КО ПОБЕЂУЈЕ: NATO-ов JAVELIN противтенковски систем насупрот руском КОРНЕТУ?

Иако су Украјинци постигли значајан успех уништења са NATO-овим противтенковским системом Javelin, Kornet се показао подједнако ефикасан за руске снаге.

Обa система, сваки са својим предностима и слабостима, представљају технолошке врхунце у противтенковском или да кажемо противоклопном ратовању. У овом сукобу, где је издржљивост и прилагођавање кључна ствар за обе супротстављене стране, крајњи исход више зависи од ширег контекста – количине и квалитета расположивих ресурса, способности за одржавање континуиране производње, као и стратегије употребе борбених средстава и људства обе зараћене стране.

Једно је сигурно: оба система остављају дубок траг у модерном ратовању и представљају симболе еволуције технологије из доба Хладног рата у савремени начин ратовања.

Рат у Украјини је изнова дефинисао међународну политику и безбедност на начине који, чак и како конфликт улази у своју трећу годину, нису у потпуности схваћени. Системи оружја и тактике који су некада сматрани суштином савременог ратовања показали су се бескорисним у овом рату, док се системи као што су беспилотне летелице (UAVs) користе на обе стране на начине који раније нису примењивани. Употреба дронова, као и противтенковског оружја са двоструком бојевом главом, преобликовала је улогу оклопа у модерном ратовању.

Michal Bednarek/Shutterstock© Michal Bednarek/Shutterstock

Постоје два система, један у руском, а други у украјинском арсеналу (који је НАТО обезбедио Украјини), који представљају важна, радикална противтенковска оружја. За Русију је то Kornet систем противтенковских вођених пројектила, док је за Украјину то Javelin противтенковски систем. Главни борбени тенкови (MBT) које обе стране користе у рату масовно су уништени оружјем као што су Kornet и Javelin. Иако су се и украјинске и руске оружане снаге прилагодиле присуству ових система, они настављају да остављају насилни и крвави траг на снагама обеју земаља.

Многи су чак отписали тенкове као одрживо оружје у овом рату (а могуће у будућим ратовима). Иако је оваква процена вероватно претерана, важно је разумети значај употребе и развоја оваквог оружја.

Javelin

Ово оружје је једно од најбољих НАТО система који је украјинска војска добила још пре избијања рата у Украјини у фебруару 2022. Развијено је у партнерству америчких одбрамбених компанија Lockheed Martin и Raytheon. Javelin се производи у серијама од 1994. године.

FotograFFF / Shutterstock© FotograFFF / Shutterstock

Оружје има домет између 65 и 4.000 метара. Испаљује мултифункционалну бојеву главу у облику тандем-зарубе, а само оружје тежи око 15,5 килограма. Другим речима, ово је релативно мобилан систем на бојном пољу. Javelin ради по принципу „испали и заборави“, што омогућава пројектилу да се самостално наводи на циљ.

Пројектил се избацује из лансера пре него што активира своје ракетне моторе, што омогућава оператору да избегне повреде од задњег пламена ракете.

Vova Shevchuk/Shutterstock© Vova Shevchuk/Shutterstock
Уништен руски тенк Т-72 у ширем рејону Кијева

Javelin се може транспортовати на точковима, гусеничарима или амфибијским возилима. Ради у свим временским условима и једнако је ефикасан ноћу као и дању. Дим и магла могу ометати његову ефикасност током испаљивања. Украјинске фронталне јединице овај систем називају „Свети Javelin“. Према подацима америчких званичника, од 300 испаљених Javelin-а уништено је 280 возила (што је око 93% свих уништених руских возила у рату).

Kornet „Убица тенкова“

Русија такође има своје капацитете за угрожавање украјинских тенкова. 9М133 Kornet је најбољи руски противтенковски вођени пројектил (ATGM). Има домет до 5,5 километара (или 10 километара у новијим варијантама) и поседује ласерски навођене пројектиле са тандем HEAT (високоексплозивним противтенковским) пуњењем. Ови пројектили су дизајнирани да пробију чак и савремени оклоп западних тенкова који користе експлозивни реактивни оклоп (ERA).

Министарство одбране © Министарство одбране

Kornet је уведен 1988. године и био је намењен за борбу против НАТО-а током могућег хладноратовског сукоба. Има полуаутоматски командно-ласерски систем за навођење, који омогућава оператору да задржи циљ у видокругу током трајања лета пројектила, што значајно повећава прецизност. Kornet је показао велику ефикасност против украјинских тенкова, укључујући и модерне тенкове добијене од НАТО-а.

Karasev Viktor/Shutterstock© Karasev Viktor/Shutterstock
Уништен тенк Abrams

Руски Kornet је уништио 20 од 31 M1 Abrams тенка које су САД испоручиле Украјини прошле године. Чак је забележено уништење једног Challenger-2 тенка британске производње.

Ко побеђује?

Док Украјинци постижу значајан успех уништења са системом Javelin, Kornet се показао једнако разорним за руске снаге. Главна разлика је у томе ко има предност у рату исцрпљивања који се води за контролу над Украјином.

Док Русија трпи велике губитке, историјски гледано, они су далеко мањи од губитака из Другог светског рата. С друге стране, Украјина не може себи да приушти губитак ниједног војника или тенка. Због тога је сваки Kornet погодак значајнији него Javelin.

На крају, Kornet и Javelin, као релативно стари системи из доба Хладног рата, показали су се као далеко ефикаснији у борби од скупљих и сложенијих платформи. То је суштина рата у Украјини.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *