Представљање резултата стања оперативних и функционалних способности Војске Србије у прошлој 2023. години, и планови за текућу 2024. годину што се тиче опремања Војске Србије завршени су били тактичко техничким збором борбене технике која се налази у наоружању Војске Србије.
Осим оклопне технике примат је имала свакако артиљерија како она класична коју представља самоходна топ хаубица Нора М-15 чијих осам комада ће још Војска Србије у наредном периоду да набави, тако и даље се видело да Србија не одустаје од ракетне артиљерије, која има све већи значај имајући у виду рат у Украјини где се с правом може рећи да у условима масовне употребе дронова артиљерија и даље остаје неприкосновена.
Самоходна топ-хаубица Нора
Самоходна топ хаубица Нора М-15 калибра 155 мм је једна од највећих српских извозних адута. Највећи корисник, већи и од Кипра биће Азербејџан који је купио ову топ-хаубицу да са њом опреми своју војску. На изложбеном простору испред Дома гарде у касарни Топчидер приказана је Нора заједно са возилом за превоз и попуну муниције. Пошто је ово верзија на возилу Камаз, вероватно је да ће 8 нових нора највероватније да буду на новом возилу конфигурације 8х8 марке МАН.
Ракетну артиљерију представио је дигитализовани СБЛР М-77 Огањ дигитализовани и М-77 Модуларни.
Дигитализовани Огањ се води под ознаком М-17. Оно што карактерише овај лансер ракета јесте што је остао лансер са 32 ракете калибра 128 мм и дометом од 8,6 км. У оовм слућају основа за ношење лансера је теренско возило марке ФАП 2026. Модернизација се огледала у инерцијално-навигационом систему, интегрисаном СУВ, спосбност извршавања самостално борбене мисије и спрегнут рад са универзалном покретном артиљеријско рачунарском станицом. Брзина ватре је најевећа предност модернизације Огрња. Тако од доласка лансера на ватрени положај до лансирања боребног комплета потребно је само три минута. На модернизацији овог система радили су ТРЗ Чачак, Прва Петолетка, ракете су радили Крушик из Ваљева и компанија ЕДеПРо. Главни фокус модернизације био је на аутоматизацији лансера и увезивању са новим инерцијално-навигационим системом. На овом лансеру дигитализован је систем веза што је увећало и брзину употребе на бојном пољу.
Модуларни Огањ М-18
Називају га и усавршени Огањ чији функционални модел је био приказан на Сајму наоружања Партнер 2017. Модуларни борбени систем М-18 Огањ, као и дигитализовану верзију М-17 развио је Војнотехнички институт. Модернизација се огледала тако што је скинут стари лансер од 32 цеви, као и пуњач за резервно пуњење и механизам за цеви лансирног уређаја, а постављена је универзална лансирна платформа која може да на себе прими лансере невођених ракета: пламен домета 12,6 км, огањ и град домета 21 км, модернизовани град 2000 домета 40 км као и ракету АЛАС домета 25 км. Систем је постаљен на камионску верзију ФАП 2228 погонске конфигурације 6х6. За разлику од старог и дигитализованог Огња, модуларни има оклопљену кабину, и панцирно стакло напред. Оклоп штитит од пешадијске муниције до калибра 12,7 мм и фрагмената граната.
На ланисрној платформи постоје две верзије контејнера са различитим бројем цеви: Палмен (16 цеви), Огањ 12 цеви и град 12 цеви, ракета АЛАС упакована је је херметички затворени контејнер. Време припреме лансера за деловање из маршевског у борбени положај је 150 секунди. Време напуштања ватреног положаја 120 секунди. Модуларни Огањ је аутоматизован и дигитализован и у себи има СУВ, рачунар, ИНС (инерцијални навигациони систем), ГПС. У задњем делу продужене кабине налази се заемаљска станица за вођење ракета, а у предњем делу на месту сувозача налази се рачунар, СУВ за невођене ракете.Ракетни систем АЛАС
Овај ракетни систем заједно је рађен у кооперацији Србије и Уједињених Арапских Емирата. Са производњом ове ракете како је наведено било у Топчидеру Србија се сврстава у ред мање од 20 земаља света које су способне да серијски произведу овакав тип ракете. АЛАС спада у категорију вођених ракета калибра 175 мм дуђине 2,7 метара. Домет ракете је 25 км. Ракета има два тима главе за самонавођење. Једна је телевизијска, а друга термовизијска. У нашој варијанти има противоклопну функцију и интегрисана је на модуларни Огањ. Копанија ЕДеПро развила је ову ракету, а бојеву главу ради Крушик -Ваљево, док вођење ракете је развила фирма Телеоптик.
Самоходни вишецени ракетни лансер Тамнава
На техничком збору у касарни Топчидер приказан је и самоходни вишецевни ракетни лансер- модуларни Тамнава, који неки зову и модернизовани “Оркан М87” калибра 262 мм. Како је наведено испитивање ракета калибра `122 мм у основној и подруженој верзији Г-2000 домета 40 км је завршено, док се испитвање ракета калибра 262 мм наставља и за сада је успешно одрађен статички тест ракетног мотора. Док би по завршетку свих испитивања систем требао да уђе у наоружање Војске Србије.
Тамнава је на Сајму “Партнер 2023” приказана у функционалном моделу са лансером калибра 122мм са две врсте цеви. Прва класична израђена од квалитетног челика за вишекратну употребу и модуларна контејнерска са цевима сабијеног лима за једнократну употребу, као и вишекратни лансер калибра 262 мм.
Ракета Оркан 2 калибра 262 мм је вертикално стабилисана ракета која се лансира из цеви модуларног система МСВЛР М-87. Ракета Оркан 2 конструисана је за постизање максималног домета до 90 км уз високу прецизност на максималним дометима, коришћењем система за корекцију путање.
Ракета има дужину од 5267 мм , масу укупну од 518 килограма,. Ракета користи композитно ракетно гориво. Маса погонског пуњења је 235 кг.
Гвоздика 2С1 М21
Прича о модернизованој Гвоздици покренута је била на Сајму наоружања Партнер 2023, а поново је приказана у уторак на техничком збору у Дому гарде у касарни Топчидер.
Председнику државе представљено је укратко да је хаубица 2С1 Гвоздика модернизована, да је скраћено време реаговања са 30 на 20 секунди после поседања ватреног положаја. Такође је саопштено и да су пројектили ТФ М-10 калибра 122 мм и ТФ-10ГГ калибра 122 мм које производи Слобода Чачак добиле су нови упаљач.
Како је наведено самоходна хаубица 2С1 М-21 Гвоздика , модернизована верзија настала је усавршавањем старе самоходне хаубице истог назива само је додата ознака М-21.
Домет дигитализованог огња 8,6 км са ракетама 128 мм?,да сте ви мени здраво, то вам је домет старе ракете пламена у 107 мм M06 и ракете пламен А у 128 мм имена М63, што се тиче 128 мм Огањ наша војска има из Крушика ракете М18(домет 22 км),М19(домет 40 км) а при крају развоја је М20(домета 50 км)