MODERNIZOVANI OGANJ M-17 I M-18 NOVI ŽIVOT SRPSKE RAKETNE ARTILJERIJE!


Na vojnom poligonu Pasuljanske livade održano je pokazno gađanje u okviru završetka obuke pripadnika Vojske Srbije sa novouvedenim i modernizovanim naoružanjem i vojnom opremom. Cilj vežbe je uspostavljanje koordinacije između bespilotne letelice i borbenih sistema, skraćenje vremena reakcije.

Vojska Srbije prikazala je po prvi put javnosti modernizvane višecevne lansere raketa M-77 Oganj i M-10 Oganj sa kojima je raketna artiljerija Vojske Srbije značajno unapređeno.

Foto Andrej Malakr

Efikasna upotreba ovih višecevnih raketnih sistema prikazana je bila dok su ta vozila bila u vazi testiranja na vojnoj vežbi “Sadejstvo 2020”.

Nosilac razvoja bio je Vojnotehnički institut, a integrator Prva petoletka -Namenska, a đu većim kooperantima bili su Zastava Trevo, FAP Priboj i TRZ Čačak.

Lanser raketa camohodni višecevni modularni M-18 Oganj je sistem o kome se i danje priča. jedna je u nizu modernizacija SVLR M-77 Oganj kalibra 128 mm koji potiče iz škole čuvenog generala Obrada Vučurevića doajena naše raketne tehnike i oca višecenih raketnih sistema Plamen, Oganj i Orkan.

Razvoj SVLR Oganj trajao je devet godina od 1968- do 1977 godine., Prvi prottip je prikazan bio na vojnoj paradi 9. maja 1975, a serijska proizvodnja je započela u preduzeću Bratstvo Novi Travnik, dok je rakete kjalibra 128. proizvodila fabrika Pretis iz Vogošće. U operativne jednice JNA ovaj raketni sistem počeo je da ulazi 1978. godine.

Foto Andrej Malakr

Ovaj raketni sistem montiran je na domaćem terencu FAP verzija 2026 sa posebnom platformom. Na zadnjem delu ugrađen je lanser 32 cevi kalibra 128 mm i rezervne 32 rakete. Elevacija lansera se obavlja po azimutu +-110 stepeni, a vreme neophodno za prevođenje iz marševskog u borbeni položaj je 45 sekundi. Za ovaj raketni sistem razvijene su trenutno fugasne i rakete sa kasetnom bojevom blavom M-92. Masa rakete je 67,1 kg, a masa bojeve glave, 19,3 km, a maksimalni domet 21 km.

Vreme punjenja lansera sa rezervnim raketama sa automatskim punjačem je 3 i po minuta. Osnovna vatrena jednica je baterija sa šest vozila koja sa istovremenim lansiranjem može da eliminiše cilj na površii od 150 hektara.

Sistem je efikasno krišten u građanskom ratu na prostoru Hrvatske i BiH, a danas ovaj raketni sistem kristi i dalje Vojska Srbije u sastavu 4 kopnene brigade u kojima postoje po četiri artiljerijska raketna diviziona, u svakom po četiri baterije ognja.

Foto Andrej Malakr

Kako je vreme odmicalo, kao i izmenjeni uslovi ratovanja modernizacija ovog raketnog sistrema je bila nužna.Posebno u oblasti elektronik, mobilnosti, preciznosti. Posebno u oblasti modularnosti da se sa jedne palatforme lansira više raketa različitih kalibara. To je bio početak priče o raketnim modulima.

Vojnotehnički institu je imao ideju koncept raketnog sistema koji će biti korišten za više vrsta raketnih projektila. Modernizacija je bila vršena u dve faze. U prvoj fazi digitalizacija M-17 zadržano je bilo isto vozilo FAP 2026 a na postojećoj paltformi umesto lansera 32 cevi dodat je modernizacioni set- inercijalno navigacioni sistem integrisani SUV, sposbnost samostalnog izvršenja borbene misije i spregnut rad sa univerzalnom pokretnom artiljerijsko računarskom stanicom.

Remont podsistema obavio je TRZ Čačak. Rakete Edepro i Krušik.

Ono što verziju Ognja karkateriše to je polimorfnost- više kalibara i više vrsta bojevih glava, modularnost podsistema, potpuna automatizacija svih funkcija, integrisani SUV, sposobnost izvršenja autonombe programirane borbene misije, spregnut rad sa univerzalnom artiljerijskom računarskom stanicom (UPARSi i efikasna lostistika (kontejnerski tip lanisrne kutije)

Modernizovani oganj je projektovana kao modularna platfroma na koju je moguće postaviti lansirne module kalibra M-63 kalibra 128 mm “Plamen A i D, M-77 kalibra 128 mm oganj, 122 mm grad, Alas i nevođene rakete Plamen D dometa 12,6 km i nove modifikovane rakete G-2000 dometa 40 km modifikovana raketa grad kalibra 122 mm.

Od raketa iz lansera moguće je lanisrati raketu Alas dometa 25 km i domaće projektile košava 1 i 2 dometa 50 km. Vozilo ima povećanu balsitičku zaštitu. Kabina je lakooklopljena i ima pancirno staklo napred. Nivo oklopne zaštite štiti poslugu od pešadijskog naoružanja i fragmenata artiljerijskih granata

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *