БАЛИСТИЧКА РАКЕТА RSD-10 PIONEER КОЈА ЈЕ ПОСЛЕ 33 ГОДИНЕ ПОНОВО ОЖИВЕЛА КРОЗ РУБЕЖ И ПРОЈЕКТИЛ ОДМАЗДЕ ОРЕШНИК

Многи наводе да је РС-26 Рубеж реинкарнација RSD-10 Pioneer који има домет 5.000/5.500- 6.000 км.

Са причом о хиперзвучном ракетом Орешник која у четвртак рано ујутро погодила и збрисала погон Јужмаша у украјинском граду Дњепропетровску и даље је предмет дискусије са чим је руски председник Владимир Путин гађао.

И даље се дискутује о томе шта би могло бити дериват. Оно што је занимљиво, иако је руски председник Владимир Путин нагласио да је у питању потпуно нова ракета спомиње се да је можда у питању модификована балистичка ракета средњег домета RSD-10 Pioneer, према NATO класификацији SS-20 Saber Mod 1 која је одавно повучена из оперативне употребе.

Многи наводе да је РС-26 Рубеж реинкарнација RSD-10 Pioneer који има домет5.000/5.500- 6.000 км. Руски званичници наводе да РС-26 је базиран на интерконтиненталној балистичкој ракети Јарс, али је њен оперативни домет ограничен на 6.000 км. Иако је успешно прошао све тестове, РС-26 Рубежје уклоњен из програма развоја наоружања 2018–2027, а разлог је био непознат.
РС-26 Рубежје интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) на чврсто гориво. Иако је класификован као ИЦБМ према новом Уговору СТАРТ, РС-26 је тестиран са већим теретом на дометима испод 5.500 км.

Развој РС-26 Рубеж започео је 2008. године Московски институт за топлотехнику. Наводно је заснован на РС-24 Yарс ИЦБМ иако је Русија признала да РС-26 има мање степени (два уместо три) и мањи домет у поређењу са РС-24 Yарс.

Историјат

RSD-10 Pioneer према NATO класификацији SS-20 Saber је балистичка ракета средњег домета која се лансира са мобилних лансера, коју покреће ракетни мотор на чврсто гориво. Ова ракета настала је као замена застарелих пројектила SS-4 и SS-4-5 . Ова ракета није била довољна да се нападну циљеви у САД, али је била довољна да погоди било коју тачку у Европи као сада Рубеж и Орешник, што је за обновљену причу са почетка 1980 тих више него довољно, а већ прича о избору мета и нишањењу елеманата антиракетног штита у Европи још више интригира да ли би елементи у Пољској и Румунији били спремни или могли да се супроставе Рубежу или Орешнику.

Развој ракете SS-20 Saber почео је 1966. године, а прва испитивања кренула су 1974. године, а у оперативне једнице Совјетске армије уведен је 1977. године . Како се наводи у литератури до почетка примена Споразума о ограничавању ракета средњег домета који је ступио на снагу 1987. године кориштено је 495 ракета на 29 локација. Једна од највећих локација била је у Белоруској СССР. У време Совјетског Савеза током 1980 тих година 20 века у Белоруској социјалистичкој републици било је размештено 4 дивизије свака са по 12 пукова РСД 10. Организацијски сваки пук је имао 9 мобилнних лансера.

До средине 1991. у складу са споразумом све ове ракете су уништене.

Ране верзије ове ракете RSD-10 Pioneer имале су нукеларну бојеву главу укупне јачине 50 кило тона, која је на тестирању успела да има максимални домет од 7.400 км и одмах ушла у серијску производњу и оперативну употребу.

Уследила је модификација под ознаком Моd 1 која може да понесе 1,740 кг терет, односно 3 MIRV нукеларне бојеве главе јачине свака 150 килотона. Совјетска балистичка ракета средњег домета 5.500 км РСД-10 “Пионир” који је имао 3 вођене нуклеарне бојеве главе. Упоређујући са Орешником он има 6 бојевих глава сличних по изгледу, али не класичних него хиперзвучних.

Максимални домет ове ракете у односу на прву верзију био је мањи 4.700 км. Затим уследила је нова модификација верзија Моd 2 повећаног домета 5.000 км . Мod 1и Mod 2 су заправо једна те иста ракета с једним детаљом повећаним дометом верзије 2 на 5.000 км. Обе верзије имају минимални домет 600 км, с тим да РС-26 има минимални од 500 км и том разликом да је код верзије RSD-10 Pioneer према NATO класификацији SS-20 Saber кружно одступање од циља 550 м, а код РС-26 само 150 метара. Постоји и верзија Моd 3 минималног домета 500, а максималног 5.500 км. Бојева глава нукеларна изности код модела три 50 кило тона и носи 3 бојеве главе свака по 50 килотона.

Управљање овом ракетом је у све три верзије ИНС односно инерцијални навигациони систем..

Укупна маса приликом лансирања је 37.100 кг, док је код РС-26 36.000 кг. RSD-10 Pioneer је двостепена ракета на чврсто гориво, док је РС-26 тросптепена, или према неким изворима исто двостепена исто на чврсто гориво.

Што се тиче димензија RSD-10 Pioneer је дужине 16,49 м и пречника 1,79 м. За упоређивање РС-26 дугачка је 12 м и пречник 1,8 м.


7 коментара на “БАЛИСТИЧКА РАКЕТА RSD-10 PIONEER КОЈА ЈЕ ПОСЛЕ 33 ГОДИНЕ ПОНОВО ОЖИВЕЛА КРОЗ РУБЕЖ И ПРОЈЕКТИЛ ОДМАЗДЕ ОРЕШНИК

    1. Управо тако. Јер како може “свемогући” запад да доживи такву бламажу да уопште нису знали да су Руси правили и направили нову ракету. Лакше је казати да та стара преправљена ракета као што за сво оружје тврде да је застарело, да је развијено још у доба СССР, … Све скупа треба да наведе на закључак да Руси без осталих народа из СССР нису способни ништа да направе тј. да су им други све правили. Једино нису објаснили како сада стара ракета путује вишеструко већом брзином?

  1. Pentagon kaze da je derivat od ICBM TOPOLJ M, sklonili su jedan nivo i postala dvostepena balisticka raketa srednjeg dometa na cvrsto gorivo.
    Ima inercijalno i digitalno navodjene GLONASS, koji je Ruski ekvivalent GPS.

  2. Sve su ovo nasa nagadjanja.Odgovor na to ima Svetski Expert za rakete Pr Momcilo Milanovic.Koga nazalost nema ni na jednoj televiziji.Podkast Balkan Info ima par emisija sa njim i zato njima svaka cast sto su nam omogucili antologijske emisije.

  3. Dali Vi ljudi stvarno mislite da rusi nisu ama baš ništa radili na toj raketi, već se sinoć setili da nešto urade. Rus po doktrini SSSR-a kada nešto pokaže već ima nešto bolje i spremio je još nešto bolje. On kada pokaže avion neke generacije, već ima gotov sledeće i radi na novom. Putin se za ovaj rat sprema ceo život, za svaki cilj na svetu ima nekoliko oružja i načina da ga uništi i to ne računajući nuklearno oružje. Kada vidite ruse da dekonzerviraju tenkove T 34, e tada znajte da se spremaju da bace atomsku bombu. Do tada brinite se još više jer znači da im nije potebna za pobedu!!! I još jedna sitnica, on do sada nije upotrebio svoje vojne jedinice namenjene za rat. Te čuva za izlazak na obale s kojih će moći gledati Britaniju!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *