Deklasifikovani izveštaj američkog Ministarstva odbrane o testiranju lovca F-35, najskupljeg oružja u istoriji SAD-a, ukazuje na brojne probleme u njegovoj pouzdanosti, održavanju i borbenim sposobnostima tokom šestogodišnjih testova. U izveštaju su identifikovani problemi poput nepreciznog topa, slabe otpornosti na sajber napade, kao i izuzetno visoki zahtevi za održavanje i popravke, piše Blumberg. Lockheed Martin obećava da će “ispeglati” probleme, a već uloženo rekordnih preko 1,5 biliona dolara!
Pentagon je u martu dozvolio programu F-35 da pređe u „punu proizvodnju“. Odluka je doneta otprilike mesec dana nakon što je kompletan izveštaj od 382 stranice klasifikovan, uključujući uvodno pismo sekretaru odbrane Lojdu Ostinu. Ministarstvo odbrane procenjuje da će program koštati više od 1,8 biliona dolara tokom svog životnog ciklusa, uključujući razvoj, proizvodnju i održavanje. Ipak, Lockheed Martin je već sklapao avione i pre same odluke. Za sve probleme je nađeno objašnjenje, a Lokid Martin je elegantno obećao da će ih sve ukloniti.
Kvarovi su se navodno javljali jer je uvek falilo dodatnih delova pa je i testova bilo manje. Sa manje testova, avioni su se češće kvarili. U dokumentima se navodi i čitav niz problema.
Sistem za dijagnostiku kvarova često šalje lažne alarme (jednom na svaki sat, umesto jednom na 50 sati). Vreme potrebno za popravke je dvostruko duže od onog koje je formalno zahtevano. Mlazni avioni često lete sa oštećenim premazima za „nevidljivost“ (stelt). Automatski top nije u stanju da pogađa precizno ciljeve zbog problema u dizajnu i ugradnji.
Tu je i ograničeno testiranje protiv neprijateljskih aviona 5. generacije, poput onih koje koristi Kina. Obrazloženje po sistemu – nema mu takmaca pa ne možemo da ga testiramo. Lokid Martin je u izjavi naveo da F-35 „konstantno ispunjava ili premašuje zahteve pouzdanosti koje su ugovorno obavezni da isporuče“, ističući da „gotovo 90% komponenti F-35 radi bolje nego što se zahteva.“ Šteta samo što u avijaciji do katastrofe može da dovede i mnogo manje od tih 10%.
„Ulažemo više od 350 miliona dolara u testiranje sistema“, pravda se Lockheed Martin. Pošteno govoreći, 350 miliona je kap u moru, u projektu koji je već “pojeo” bilion i po dolara.
Uprkos ovim problemima, program je odobren za punu proizvodnju. Pentagon tvrdi da je F-35, preman za borbu i pruža izvanredne performanse“, ali naglašava potrebu za poboljšanjima.Program će koštati preko 1,8 biliona dolara tokom svog životnog ciklusa. SAD su do sada poručile 881 od planiranih 2.456 aviona, a više od 1.000 ih je isporučeno domaćim i stranim kupcima.