Skoro svi ukrajinski Strajkeri koji su upali u Kursku oblast su osnovna verzija M1126 i M1127 poznat i kao izviđačka verzija 2+5 mitraljez broving M2
Borbeno oklopno vozilo točkaš zajedno sa borbenim vozilom pešadije Bredli doživeo je medijsku popularnost u ukrajinskom napadu na Kursku oblast. Nosilac prodora i ubavicanja mehanizovane pešadije bila su upravoklopna vozila točkaši Strajker.
Strajker se pokazao dosta solidno u brzom kretanju asfalnim putevima, ali nije bio imun na udare dronova kamikaza, FPV dronova i zasedna dejstva ruske vojske.
Rusi su uspeli da zarobe čak nekoliko ovih oklopnih točkaša u punom izdaeu sa svom opremom. Kao i kod ostalih ukranskih trupa vidljivo je da su jednice za sobom nosile veliku količinu municije, hrane i vode (zaliha za nekoliko dana) što ukazuje na ukrajinske probleme sa logistikom na tako velikom području.
🇷🇺🇺🇦 Yet another American made Stryker APC taken out by Russian forces in the Kursk region.
— Heyman_101 (@SU_57R) August 14, 2024
Lancet drones are OP. pic.twitter.com/yqXEd4qu1j
Skoro svi ukrajinski Strajkeri koji su upali u Kursku oblast su osnovna verzija M1126 transporter za prevoz pešadije, koji je naoružan daljinski upravljivom borbenom stanicom Konsberg M151 u opciji sa teškim mitraljezom Broving kalibra 12,7 mm sa bacačima dimnih kutija M-6.
Kod Kurska uočena je i verzija Strayker M1127 poznat i kao izviđačka verzija 2+5 mitraljez broving M2 i oprema za izviđanje LRAS- 3 za veće daljine i oprema za detekciju, pozicioniranje i komunikaciju.
Budanov’s paramilitary uses a U.S. made APC "Stryker" to shoot a civilian car in the border village of Zeleny Shlyakh near Sudzha
— Zagonel (@Zagonel85) August 7, 2024
The driver & passenger of the car died during Kiev’s ambush
Ukrainian forces are absolute terrorist scum & must be crushed like worms https://t.co/2oXC47UYfr pic.twitter.com/tsOtTDj2v0
Ukrajinci su inače valja dodati imali prve gubitke Strajekera još 2023 godine kod Zaborožja i na Donjeckom pravcu, ali Rusi do Kurska nisu uspeli nijedan da zarobe čitav.
Od dodatne opreme ukrajinski Strajkeri imaju GPS prijemnik i termoviziju za vozače.
🇷🇺🇺🇦 Russian forces in Kursk captured an American made Stryker APC.
— Heyman_101 (@SU_57R) August 13, 2024
Looks like it's being towed to the rear. The Russian in the driver seat says some not so pleasant things about the machine. pic.twitter.com/6DRuWO0ysK
Kanadsko iskustvo
Ukrajinci su krajem decembra 2022. godine dobili bili prvo kanadsku verziju Strajkera pod imenom Bizon koja je doživela debakl u leto 2006. godine u Avganistanu kada su talibani uništili nekoliko točkaša. U tom napadu bilo je ubijeno 19 kanadskih vojnika, posle čega je Otava poslala tenkove Leopard 1 i 2 CAN koji su kupljeni bili naprečac iz nemačkih viškova i poslati u provinciju Herat.
Prvi koji su naseli na čudesne Strajkere bili su Kanađani, koji 2002. počinju transformaciju kopnenih snaga da bi pripremili vojsku za koncept globalnih vojnih intervencija. Svih 114 tenkova Leopard 1C (C- od Canada) povučeno je iz operativne upotrebe. Da bi zamenili tenkovi kanađani su uzeli 66 komada MGS (Mobile gun sistem) top kalibra 105 mmna šasiji Strajkera, koji nije jurišno sredstvo kao tenk već sredstvo za podršku pešadije za uništavanje vatrenih tačaka, mitraljeskih gnezda i narikada. Naravno Amerikanci su kanađanima, kao i evropljanima kasnije prećutali da SAD za složenije zadatke imaju tenkove Abrams i borbena vozila pešadije Bredli.
Kanada je u Ukrajinu poslala 39 svojih kopija Strajkera koje proizvodi kompanija General Dinamics, a koji su stigli u Ukrajinu krajem decembra 2022. Inače vozila su bila namenjena za kanadske oružane snage, ali je pošljka po nalogu kanadskog prmijera Džastina Trudoa preusmerena bila pravo u Ukrajinu.
Virus “Strajker” ubrzo je stigao preko Kanade i u Evropu, a najviše virus je pogodio Sloveniju koja već ukupno 17 godina formira srednuu bataljonsku borbenu grupu sa točkašima 8×8, ali ne sa Strajekrima nego .. ni oni sami više nemaju pojam sa čim od Patria-Svarun 8×8 do Boxera i na kraju do Oskhos 4×4.
Ukratko o Strajekru
Nastao je debakla u blatu na aerodrom Rinas aprila 1999. kada je Operativna grupa “Jastreb” ostala zaglavljena. Rešenje je nađeno u programu “Force 21” komandanta kopnene vojske SAD generala Erika Šinsekija koji je naredio da se konstruiše brobeno oklopno vozilo točkaš, male težine koje je moguće prebaciti transportnim avionom C-17 na bilo koju tačku sveta u roku od 48 sati.
Međutim, priča o Strajkeru s početka 1990- tih godina 20 veka. Iako je još početkom 1990 tih prošlog veka Vojska SAD bila vrlo sumnjiva prema oklopnim vozilima na točkovima, američka kopnena vojska je na temelju iskustava iz savremenih ratova u Iraku, Afganistanu i naročito Somaliji, pažljivo proučavajući upotrebu točkaša LAV-25 vozila u sastavu marinaca, 1999. pokrenula transformacijski projekt nazvan Interim Armored Vehicle (IAV).
IAV je zapravo bio podproces velikog pretvaranja američkih kopnenih jedinica iz teških i strateški slabo pokretljivih u lake i kompaktne snage velike strateške pokretljivosti
sposobne za brzo prebacivanje na bilo koji deo Zemlje. Zbog toga je jedan od osnovnih zahteva za IAV bio mogućnost prevoženja osnovnim transportnim avionom C-130 Herkules. Taj se zahtev se morao ostvariti čak i na uštrb oklopne zaštite i vatrene moći vozila.
U novembru 2000. službeno je objavljeno da je pobednik konkursa za IAV Piranha IAV Piranha III/LAV III, koji je kasnije nazvan Strayker.
Osim SAD i Kanade, treći najveći korisnik Stajkera je Tajland, a onda sledi Ukrajina, dok je 2022 16 primeraka naručila i vojska Severne Makedonije.
Sve verzije Strajekra
1 Strajker M1126 transporter za prevoz pešadije naoružan borbenom stanicom Konsberg M151 u dve opcije sa mitraljezom 12,7 ili automatskim bacačem granata Mk 19 kalibra 40 mm, od 2018. i sa kupolom sa topom kalibra 30 mm kompanije Konigsberg.
2 Strayker M1127 izviđačka verzija 2+5 mitraljez broving M2 i oprema za izviđanje LRAS3 -3 za veće daljine i oprema za detekciju, pozicioniranje i komunikaciju3 Strajker MGS ( Mobile gun sistem) M1128 najveći i najteži u ovoj familiji. Naoružanje standardni USA top 105 mm M68A1E4 dometa 2 km. Spregnut mitraljez M2. Planirano uvođenje je bilo 2006 program kasni iako je isporučeno oko 50 komada nikad uveden u operativnu upotrebu
4 Strajker M1134 ATGM lovac na tenkove. Ugrađen anser za PO rakete TOW 2B dometa 3,7 km. Obrtni lanser pokriva zonu od 360 stepeni
5 Strajker M1133 medicinsko vozilo. Prevoz četiri ranjenika na nosilima ili 6 u sedećem položaju
6. Strajker M1135 za ABHO opremljen sa sistemom za dekontaminaciju DECON 3000 in M26 (JSTDS), radarskim sistemom AN/VRC- 90 SINCGARS z GPS-om i AAN/VRC- 90 SINCGARS z GPS-om, protioklopnom zaštitom M40A1, prenosnim hemijskim detektorom LCD-3 i GID-3, gasnim detektorom gasnim detektorom MultiRAE., gasnim detektorom MultiRAE.
7. M1132 Inžinjerijsko vozilo, namenjeno za uklanjanje barikada i aktiviranje minsko eksplozivnih sredstava
8. M1130 Komandno vozilo oprmljeno komunikacijskim uređajima, 4 različite radio stanice.
10 .M1129 vozilo sa minobacačem Soltam 120 mm namenjeno za pružanje vatrene podrške pešadiji. Vozila na nivou bataljona takođe nose minobacač kalibra 81 mm, a na nivou čete i minobacač kalibra 60mm