Sjedinjene Države nastavljaju da sprovode program za stvaranje hipersoničnog oružja, pokušavajući da sustignu Rusiju i Kinu u ovoj komponenti. Kako prenosi Reuters, američko vazduhoplovstvo izvelo je još jedno testiranje punopravnog prototipa hipersonične rakete vazduh-zemlja stvorene u okviru programa ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon).
Prema saopštenju američkog ratnog vazduhoplovstva, sledeći test je održan 17. marta 2024. godine iznad Tihog okeana. Kao i ranije, raketu je nosio strateški bombarder B-52H Stratofortress, koji je poleteo iz vazduhoplovne baze Andersen na Guamu. Američko vazduhoplovstvo odbilo je da objavi detalje testova, ali je saopštilo da se smatraju uspešnim.
“(…) testom su prikupljeni „dragoceni podaci o mogućnostima“ rakete (…) lansiranje je imalo za cilj proširenje dometa programa hipersoničnog naoružanja”, navidi se u saopštenju.
Ovo je bilo peto lansiranje prototipa rakete AGM-183A, prvo je obavljeno 13. decembra 2022. godine, raketa je tokom leta pet puta premašila brzinu zvuka, svi uređaji i mehanizmi rakete su radili normalno, a testovi su se smatrali uspešnim. O preostalim lansiranjima praktično nema informacija, ali je prošlog proleća Pentagon posle nekoliko neuspeha želeo da promeni izvođača na razvoju rakete. Inače, tokom faze testiranja različitih sistema, od 12 lansiranja raketa, 9 je bilo neuspešno.
Raketa AGM-183A ARRW se stvara kao odgovor na slična ispitivanja u Rusiji i Kini. Prvi koji će poneti hipersoničnu raketu biće strateški bombarderi B-52H Stratofortress (četiri rakete po pombarderu ). U budućnosti planiraju da je postave na perspektivni strategijski bombarder B-21 Raider.
Smatraju ga uspešnim. Znači da nije bio.
Da su uspešni bili, razjapili bi smrdljive čeljusti do neba.
Želim vam da tako i nastavite sa još mnogo ne – uspešnih testova.
Nije problem ostvariti hipersonicnu brzinu. Problem je da raketa leti hiljadu ili dve hiljade kilometara tom brzinom a da se ne raspadne…