BALISTIČKA RAKETA RSD-10 PIONEER KOJA JE POSLE 33 GODINE PONOVO OŽIVELA KROZ RUBEŽ I PROJEKTIL ODMAZDE OREŠNIK

Mnogi navode da je RS-26 Rubež reinkarnacija RSD-10 Pioneer koji ima domet 5.000/5.500- 6.000 km.

Sa pričom o hiperzvučnom raketom Orešnik koja u četvrtak rano ujutro pogodila i zbrisala pogon Južmaša u ukrajinskom gradu Dnjepropetrovsku i dalje je predmet diskusije sa čim je ruski predsednik Vladimir Putin gađao.

I dalje se diskutuje o tome šta bi moglo biti derivat. Ono što je zanimljivo, iako je ruski predsednik Vladimir Putin naglasio da je u pitanju potpuno nova raketa spominje se da je možda u pitanju modifikovana balistička raketa srednjeg dometa RSD-10 Pioneer, prema NATO klasifikaciji SS-20 Saber Mod 1 koja je odavno povučena iz operativne upotrebe.

Mnogi navode da je RS-26 Rubež reinkarnacija RSD-10 Pioneer koji ima domet5.000/5.500- 6.000 km. Ruski zvaničnici navode da RS-26 je baziran na interkontinentalnoj balističkoj raketi Jars, ali je njen operativni domet ograničen na 6.000 km. Iako je uspešno prošao sve testove, RS-26 Rubežje uklonjen iz programa razvoja naoružanja 2018–2027, a razlog je bio nepoznat.
RS-26 Rubežje interkontinentalna balistička raketa (ICBM) na čvrsto gorivo. Iako je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, RS-26 je testiran sa većim teretom na dometima ispod 5.500 km.

Razvoj RS-26 Rubež započeo je 2008. godine Moskovski institut za toplotehniku. Navodno je zasnovan na RS-24 Yars ICBM iako je Rusija priznala da RS-26 ima manje stepeni (dva umesto tri) i manji domet u poređenju sa RS-24 Yars.

Istorijat

RSD-10 Pioneer prema NATO klasifikaciji SS-20 Saber je balistička raketa srednjeg dometa koja se lansira sa mobilnih lansera, koju pokreće raketni motor na čvrsto gorivo. Ova raketa nastala je kao zamena zastarelih projektila SS-4 i SS-4-5 . Ova raketa nije bila dovoljna da se napadnu ciljevi u SAD, ali je bila dovoljna da pogodi bilo koju tačku u Evropi kao sada Rubež i Orešnik, što je za obnovljenu priču sa početka 1980 tih više nego dovoljno, a već priča o izboru meta i nišanjenju elemanata antiraketnog štita u Evropi još više intrigira da li bi elementi u Poljskoj i Rumuniji bili spremni ili mogli da se suprostave Rubežu ili Orešniku.

Razvoj rakete SS-20 Saber počeo je 1966. godine, a prva ispitivanja krenula su 1974. godine, a u operativne jednice Sovjetske armije uveden je 1977. godine . Kako se navodi u literaturi do početka primena Sporazuma o ograničavanju raketa srednjeg dometa koji je stupio na snagu 1987. godine korišteno je 495 raketa na 29 lokacija. Jedna od najvećih lokacija bila je u Beloruskoj SSSR. U vreme Sovjetskog Saveza tokom 1980 tih godina 20 veka u Beloruskoj socijalističkoj republici bilo je razmešteno 4 divizije svaka sa po 12 pukova RSD 10. Organizacijski svaki puk je imao 9 mobilnnih lansera.

Do sredine 1991. u skladu sa sporazumom sve ove rakete su uništene.

Rane verzije ove rakete RSD-10 Pioneer imale su nukelarnu bojevu glavu ukupne jačine 50 kilo tona, koja je na testiranju uspela da ima maksimalni domet od 7.400 km i odmah ušla u serijsku proizvodnju i operativnu upotrebu.

Usledila je modifikacija pod oznakom Mod 1 koja može da ponese 1,740 kg teret, odnosno 3 MIRV nukelarne bojeve glave jačine svaka 150 kilotona. Sovjetska balistička raketa srednjeg dometa 5.500 km RSD-10 “Pionir” koji je imao 3 vođene nuklearne bojeve glave. Upoređujući sa Orešnikom on ima 6 bojevih glava sličnih po izgledu, ali ne klasičnih nego hiperzvučnih.

Maksimalni domet ove rakete u odnosu na prvu verziju bio je manji 4.700 km. Zatim usledila je nova modifikacija verzija Mod 2 povećanog dometa 5.000 km . Mod 1i Mod 2 su zapravo jedna te ista raketa s jednim detaljom povećanim dometom verzije 2 na 5.000 km. Obe verzije imaju minimalni domet 600 km, s tim da RS-26 ima minimalni od 500 km i tom razlikom da je kod verzije RSD-10 Pioneer prema NATO klasifikaciji SS-20 Saber kružno odstupanje od cilja 550 m, a kod RS-26 samo 150 metara. Postoji i verzija Mod 3 minimalnog dometa 500, a maksimalnog 5.500 km. Bojeva glava nukelarna iznosti kod modela tri 50 kilo tona i nosi 3 bojeve glave svaka po 50 kilotona.

Upravljanje ovom raketom je u sve tri verzije INS odnosno inercijalni navigacioni sistem..

Ukupna masa prilikom lansiranja je 37.100 kg, dok je kod RS-26 36.000 kg. RSD-10 Pioneer je dvostepena raketa na čvrsto gorivo, dok je RS-26 trosptepena, ili prema nekim izvorima isto dvostepena isto na čvrsto gorivo.

Što se tiče dimenzija RSD-10 Pioneer je dužine 16,49 m i prečnika 1,79 m. Za upoređivanje RS-26 dugačka je 12 m i prečnik 1,8 m.


7 komentara na “BALISTIČKA RAKETA RSD-10 PIONEER KOJA JE POSLE 33 GODINE PONOVO OŽIVELA KROZ RUBEŽ I PROJEKTIL ODMAZDE OREŠNIK

    1. Upravo tako. Jer kako može “svemogući” zapad da doživi takvu blamažu da uopšte nisu znali da su Rusi pravili i napravili novu raketu. Lakše je kazati da ta stara prepravljena raketa kao što za svo oružje tvrde da je zastarelo, da je razvijeno još u doba SSSR, … Sve skupa treba da navede na zaključak da Rusi bez ostalih naroda iz SSSR nisu sposobni ništa da naprave tj. da su im drugi sve pravili. Jedino nisu objasnili kako sada stara raketa putuje višestruko većom brzinom?

  1. Pentagon kaze da je derivat od ICBM TOPOLJ M, sklonili su jedan nivo i postala dvostepena balisticka raketa srednjeg dometa na cvrsto gorivo.
    Ima inercijalno i digitalno navodjene GLONASS, koji je Ruski ekvivalent GPS.

  2. Sve su ovo nasa nagadjanja.Odgovor na to ima Svetski Expert za rakete Pr Momcilo Milanovic.Koga nazalost nema ni na jednoj televiziji.Podkast Balkan Info ima par emisija sa njim i zato njima svaka cast sto su nam omogucili antologijske emisije.

  3. Dali Vi ljudi stvarno mislite da rusi nisu ama baš ništa radili na toj raketi, već se sinoć setili da nešto urade. Rus po doktrini SSSR-a kada nešto pokaže već ima nešto bolje i spremio je još nešto bolje. On kada pokaže avion neke generacije, već ima gotov sledeće i radi na novom. Putin se za ovaj rat sprema ceo život, za svaki cilj na svetu ima nekoliko oružja i načina da ga uništi i to ne računajući nuklearno oružje. Kada vidite ruse da dekonzerviraju tenkove T 34, e tada znajte da se spremaju da bace atomsku bombu. Do tada brinite se još više jer znači da im nije potebna za pobedu!!! I još jedna sitnica, on do sada nije upotrebio svoje vojne jedinice namenjene za rat. Te čuva za izlazak na obale s kojih će moći gledati Britaniju!!!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *