KINA UVODI REVOLUCIJU U POMORSKO RATOVANJE: STIŽE BEZPOSADNO POVRŠINSKO PLOVILO TRIMARAN JARI-USV-A KOJI ĆE ZAMENITI RAZARAČE NA MORU

Kineska mornarica testirala je JARI-USV-A već na nedavnom vojnim vežbama u okolini Tajvana

Narodna Republika Kina prikazala je svoje prvo bezposadno plovilo tipa trimaran za potrebe Ratne mornarice Narodne Republike Kine, sa čime je počela nova revolucija u jačanju pomorske moći Kine.

Veliko bezposadno površinsko plovilo prvo u industriji kineske brodogradnje JARI-USV-A, biće prikazan na pomoskoj izložbi u Džuhaju. Ovo površinsko bezposadno plovilo biće izloženo prvi put u svetu.

Kinesko besposadno površinsko plovilo JARI-USV-A, razvijeno od strane kompanije CSIC (China Shipbuilding Industry Corporation), predstavlja višenamensko autonomno borbeno plovilo konstruisano i namenjene za širok asortiman pomorskih misija, uključujući protivpodmorničko, protivvazdušno i površinsko dejstvo.

Bezposadno plovilo trimaran JARI-USV-A ima napredne senzore, uključujući fazni radar sličan onima na kineskim razaračima, kao što je kineski „Type 052D“ ili američki „Aegis“ što omogućava otkrivanje ciljeva na velikim udaljenostima.

Trup je trimaranskog tipa, ukupne dužine 58m, širine 23m, deplasmana 500 tona. Ovo plovilo ima maksimalnu brzinu od 42 čvora (oko 78 km/č) sa maksimalnim akcionim radijusom, koji se razlikuje prema različitim podacima od 500 nautičkih milja (oko 930 km) do 4.000 (oko 7.408 km)

Bezposadno plovilo trimaran JARI-USV-A opremljeno je četvoroćelijskim sistem vertikalnog lansiranja protivbrodskih raketa i sonarima za otkrivanje podmornica, što mu daje sposobnost da deluje kao autonomna borbena jedinica, potencijalno dopunjavajući ili čak zamenjujući tradicionalne brodove u određenim misijama. Na samo plovilo zahvaljujući modularnoj konstrukciji moguće je montirati različite senzore naoružanja.

Na krmi se nalazi mala paluba za besposadne helikoptere, koji poboljšavaju mogućnosti nadzora, praćenja ciljeva i izviđanje

Kineska mornarica testirala je JARI-USV-A već na nedavnom vojnim vežbama u okolini Tajvana, a ovo besposadno plovilo je već izazvao interesovanje nekih zemalj na međunarodnom tržištu kao relativno povoljna alternativa za nadzor obalskih područja i stratešku odbranu.

Plovilo je dizajnirano da se lako integriše u mrežne sisteme komande, što mu omogućava efikasnu saradnju sa ostalim bespilotnim i borbenim jedinicama, te obezbeđuje širok spektar taktičkih opcija za korisnike. Ovaj model demonstrira kinesku nameru da proširi upotrebu autonomnih sistema u svojoj mornarici, dok istovremeno otvara mogućnosti za izvoz na tržišta Bliskog istoka i Afrike.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *