Kineske bespilotne letelice su se pojavljivale su se i ranije na nebu iznad Libije, a čak su i Turci 2019. godine ispitivajući laser kompanije Aselsan uspeli da obore jednu kinesku bespilotnu letelicu WING LOONG 2
Luka Đoja di Tauro koja se nalazi u Kalabriji i na samom špicu Apeninskog poluostrva u blizini Mesinskog kanala i ostrva Sicilije osvanula je na svim medijima kada su italijanski Karabinjeri upali i zaplenili tri kontejenera.
U kontejnerima su bile dve upravljačke stanice i tri bespilotne letelice kineske proizvodnje “WING LOONG” koje su bile namenjene libijskom marašalu Halifi Haftaru, koji upravlja istočnim delom Libije sa vladom koja ima sedište u Bengaziju.
Kontejneri su bili zaplenjeni 18. juna kada je obavljena inspekcija trgovačkog broda MSC Apolline koji je bio namenjen za Bengazi.
Priča o kineskim bespilotnim letelicama je tek sada isplivala u javnost.
Italian authorities seized Chinese UAVs at the port of Gioia Tauro in southern Italy on June 18.
— Clash Report (@clashreport) July 2, 2024
They were mislabeled as "wind turbine parts".
Their destination: Benghazi, Libya, reportedly for delivery to General Khalifa Haftar.
The US tipped off Italian authorities about the… pic.twitter.com/m0S7rdqPyQ
Inače kineske bespilotne letelice su se pojavljivale su se i ranije na nebu iznad Libije, a čak su i Turci 2019. godine ispitivajući laser kompanije Aselsan uspeli da obore jednu kinesku bespilotnu letelicu WING LOONG 2 koja je takođe pripadala Maršalu Haftaru. Turska daje podršku zvaničnoj vladi u Tripoliju i podržavala “vladu” i prijateljske grupacije kojima je dostavljano oružje.
Te 2019. godine Turska je imala očajničku potrebu da zaustavi Haftara i to visoko sofisticiranim oružjem o kome je Haftar mogao samo da sanja. Međutim, odjednom na nebu iznad Sirije pojavila se kineska bespilotna letelica WING LOONG 2. Letelice su korištene za borbene i izviđačke misije. Najviše su korisštene nad obalskim gradom Misuratom i za snage Halife Haftara izviđale sam grad, tražili pogodne ciljeve.
Za Libiju se i danas kaže da je rat u toj zemlji mešanica legalnih, paravojnih formacija, vojnih kompanija. U tom šaprenišu svoju ulogu našle su i kineske bespilotne letelice.
Posle pet godina izgleda da su kineske bespilotne letelice ponovo krenule put Libije.
Kineske bespiltone letelice “WING LOONG” proizvodi kineska kompanija CATIC China National Aero-Tehnology Import and Export Corporation iz Čengdua.
U katalogu ove vazduhoplovne korporacije u ponudi su i bespilotne letelice WING LOONG. U pitanju su višenamenske taktičke bespilotne letelice za srednje visine koje se mogu koristiti za borbene i izviđačke zadatke.
Izrađuju se u dve verzije: WING LOONG 1 je višenamenska leteća platfroma za izviđačke zadatke, prikupljanje obaveštajnih podataka, praćenje i napadačke zadatke. WING LOONG 2 je unapređena verzija bespilotne letelice WING LOONG 1 za prikupljanje obaveštajnih podataka i let na srednjim visinama.
Taktičko tehnički podaci WING LOONG 2Dimenzije: Dužina 11 m, širina 2,6 m, raspon krila 20,7 m, visina 4,1 m
Maksimalna težina prilikom poletanja 4.200 kg
Maksimalna visina leta 9.000 m
Maksimalna brzina 370 km/h
Minimalna brzina 150 km/h
Krstareća brzina: 180-280 km/h
Maksimalna težina korisnog terena 480 kg
Maksimalno trajanje leta 20 časova