Predstavljanje rezultata stanja operativnih i funkcionalnih sposobnosti Vojske Srbije u prošloj 2023. godini, i planovi za tekuću 2024. godinu što se tiče opremanja Vojske Srbije završeni su bili taktičko tehničkim zborom borbene tehnike koja se nalazi u naoružanju Vojske Srbije.
Osim oklopne tehnike primat je imala svakako artiljerija kako ona klasična koju predstavlja samohodna top haubica Nora M-15 čijih osam komada će još Vojska Srbije u narednom periodu da nabavi, tako i dalje se videlo da Srbija ne odustaje od raketne artiljerije, koja ima sve veći značaj imajući u vidu rat u Ukrajini gde se s pravom može reći da u uslovima masovne upotrebe dronova artiljerija i dalje ostaje neprikosnovena.
Samohodna top-haubica Nora
Samohodna top haubica Nora M-15 kalibra 155 mm je jedna od najvećih srpskih izvoznih aduta. Najveći korisnik, veći i od Kipra biće Azerbejdžan koji je kupio ovu top-haubicu da sa njom opremi svoju vojsku. Na izložbenom prostoru ispred Doma garde u kasarni Topčider prikazana je Nora zajedno sa vozilom za prevoz i popunu municije. Pošto je ovo verzija na vozilu Kamaz, verovatno je da će 8 novih nora najverovatnije da budu na novom vozilu konfiguracije 8h8 marke MAN.
Raketnu artiljeriju predstavio je digitalizovani SBLR M-77 Oganj digitalizovani i M-77 Modularni.
Digitalizovani Oganj se vodi pod oznakom M-17. Ono što karakteriše ovaj lanser raketa jeste što je ostao lanser sa 32 rakete kalibra 128 mm i dometom od 8,6 km. U oovm slućaju osnova za nošenje lansera je terensko vozilo marke FAP 2026. Modernizacija se ogledala u inercijalno-navigacionom sistemu, integrisanom SUV, sposbnost izvršavanja samostalno borbene misije i spregnut rad sa univerzalnom pokretnom artiljerijsko računarskom stanicom. Brzina vatre je najeveća prednost modernizacije Ogrnja. Tako od dolaska lansera na vatreni položaj do lansiranja borebnog kompleta potrebno je samo tri minuta. Na modernizaciji ovog sistema radili su TRZ Čačak, Prva Petoletka, rakete su radili Krušik iz Valjeva i kompanija EDePRo. Glavni fokus modernizacije bio je na automatizaciji lansera i uvezivanju sa novim inercijalno-navigacionim sistemom. Na ovom lanseru digitalizovan je sistem veza što je uvećalo i brzinu upotrebe na bojnom polju.
Modularni Oganj M-18
Nazivaju ga i usavršeni Oganj čiji funkcionalni model je bio prikazan na Sajmu naoružanja Partner 2017. Modularni borbeni sistem M-18 Oganj, kao i digitalizovanu verziju M-17 razvio je Vojnotehnički institut. Modernizacija se ogledala tako što je skinut stari lanser od 32 cevi, kao i punjač za rezervno punjenje i mehanizam za cevi lansirnog uređaja, a postavljena je univerzalna lansirna platforma koja može da na sebe primi lansere nevođenih raketa: plamen dometa 12,6 km, oganj i grad dometa 21 km, modernizovani grad 2000 dometa 40 km kao i raketu ALAS dometa 25 km. Sistem je postaljen na kamionsku verziju FAP 2228 pogonske konfiguracije 6h6. Za razliku od starog i digitalizovanog Ognja, modularni ima oklopljenu kabinu, i pancirno staklo napred. Oklop štitit od pešadijske municije do kalibra 12,7 mm i fragmenata granata.
Na lanisrnoj platformi postoje dve verzije kontejnera sa različitim brojem cevi: Palmen (16 cevi), Oganj 12 cevi i grad 12 cevi, raketa ALAS upakovana je je hermetički zatvoreni kontejner. Vreme pripreme lansera za delovanje iz marševskog u borbeni položaj je 150 sekundi. Vreme napuštanja vatrenog položaja 120 sekundi. Modularni Oganj je automatizovan i digitalizovan i u sebi ima SUV, računar, INS (inercijalni navigacioni sistem), GPS. U zadnjem delu produžene kabine nalazi se zaemaljska stanica za vođenje raketa, a u prednjem delu na mestu suvozača nalazi se računar, SUV za nevođene rakete.
Raketni sistem ALAS
Ovaj raketni sistem zajedno je rađen u kooperaciji Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Sa proizvodnjom ove rakete kako je navedeno bilo u Topčideru Srbija se svrstava u red manje od 20 zemalja sveta koje su sposobne da serijski proizvedu ovakav tip rakete. ALAS spada u kategoriju vođenih raketa kalibra 175 mm duđine 2,7 metara. Domet rakete je 25 km. Raketa ima dva tima glave za samonavođenje. Jedna je televizijska, a druga termovizijska. U našoj varijanti ima protivoklopnu funkciju i integrisana je na modularni Oganj. Kopanija EDePro razvila je ovu raketu, a bojevu glavu radi Krušik -Valjevo, dok vođenje rakete je razvila firma Teleoptik.
Samohodni višeceni raketni lanser Tamnava
Na tehničkom zboru u kasarni Topčider prikazan je i samohodni višecevni raketni lanser- modularni Tamnava, koji neki zovu i modernizovani “Orkan M87” kalibra 262 mm. Kako je navedeno ispitivanje raketa kalibra `122 mm u osnovnoj i podruženoj verziji G-2000 dometa 40 km je završeno, dok se ispitvanje raketa kalibra 262 mm nastavlja i za sada je uspešno odrađen statički test raketnog motora. Dok bi po završetku svih ispitivanja sistem trebao da uđe u naoružanje Vojske Srbije.
Tamnava je na Sajmu “Partner 2023” prikazana u funkcionalnom modelu sa lanserom kalibra 122mm sa dve vrste cevi. Prva klasična izrađena od kvalitetnog čelika za višekratnu upotrebu i modularna kontejnerska sa cevima sabijenog lima za jednokratnu upotrebu, kao i višekratni lanser kalibra 262 mm.
Raketa Orkan 2 kalibra 262 mm je vertikalno stabilisana raketa koja se lansira iz cevi modularnog sistema MSVLR M-87. Raketa Orkan 2 konstruisana je za postizanje maksimalnog dometa do 90 km uz visoku preciznost na maksimalnim dometima, korišćenjem sistema za korekciju putanje.
Raketa ima dužinu od 5267 mm , masu ukupnu od 518 kilograma,. Raketa koristi kompozitno raketno gorivo. Masa pogonskog punjenja je 235 kg.Gvozdika 2S1 M21
Priča o modernizovanoj Gvozdici pokrenuta je bila na Sajmu naoružanja Partner 2023, a ponovo je prikazana u utorak na tehničkom zboru u Domu garde u kasarni Topčider.
Predsedniku države predstavljeno je ukratko da je haubica 2S1 Gvozdika modernizovana, da je skraćeno vreme reagovanja sa 30 na 20 sekundi posle posedanja vatrenog položaja. Takođe je saopšteno i da su projektili TF M-10 kalibra 122 mm i TF-10GG kalibra 122 mm koje proizvodi Sloboda Čačak dobile su novi upaljač.
Kako je navedeno samohodna haubica 2S1 M-21 Gvozdika , modernizovana verzija nastala je usavršavanjem stare samohodne haubice istog naziva samo je dodata oznaka M-21.
Domet digitalizovanog ognja 8,6 km sa raketama 128 mm?,da ste vi meni zdravo, to vam je domet stare rakete plamena u 107 mm M06 i rakete plamen A u 128 mm imena M63, što se tiče 128 mm Oganj naša vojska ima iz Krušika rakete M18(domet 22 km),M19(domet 40 km) a pri kraju razvoja je M20(dometa 50 km)