KRSTAREĆA RAKETA TAURUS, NADA KIJEVA ZA RUSKI PORAZ

Vojni i politički vrh Kijeva smatra da nemačka krstareća raketa TAURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) može da ključno doprinese prekretnici rata u Ukrajini.

Nema dana da se ne spomenu ove krstareće rakete.

Ova krstareća raketa koja se lansira sa avionske platforme namenjena je za uništavanje visokovrednih i dobro branjenih ciljeva u dubini neprijateljske teritorije, Sam projektil nema klasični oblik kao rakete-cilindrični, nego pljosnati u vidu plovila. U pitanju je oštro pravougaono telo koje ima dovoljno prostora za smeštaj bojeve glave “Menfisto” i turbomlaznog motora što samanjuje radarski odraz projektila.

Foto: Shutterstock

Na gornjem delu tela nalaze se rasklopiva krila koja se otvaraju odamh posle lansiranja sa šine ispod krila aviona. Na zadnjem delu rakete nalaze se krilca za upravljanje u “H” konfiguraciji koje su postaljene pod uglom od 45 stepeni. Na bokovima projektila postavljeni su usisnici za turboventilatorski motor Williams P8300-13 koji ima potisak 6,67 kN. Motor se nalazi na zadnjem delu projektila sa čime je ostavnjeno dovoljno prostora u samoj raketi.

U centralnom delu rakete nalazi se rezervoara za gorivo, a na čelu rakete bojeva glava Menfisto. Na vrhu rakete se nalazi sistem za kontrolu leta i otkrivanje ciljeva.

Projektil KEPD 350 ima dužinu 5 metara, širinu tela 0,63 m i visina 0,32 m. Raspon krila je 1 metar. Masa projektila prilikom lansiranja je 1.400 kg. Mlazni motor omogućava brzinu rakete od 994 km/h. Maksimalni plafon leta rakete je 7.600 m. Iako proizvođač tvrdi da je maksimani domet 350 km, zapravo on je veći od 500 km i glavni razlog zašto Kijev traži ove rakete kako bi mogli da gađaju u dobinu ruske teritorije i Krima.

Bojeva glava “Menfisto” ima težinu 490 km i sastoji se od dva probojna projektila koji se nalaze jednim iza drugoga iza sistema za navođenje na vrhu projektila. Prva bojeva glava je kumulativno probojna namenjenjna za probijanje otvora u dobrozaštićenim objektima, a iza se nalazi klasična odnosno razorno-probojno koja zauzima centralni deo projektila. Prva bojeva glava ima najveći prečnik i oblik kao telo rakete, druga znatno uža od tela projektila kako bi se povećala mogućnost probijanja do cilja i povećanje efikanosti uništenja napadnutog cilja.

Foto: Shutterstock

Kako izgleda napad na cilj raketom Taurus

Krstareća raketa AURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) posle odvajanja sa lansirne šine ispod krila i otvaranja krilaca i leta rakete ona leti zadatom putanjom. Prilikom udara rakete ili posle udara projektila, što zavisi od čvrstine cilja i materijala od koga je izgrađen, to se postiže uz pomoć upaljača SHAFT (Smart Hard target Attack fuzing Technology) koji je spojen sa sistemom za upravljanje letom rakete. Stvoreni kumulativni mlaz prilikom eksplozije buši rupu u zidu, a sekundarni deo iste eksplozije uklanja šut ili zemlju koji je gađan, prodire u unutrašnjost brzinom od 250 m/s i sledi druga eksplozija.

Bojeva glava “Menfisto”, slična je kao bojeva glava BROACH kojukoristi krstareću raketu “Storm Shadow”.

Kada se raketa konstruisala daleke 1996. godine od Taurusa se očekivalo da visokom preciznošću pogodi čak i tačkasti cilj. Od lansiranja rakete u srednjem delu putanje leta rakete kontroliše se kombinacijom INS/GPS. INS omogućava poptuno autonomni let, a preciznost zavisi od koordinata cilja i zone odakle je projektil lansiran. Što je zona lansiranja brža to je preciznost veća, ali preciznost opada sa sa većom daljinom leta do cilja od momenta lansiranja. Tada se koristi GPS sistem.

Kada se Taurus spusti na visinu od 50 m od površine zemlje prilikom leta posle lansiranja uključuje se TERNAV (TERrain reference NAVigation). U pitanju je inače visinomer koji na određenim tačkama leta meri profil zemlje direktno ispod sebe, a razultate merenja upoređuje sa onima koji su uneseni u memoriju leta rakete.

Prednost sva tri sistema je neosetljivost na složene vremenske uslove.

Krstareća raketa TAURUS ima i IIR (Imaging Infra Red) termovizijski sistem za oktirvanje ciljeva i navođenje projektila u završnoj putanji leta. Nekoliko minuta pre prilaska rakete konačnom cilju na nekoliko kilometara aktivira se IC sistem koji uz pomoć prethodno unesenih podataka prepoznaje cilj i raketu usmerava prema njemui sledi direktni pogodak. Prilikom približavanja cilju raketnj preoznaje slike terena i zato je najvažnije imat takvu tačku

8 komentara na “KRSTAREĆA RAKETA TAURUS, NADA KIJEVA ZA RUSKI PORAZ

  1. … nada Kijeva da dobije po ušima, taktičke nuklearke! Lepo je rekao Medvedev. Ako to doleti do Rusije, nazad stižu nuklearke, i više nema Ukrajine! To je za par meseci najkasnije. Pre proleća!

    1. Realno….mada nisu Rusi još upotrebili tajna oružjamda se razumemo.
      Definitivno sa ovim pogoršanjem na Bliskom istoku idemo u treći svetski !

  2. E, ako vam krstareće rakete Taurus ne pomognu – neće vam više ništa pomoći ! Samo vi (neo) nacisti i NATO-pakt sa svojim vazalima poslušnim – beskičmenjacima i dalje čačkajte mečku, posle će vam đavo biti kriv ! Na kraju ćete, kao i uvek do sada, obrati bostan, a ježa i da ne spomenem(o). Razlika između (neo)nacista i (neo)fašista : Jedan je 19 , a drugi jedan manje 20 !
    (Mr Pit & 12 ‘guslača’)

    1. Ne lupetaj gluposti, Avdijevku ne mogu da osvoje Ruski agresori i okupatori, pa će da umarširaju u Germaniju, to možda u Ruskim bajkama. Od juna 2022 Ruje okupatori su izgubili više od pola teritorija, tako da sad drže 14% Ukrajine od 29% koliko su ranije držali.

  3. Ako pogode dubinu Ruske teritorije sa tom raketom, svi ciljevi u švablendu za Ruse će biti legitimni.
    Brzo su švabe zaboravile 1945, ali sledeći put kada umarširaju Rusi, neće imati ko to tamo da pamti.
    Tražili ste, molili ste, gledajte.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *