Андреј Млакар
Нова играчка појавила се на небу изнад источног дела Медитерана како би пратила дешавања уз обале Сирије, Либана, Израела, Газе све до Синаја, али и уз источну обалу Либије, која је због Руса у фокусу америчких планера.
Док RQ-4 Globalhawk претежно осматра зону Црног мора, полустрво Крим и источну обалу Русије, за то време MQ-4 Triton осматра источну обалу Медитерана.
Иначе обе ове стратешке беспилотне летелице полећу из ваздухопловне базе Сигонела на Сицилији.
Познаваоци прилика, који прате оперативни рад обе стратешке беспилотне летелице чини се да су америчко ратно ваздухопловство USA Air Force и америчка морнарица US Navy разделили оперативне зоне деловања стратешких беспилотних летелица.
Док RQ-4 Globalhawk делује изнад Црног мора и источне Европе према потребама, за то време MQ-4 Triton покрива зону комплетног Медитерана посебно обала северне Африке и комплетног источног Медитерана.
MQ-4 Triton је стратешка извиђачка беспилотна летелица коју је развила америчка морнарица за извиђање са великих висина. Овај стратешки извиђач као и његов претходник настао је у компанији Northrop Grumman.
Стратешка беспилотна летелица MQ-4C Triton намењена је за прикупњање обавештајних података, осматрање и надзор мета у реалном времену над огромним океанским и обалним регионима. Направљен за америчку морнарицу и Краљевско аустралијско ваздухопловство.
Аустралијанци користе ову стратешку извиђачку беспилотну летелицу у саставу 9 пука који је стациониран у бази RAAF Edinburgh, у јужној Аустралији.
Тритонов пакет сензора који су уграђени у летелицу може да осматра кружно комплетну зону од 360 степени око саме летелице. Структура ове беспилотне летелице омогућава велики домет, издржљивост, брзину, оперативну флексибилност.
Како наводи компанија Northrop Grumman константни надзор овом летелицом омогућава предвиђање понашања противника и омогућава боље планирање, увелико побољшавајући заједничке војне одговоре и операције без ризика по животе посаде на ратним бродовима сопствених снага.
Максимална висина лета ове беспилотне летелице је 15.240 м, што је знатно више него што је максимална висина лета комерцијалних-путничких авиона.Летелицу одликује и издржљивост, јер у ваздуху може да остане максимално 24 часа, а уграђени сензори омогућавају оптимално кориштење и добијање квалитетних података.
MQ-4C Triton од маја 2020 оператвин користи Пацифичка флота америчке морнарице за извиђање и прикупљање података за потребе Пацифичке команде америчке моранрице. Ова летелица за потребе ове команде прикупила је више од 5.000 оперативних сати лета.
Прве летелице биле су распоређене на острву Гуам у бази Андерсон, а распоређени су у саставу 5. флоте која покрива Персијски залив, 7. флота Пацифик и 6. флота Медитеран.
MQ-4C конструкцијски су засновани на проверној платформи RQ-4 Global Hawк чији корисник је United States Air Force (USAF). У односу на свог претходника RQ-4, морнаричка верзија MQ-4C има ојачања на трупу авиона и крилу. Такође има системе за одмрзавање и заштиту од грома, који му омогућавају да се спусти кроз слојеве облака и добије ближи поглед на бродове и друге циљеве на мору или у обалном делу.
Предвиђено је да се ова извиђачка платформа користи у комбинацији са морнаричким патролним авионима P-8A .
Тактичко технички подаци
Димензије: дужина 14,5 метара, распон крила 39,9 метара, висина 4,7 метара;
Максимална тежина: 14.628 килограма
Погон: турбовентилаторски мотор: Rolls-Royce AE3007H
Максимална брзина: 600 км/х
Максимална висина лета: 15.240 м
Посада: 5 у земаљској станици (оператер беспилотне летелице, тактички координатор, 2 оператера корисног терета, координатор прикупљања обавештајних информација).