Južna Koreja i Vijetnam su u završnim fazama pregovora o ugovoru vrednom 300 miliona dolara za izvoz K9 samohodnih haubica, što predstavlja prvu značajnu prodaju oružja između ove dve zemlje.
Iako ugovor obuhvata samo 20 haubica, sa prosečnom cenom od 15 miliona dolara po jedinici, ovaj dogovor bi uveo artiljeriju kalibra 155 mm, po NATO standardu, u Vijetnamsku vojsku, što ukazuje na moguće planove da se pređe sa sovjetskog standarda topova od 152 mm na ovaj kalibar.
Države Zapadnog bloka već više od jedne decenije intenzivno pokušavaju da uđu na vijetnamsko tržište oružja, ali sa ograničenim uspesima, jer zemlja nastavlja da se u velikoj meri oslanja na Rusiju za nabavku većine naoružanja. Međutim, izbijanje rata u Ukrajini ograničilo je sposobnost Rusije da isporučuje opremu za kopnene snage svojim klijentima, dok je otkriveno da je ruski odbrambeni sektor značajno oslabio od raspada Sovjetskog Saveza.
Dok su drugi klijenti, poput Alžira, ovaj problem rešavali oslanjanjem na Kinu za nabavku naoružanja, teritorijalni sporovi Vijetnama sa Kinom ostavljaju ga sa relativno malo opcija za nabavku oružja.
Vijetnamska vojska: topovi 2S3 Akatsiya, sovjetskog porekla, kalibra 152 mm
Južna Koreja je ranije značajno doprinosila ratu u Vijetnamu, podržavajući snage koalicije predvođene SAD protiv Socijalističke Republike Vijetnam, dok je Severna Koreja bila vodeći podržavalac komunističke države, obezbeđujući neophodne pilote za njeno ratno vazduhoplovstvo. Vijetnam je ranije nabavljao naoružanje iz Severne Koreje, uključujući balističke rakete Hwasong-5, ali je pod sve većim pritiskom zemalja širom Zapada, kao i Južne Koreje, da ograniči te veze.
Očekuje se da će zemlja nastaviti da balansira između svojih tradicionalnih bezbednosnih partnera, kao što su Severna Koreja i Rusija, i svojih novih ekonomskih partnera, uključujući Južnu Koreju i SAD. Ovaj pristup podseća na politiku Indije, koja, poput Vijetnama, ima istorijske odbrambene veze sa Rusijom i oslanja se na rusku opremu za većinu svog naoružanja, ali je usvojila i opremu po NATO standardima, kao što su američke haubice M777 kalibra 155 mm.
Međutim, mnogo manja vijetnamska vojska ostavlja značajno manje prostora za nabavku naoružanja iz više izvora. Vijetnamska vlada je bila meta upornog lobiranja Sjedinjenih Država da izbegava kupovinu ruskog naoružanja i da nabavlja više zapadne opreme. Često je razmatrana mogućnost prodaje lovaca F-16 Vijetnamu, iako iz Hanoja stižu malo znakova interesovanja.
Očekuje se da će Vijetnam nastaviti da se oslanja na rusku opremu za svoje ratno vazduhoplovstvo, pri čemu više izvora iz zemlje navodi planove za nabavku lovaca Su-57 krajem 2020-ih ili početkom 2030-ih.