Јужна Кореја и Вијетнам су у завршним фазама преговора о уговору вредном 300 милиона долара за извоз К9 самоходних хаубица, што представља прву значајну продају оружја између ове две земље.
Иако уговор обухвата само 20 хаубица, са просечном ценом од 15 милиона долара по јединици, овај договор би увео артиљерију калибра 155 мм, по НАТО стандарду, у Вијетнамску војску, што указује на могуће планове да се пређе са совјетског стандарда топова од 152 мм на овај калибар.
Државе Западног блока већ више од једне деценије интензивно покушавају да уђу на вијетнамско тржиште оружја, али са ограниченим успесима, јер земља наставља да се у великој мери ослања на Русију за набавку већине наоружања. Међутим, избијање рата у Украјини ограничило је способност Русије да испоручује опрему за копнене снаге својим клијентима, док је откривено да је руски одбрамбени сектор значајно ослабио од распада Совјетског Савеза.
Док су други клијенти, попут Алжира, овај проблем решавали ослањањем на Кину за набавку наоружања, територијални спорови Вијетнама са Кином остављају га са релативно мало опција за набавку оружја.
Вијетнамска војска: топови 2S3 Akatsiya, совјетског порекла, калибра 152 мм
Јужна Кореја је раније значајно доприносила рату у Вијетнаму, подржавајући снаге коалиције предвођене САД против Социјалистичке Републике Вијетнам, док је Северна Кореја била водећи подржавалац комунистичке државе, обезбеђујући неопходне пилоте за њено ратно ваздухопловство. Вијетнам је раније набављао наоружање из Северне Кореје, укључујући балистичке ракете Hwasong-5, али је под све већим притиском земаља широм Запада, као и Јужне Кореје, да ограничи те везе.
Међутим, много мања вијетнамска војска оставља значајно мање простора за набавку наоружања из више извора. Вијетнамска влада је била мета упорног лобирања Сједињених Држава да избегава куповину руског наоружања и да набавља више западне опреме. Често је разматрана могућност продаје ловаца F-16 Вијетнаму, иако из Ханоја стижу мало знакова интересовања.
Очекује се да ће Вијетнам наставити да се ослања на руску опрему за своје ратно ваздухопловство, при чему више извора из земље наводи планове за набавку ловаца Su-57 крајем 2020-их или почетком 2030-их.