КИНА УВОДИ РЕВОЛУЦИЈУ У ПОМОРСКО РАТОВАЊЕ: СТИЖЕ БЕЗПОСАДНО ПОВРШИНСКО ПЛОВИЛО ТРИМАРАН JARI-USV-A КОЈИ ЋЕ ЗАМЕНИТИ РАЗАРАЧЕ НА МОРУ

Кинеска морнарица тестирала је JARI-USV-A већ на недавном војним вежбама у околини Тајвана

Народна Република Кина приказала је своје прво безпосадно пловило типа тримаран за потребе Ратне морнарице Народне Републике Кине, са чиме је почела нова револуција у јачању поморске моћи Кине.

Велико безпосадно површинско пловило прво у индустрији кинеске бродоградње JARI-USV-A, биће приказан на помоској изложби у Џухају. Ово површинско безпосадно пловило биће изложено први пут у свету.

Кинеско беспосадно површинско пловило JARI-USV-A, развијено од стране компаније CSIC (China Shipbuilding Industry Corporation), представља вишенаменско аутономно борбено пловило конструисано и намењене за широк асортиман поморских мисија, укључујући противподморничко, противваздушно и површинско дејство.

Безпосадно пловило тримаран JARI-USV-A има напредне сензоре, укључујући фазни радар сличан онима на кинеским разарачима, као што је кинески „Type 052D“ или амерички „Aegis“ што омогућава откривање циљева на великим удаљеностима.

Труп је тримаранског типа, укупне дужине 58м, ширине 23м, депласмана 500 тона. Ово пловило има максималну брзину од 42 чвора (око 78 км/ч) са максималним акционим радијусом, који се разликује према различитим подацима од 500 наутичких миља (око 930 км) до 4.000 (oko 7.408 km)

Безпосадно пловило тримаран JARI-USV-A опремљено је четвороћелијским систем вертикалног лансирања противбродских ракета и сонарима за откривање подморница, што му даје способност да делује као аутономна борбена јединица, потенцијално допуњавајући или чак замењујући традиционалне бродове у одређеним мисијама. На само пловило захваљујући модуларној конструкцији могуће је монтирати различите сензоре наоружања.

На крми се налази мала палуба за беспосадне хеликоптере, који побољшавају могућности надзора, праћења циљева и извиђање

Кинеска морнарица тестирала је JARI-USV-A већ на недавном војним вежбама у околини Тајвана, а ово беспосадно пловило је већ изазвао интересовање неких земаљ на међународном тржишту као релативно повољна алтернатива за надзор обалских подручја и стратешку одбрану.

Пловило је дизајнирано да се лако интегрише у мрежне системе команде, што му омогућава ефикасну сарадњу са осталим беспилотним и борбеним јединицама, те обезбеђује широк спектар тактичких опција за кориснике. Овај модел демонстрира кинеску намеру да прошири употребу аутономних система у својој морнарици, док истовремено отвара могућности за извоз на тржишта Блиског истока и Африке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *