Кинеске беспилотне летелице су се појављивале су се и раније на небу изнад Либије, а чак су и Турци 2019. године испитивајући ласер компаније Аселсан успели да оборе једну кинеску беспилотну летелицу WING LOONG 2
Лука Ђоја ди Тауро која се налази у Калабрији и на самом шпицу Апенинског полуострва у близини Месинског канала и острва Сицилије осванула је на свим медијима када су италијански Карабињери упали и запленили три контејенера.
У контејнерима су биле две управљачке станице и три беспилотне летелице кинеске производње “WING LOONG” које су биле намењене либијском марашалу Халифи Хафтару, који управља источним делом Либије са владом која има седиште у Бенгазију.
Контејнери су били заплењени 18. јуна када је обављена инспекција трговачког брода МСЦ Аполлине који је био намењен за Бенгази.
Прича о кинеским беспилотним летелицама је тек сада испливала у јавност.
Italian authorities seized Chinese UAVs at the port of Gioia Tauro in southern Italy on June 18.
— Clash Report (@clashreport) July 2, 2024
They were mislabeled as "wind turbine parts".
Their destination: Benghazi, Libya, reportedly for delivery to General Khalifa Haftar.
The US tipped off Italian authorities about the… pic.twitter.com/m0S7rdqPyQ
Иначе кинеске беспилотне летелице су се појављивале су се и раније на небу изнад Либије, а чак су и Турци 2019. године испитивајући ласер компаније Аселсан успели да оборе једну кинеску беспилотну летелицу WING LOONG 2 која је такође припадала Маршалу Хафтару. Турска даје подршку званичној влади у Триполију и подржавала “владу” и пријатељске групације којима је достављано оружје.
Те 2019. године Турска је имала очајничку потребу да заустави Хафтара и то високо софистицираним оружјем о коме је Хафтар могао само да сања. Међутим, одједном на небу изнад Сирије појавила се кинеска беспилотна летелица WING LOONG 2. Летелице су кориштене за борбене и извиђачке мисије. Највише су корисштене над обалским градом Мисуратом и за снаге Халифе Хафтара извиђале сам град, тражили погодне циљеве.За Либију се и данас каже да је рат у тој земљи мешаница легалних, паравојних формација, војних компанија. У том шапренишу своју улогу нашле су и кинеске беспилотне летелице.
После пет година изгледа да су кинеске беспилотне летелице поново кренуле пут Либије.
Кинеске беспилтоне летелице “WING LOONG” производи кинеска компанија CATIC China National Aero-Tehnology Import and Export Corporation из Ченгдуа.
У каталогу ове ваздухопловне корпорације у понуди су и беспилотне летелице WING LOONG. У питању су вишенаменске тактичке беспилотне летелице за средње висине које се могу користити за борбене и извиђачке задатке.
Израђују се у две верзије: WING LOONG 1 је вишенаменска летећа платфрома за извиђачке задатке, прикупљање обавештајних података, праћење и нападачке задатке. WING LOONG 2 је унапређена верзија беспилотне летелице WING LOONG 1 за прикупљање обавештајних података и лет на средњим висинама.
Тактичко технички подаци WING LOONG 2
Димензије: Дужина 11 м, ширина 2,6 м, распон крила 20,7 м, висина 4,1 м
Максимална тежина приликом полетања 4.200 кг
Максимална висина лета 9.000 м
Максимална брзина 370 км/х
Минимална брзина 150 км/х
Крстарећа брзина: 180-280 км/х
Максимална тежина корисног терена 480 кг
Максимално трајање лета 20 часова