KAKVI SU ZADACI AMERIČKIH F-16CJ: LETELICA ZA SPECIJALIZOVANE ZADATKE NA BLISKOM ISTOKU I STVARANJE PROLAZA ZA IZRAELSKI UPAD U IRAN?!

Ovaj puk trebao bi biti stacioniran u Saudijskoj Arabiji odakle bi borbeno delovao širom Bliskog istoka

SAD odnosno Centralna komanda koja pokriva zonu Bliskog istoka odlučila je da na Bliski istok u svetlu tenzija oko potencijalnog napada na Iran u kome bi kako se već uveliko spekuliše trebalo da učestvuje i američka avijacija počela da prebacuje specijalizovane borbene avione iz Evrope.

Prvi zadatak prebacivanja dobila je 480. borbeni avijacijski puk koji je naoružan borbenim avionima F-16CJ koji su specijalizovano namenjeni za suzbijanje protivničke PVO, ali i okršaj kako je navedeno sa dronovima kamikazama i bespilotnim letelicama.

Ovaj puk trebao bi biti stacioniran u Saudijskoj Arabiji odakle bi borbeno delovao širom Bliskog istoka.

U pitanju su letelice 58. borbeno vinga (eskadrile) iz baze Špagdalem u Nemačkoj. Predpostavka je da su u Saudijsku Arabiju prebačeno od 18 do 24 letelice.

Razna tehnička rešenja su omogućila da borbeni avion F-16 postane univerzalna borbena platfroma za različite misije i zadatke, a onda je suledila sobspecijalizacija, a upravo takav karakterističan avion je F-16CJ/CD namenjen za misije SEAD. U pitanju je verzija aviona Blok 50/52. Ovaj tip aviona ima integrisan radar AN/APG-68(V)5, snažna računarska grupa , naočare za noćno letenje, kontejneri FLIR/LATRIN, laserski INS/GPS, moderni data link, uređaj za samozaštitu AN/ALQ-131 (kontejner za elektronsko ometanje) AN/ALR-56M (signalizator ozračenja) i AN/ALE-47 (dispenzer mamaca).

Ove letelice naoružane su protivradarskim raketama AGM-88 HARM. Radi se o raketi mase 360 kg, nadzvučne brzine leta i sa pasivnim sistemom navođenja. U osnovnoj verziji ima domet 90 km. Modernije verzije AGM-88 D poseduje INS/GPS sistem vođenja u slučaju da protivnički radar prestane emisiju zračenja u trenutku leta rakete prema projektilu. Let se nastavlja na poslednju GPS poziciju pre završetka radarske emisije. Verzija AGM-88 E AARGM (Advanced Anti-Radiaton Guided Missile) ima dvokanalni tragač sa pasivnim i aktivnim modovima rada.

2 komentara na “KAKVI SU ZADACI AMERIČKIH F-16CJ: LETELICA ZA SPECIJALIZOVANE ZADATKE NA BLISKOM ISTOKU I STVARANJE PROLAZA ZA IZRAELSKI UPAD U IRAN?!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *