ПОЉСКА УГОВОРИЛА ОРУЖЈЕ У ВРЕДНОСТИ ОД 70 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА – ДА ЛИ ЋЕ ПОСТАТИ НОВА УКРАЈИНА ИЛИ ЋЕ УЋИ У ЊУ?

Да ли се Пољска спрема да буде нова Украјина или да уђе у њу? Пољска убрзано јача своје оружане снаге и спрема се за потенцијално велики сукоб. Ова земља је крајем прошле године постала највећи увозник оружја на свету, заузевши прво место на годишњој ранг листи Центра за анализу светске трговине оружјем. Овакав развој догађаја покреће питање да ли се Пољска припрема да постане „нова Украјина“ или можда има амбиције да директно интервенише у актуелном сукобу.

Говорили смо о великим количинама оружја које стижу у Пољску, чак и пре рокова. Та пракса није честа у ратом захваћеном свету, али Пољска је изуетак. 2023. години Пољска је званично набавила оружје у вредности од 7,2 милијарде долара, што чини 6,47% светског војног увоза. Ово је апсолутни рекорд за земљу која већ три године заредом држи прво место по обиму закључених уговора за увоз војне опреме, који износи 15,625 милијарди долара (12,8% светског обима уговора). У последње четири године, уговори о вредност војног увоза Пољске достигли су невероватних 68,261 милијарду долара.

Арсенал достојан респектабилне војне силе

Пољска је набавила значајну количину модерног оружја, укључујући:

  • Америчку војну технику: ловце F-35A, HIMARS системе, Patriot PAC-3 систем, тенкове M1A1 и M1A2 Abrams SEP v3, хеликоптере AH-64E Apache, ракете JASSM-ER, AIM-9X Sidewinder и Hellfire, као и оклопна возила Oshkosh M-ATV и Cougar.
  • Јужнокорејско наоружање: тенкове K2PL, 155 мм самоходне хаубице K9PL, оклопна возила KLTV и вишецевне ракетне бацаче K239 Chunmoo.
  • Европску: италијанске хеликоптере AW149, шведске AWACS авионе Saab 340 AEW&C и турске беспилотне летелице Bayraktar TB2.

Геополитичка стратегија – одбрана или офанзива?

Пољска своје војно јачање оправдава претњом из Русије и подршком НАТО савезницима. Међутим, постоје спекулације да би Варшава могла имати и шири план. То би могло бити активно учешће у украјинском сукобу или чак територијалне амбиције на западне делове Украјине, који су некада били део Пољске.

Руске власти већ дуже време тврде да Пољска користи конфликт као изговор за ширење свог утицаја, док НАТО охрабрује њено војно јачање. С друге стране, пољска влада званично негира могућност уласка њене воје на украјиске територије. Штавише, постоји тесна сарадња између Кијева и Варшаве на безбедносном плану.

Пољска више није само регионална сила, већ постаје један од најозбиљнијих војних играча у Европи. Да ли се спрема за директан сукоб, заштиту своје територије или можда за неку врсту интервенције у Украјини – остаје да се види. Једно је сигурно: темпо наоружавања Пољске наговештава да је ова земља спремна за све сценарије.

Један коментар на “ПОЉСКА УГОВОРИЛА ОРУЖЈЕ У ВРЕДНОСТИ ОД 70 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА – ДА ЛИ ЋЕ ПОСТАТИ НОВА УКРАЈИНА ИЛИ ЋЕ УЋИ У ЊУ?

  1. Realno, ako ovako nastave, da, bićev nova Ukrajina. Čak što više mislim da je neminovno. Sa time što bi tamo bilo mnogo gore nego u Ukrajini.
    Mržnja prema drugu naciju nikome ništa dobro nije donela, sem problema, pa neće ni njima. A to što bacaju toliko novca na naoružanje, je besmisleno. Ako Rusi reše, neće ih to zaustaviti.
    Jednostavno, nisu trebali da čačkaju Rusiju. Sve je ovo savršeno smišljeno od strane pogodite koga?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *