Јапанска влада предузима кораке да дозволи извоз стелт борбеног авиона који се тренутно развија са Уједињеним Краљевством и Италијом.
Овај потез долази усред промене у безбедносној стратегији Јапана и пошто та земља попушта строге послератне извозне прописе усмерене на оружје. Према ревидираним правилима, Јапан је прошле године одобрио пренос радара на Филипине и испоруку ракета Patriot у САД.
У децембру су Јапан, Уједињено Краљевство и Италија покренуле заједничко партнерство за развој борбеног авиона Mitsubishi F-X у оквиру Global Combat Air Program, чији је циљ да до 2035. године произведе нове стелт борбене авионе који би заменили старе F-2 јапанских ваздушних снага за самоодбрану, као и британски и италијански Eurofighter Typhoons.
Ублажавање извозних правила за борбени авион F-X означава најновију ревизију јапанских правила о преносу материјала откако је обновио своју безбедносну политику у децембру 2022. Тај потез је наишао на неслагање опозиционих партија и Комеита, млађег коалиционог партнера владајуће Либерално-демократске партије.
Премијер Фумио Кишида рекао је у среду у парламенту Јапана да ће ограничавање извоза у земље ван партнерства ометати план модернизације авиона земље и умањити успех међународног заједничког програма развоја.
Компаније укључене у програм такође су изразиле намеру да извозе млазнице у друге земље како би покриле трошкове развоја и производње.
После вишемесечних преговора, Комеито је ублажио свој став и у петак је пристао на промену уз строге услове, конкретно да ће ревизија обухватити само борбени авион F-X, рекле су стране на заједничкој конференцији за новинаре.
Штавише, за сав извоз борбених авиона биће потребно одобрење кабинета, а приступ ће бити отворен само за земље које имају постојеће споразуме о одбрани са Јапаном. Стране су такође разјасниле забрану продаје земљама у постојећем оружаном сукобу.
Очекује се да ће јапанска влада одобрити ревизије касније овог месеца, на време да партнери објаве почетне дизајне авиона F-X.
У међувремену, главне опозиционе групе и даље су критичне према измени, указујући да опуштање правила извоза борбених авиона супротставља пацифистичку позицију Јапана и подиже узбуну због транзиције земље у трговца оружјем.