Четвороцевни лансер МТУ-4М приказан је био на Сајму наоружања “Партнер 2023”
На смотри војне технике и наоружања домаће одбрамбене индустрије и онога што је набављено из увоза за потребе Војске Србије приказан је био део средстава из домена противваздухопловне опреме, који су своју премијеру имали на Сајму наоружања Партнер 2023.
Ради се о четвороструком лансеру ПВО ракета типа Игла, који је постављен на шасију лаког теренског возила “Застава Трево” конфигурације 4х4 НТВ која је по друштвеним мрежама названа “Хајдук” по томе што је вероватно кадра стићи и на страшном месту постојати и суочити се са претњама из ваздуха од борбених авиона, хеликоптера, крстарећих ракета, бесполитних летелица до дронова камиказа.
Као што смо већ рекли четвороцевни лансер МТУ-4М приказан је био на Сајму наоружања “Партнер 2023”.
За разлику од Партнера у Крушевцу се четвороцевни лансер МТУ-4М приказао на потпуно новом возилу НТВ које су неки назвали “Хајдук”.
Овај систем конструисан је за лансирање ПВО ракета земља-ваздух 9К32М Стрела-2М(А) и 9К38 Шило. Може се користити само Стрела 2М, Игла М (Шило) или комбиновани
Систем је конструисан за лансирање ракета 9К32М и 9К38.
Интегрисан је на теренско возило НТВ и укључује термалну камеру, глобално навигациони сателитски систем, инклинометар, радио уређај “Талес”, таблет и монитор. Број ракета на лансеру је четири, а као помоћно оружје опремљен је и митраљезом клаибра 12,7 мм за потребе самозаштите.Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић обишли су данас, у оквиру обележавања Видовдана у Крушевцу, статички приказ наоружања и опреме наше војске, односно средстава и система у процесу модернизације, развоја и испитивања.… pic.twitter.com/tgEEaFVVyW
— MO и ВС (@mo_i_vs) June 28, 2024
Четвороцевни лансер МТУ-4М пријем и обраду података о циљу добија са радара “Жирафа”. Обрада дигиталних података подразумева корекцију примљених података о циљу у зависности од одлагања сигнала са радара, предикције линеарног праћења, прорачуна даљине до циља и азимута циља.
Платфрома би требало како је планирано бити жиростабилисана што би требало омогућити да се ракете могу лансирати из возила у покрету, али и да буде овај систем монтиран на бродове речне флотиле, као и морска пловила у случају захтева страног купца за непосредну ПВО заштиту.
У унутрашњости кабине присутна су два пулта. један за командира преко кога се прати сиуација у ваздушном прстору и чији подаци о циљу се предају оператору који затим лансер са ракетама усмерава по азимуту према циљу. Оператор то ради уз помоћ одговарајућег џојстика који кад пронађе циљ врши и лансирање. Наводно је у опцији развоја и мудларни пулт који ће изместити оператера и командира из самог возила у условима високе интензивности претњи из ваздуха.
Техничке карактеристике ракета:
9К32М (Стрела 2М9)
Даљина гађања циља: 500 до 4.200 м
Висина гађања циља: од 50 до 2.300 м
Средња брзина ракете: 500 м/с
Дужина лансера 1.500 мм
Димензије ракете: Дужина 1.440 мм, Калибар 72 мм
Маса: 9,8 кг
Максимална брзина циља у одласку/доласку 260/150 м/с
9К38 Шило
Даљина гађања циља: 500 до 5.200 м
Висина гађања циља од 10 до 3.500 м
Средња брзина ракете: 570 м/с
Дужина лансера 1.708 мм
Димензије ракете: Дужина 1.574 мм, калибар 72 мм
Маса: 10,6 кг
Максимална брзина циља у одласку/доласку 400/320 м/с
Ako nas napadne Albanija 1973. godine, ovim cemo da se branimo.
Jedino ako su tada imali dronove.
Sada teško i od Albanije.