МОРНАРИЦА У ПАНИЦИ: Ера великих РАТНИХ БРОДОВА је готово ЗАВРШЕНА!

Доминација великих ратних бродова, посебно носача авиона, све је више угрожена напредним системима противприступне/зоналне забране (A2/AD), које развијају противници попут Кине. Хиперсоничне ракете и друго софистицирано наоружање, као што је кинески Dong-Feng 26B, представљају значајну претњу овим скупим платформама.
Носач авиона

– Ослањање америчке морнарице на носаче авиона постаје слабост у потенцијалним сукобима, као што су показали руски губици током рата у Украјини.

– Да би се супротставиле A2/AD претњама, САД морају да ојачају своју флоту подморница, затим да развију беспосадне летелице и уложе средства у хиперсонично наоружање. Међутим, морнарица и даље даје приоритет старим системима попут носача авиона, уместо решењима за будућност.

Велика слабост

Успон A2/AD система значи да дани доминације великих ратних бродова као главног средства за пројекцију силе у морнарици долазе крају. Узмимо за пример носач авиона класе „Форд“, најновији амерички носач, који кошта 13 милијарди долара по јединици, плус стотине милиона долара годишње за одржавање. Старији носачи авиона класе „Нимиц“ су такође врло скупи.

Носач авиона је велики, сложени ратни брод чија је сврха да маневрише плутајућом ваздушном базом близу територије непријатеља како би претила прецизним и доследним ваздушним нападима. Ипак, за само делић цене, кинеска ракета Dong-Feng 26B може да потопи носач авиона или уништити његову летну палубу, чинећи га бескорисним у борби.

US. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet© US. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet

Носач авиона је главно средство америчке пројекције силе. Његово одсуство или ограничење оставља критичну празнину у војним способностима САД, што би доследан противник попут Кине лако могао да искористи.

Нису само носачи авиона угрожени кинеским растућим способностима противбродске борбе. И други ратни бродови су на мети.

Упозорење америчкој морнарици из рата у Украјини

Свет је већ видео асиметричне ризике који се постављају пред велике ратне бродове током рата у Украјини. „Москва“, руски крстарица класе „Слава“ и главни брод руске црноморске флоте, потопљена је украјинским дроном током ноћи, док је још била усидрена у луци. Слични напади циљају и друге руске бродове након потапања „Москве“.

Сав тај новац и сви ти ресурси уложени у флоту великих ратних бродова, а шта Русија има да покаже за то? Ништа.

Догађаји из рата у Украјини требало би да буду лекција за америчке морнаричке планере, посебно у вези с потенцијалним сукобом с Кином. Било који такав сукоб, због географске природе, захтевао би да америчка морнарица предводи напад. Морнарица би то чинила распоређивањем својих масивних носача авиона.

Кинеске A2/AD способности далеко надмашују оно што су Украјинци користили против Русије у Црном мору. Стога је велика вероватноћа да би кинеске A2/AD снаге задржале америчке површинске ратне бродове.

A2-AD© Tyg728
A2/AD

Америчка морнарица нема план за овакве ситуације.

Америчке подморнице су једно од решења

Можда бисте помислили да би, ако површински бродови не могу да обаве посао, америчка флота подморница преузела ствар у своје руке. Ипак, постоје проблеми с подморницама.

Први проблем је што је америчка морнарица годинама занемаривала своју подморничку флоту. У свом буџетском предлогу за фискалну годину 2025. морнарица је опет направила значајне резове у захтевима за нове подморнице.

Следећи проблем је тај што су бродоградилишта већ дуго у кризи и не могу да одговоре на повећану потражњу, у тренутку када Кина брзо проширује своју морнарицу.

Чак ни подморнице нису потпуни одговор на А2/АД претње

Поред ових проблема, Кина је развила софистициране уређаје за праћење подморница. Један пример је „Jaogan“ констелација сателита. Кина планира да користи овај систем „радара са скривеном апертуром“ како би пресретала радио-сигнале са земље и откривала локацију ратних бродова. Морнарица САД има сличан систем.

Констелација „Jaogan“ се придружује другим кинеским системима за праћење америчких подморница — неки су напреднији од других.

На пример, Кина је развила софистицирани ласерски систем за праћење, који може да претражује дубине океана из свемира. Поред тога, кинеске снаге користе и балоне опремљене сензорима за праћење океана из ваздуха.

Америчка морнарица мора да пробије кинеску A2/AD баријеру

Ипак, подморнице је много теже уништити него велике површинске бродове.

Морнарица мора да се фокусира на ширење своје подморничке флоте. Поред тога, у ери A2/AD, ратовање на великим даљинама ће бити од суштинског значаја. Кључ је пробити A2/AD баријеру.

Shutterstock / The Mariner 4291© Shutterstock / The Mariner 4291
Shutterstock / The Mariner 4291

Поред подморница, морнарици је потребан снажан арсенал беспосадних дронова и хиперсоничних ракета како би уништила познате A2/AD положаје.

Ипак, морнарица не улаже довољно у ове системе. Уместо тога, Пентагон и даље троши новац на старе системе — нарочито на скупе носаче авиона, надајући се да A2/AD системи Кине неће бити толико ефикасни као што Пекинг тврди да јесу.

Другим речима, Пентагон би радије трошио новац на богатство одбрамбених извођача, уместо да гради релевантне, трошковно ефикасне системе који би заиста могли да парирају Кини.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *