Град Џухај у јужној кинеској провинцији Гуангдонг биће домаћин аерокосмичке изложбе Airshow China 2024 по четрнаести пут од 12. до 17. новембра. Ово је највећи догађај на ову тему у НР Кини, и одржава се уз подршку Кинеске владе сваке две године од 1996. године. Предмет изложбе су војне и цивилне летелице, свемирска техника, наоружање и војна опрема за десантне снаге, системи противваздушне одбране и електронске борбе и цивилни производи.
Ове године Русија ће имати свој павиљон на Airshow China 2024, где ће бити представљена најновија достигнућа у домаћем ваздухопловству и другим индустријама. Руски ловац пете генерације Су-57, који је већ стигао да учествује на манифестацији, изазвао је велику пажњу међу Кинезима. Ово је прва демонстрација овог авиона у иностранству.
Не само стручњаци, већ и обични кинески грађани желе да виде руски ловац. Огромно интересовање за руску борбену авијацију, посебно, тачније првенствено, узроковано је чињеницом да је већ учествовала и учествује у сукобима у Сирији и Украјини. И то упркос чињеници да је Руска Федерација, уместо нове производне опреме, послала на изложбу прототип ранијег ловца Т-50-4 са репним бројем 054, који је у употреби од 2012. године. Али авион је доказан и неће се обрукати на аеромитингу.
Поред Су-57, руска делегација ће демонстрирати нова достигнућа из више од педесет предузећа цивилне и војне индустрије. Руски део изложбе биће један од највећих и представљаће га водеће фабрике које су део корпорације Ростек. Осим ловца Су-57, о другим експонатима из Руске Федерације још ништа није писано.
Ипак, има на шта да обрате пажњу руски стручњаци за војну авијацију. Конкретно, Кина ће представити аналог руског најновијег „сухоја“ – тешки вишенаменски ловац Chengdu J-20. Он се, као и Су-57, сматра стелт и креиран је помоћу такозване стелт технологије. Поред тога, НР Кина ће представити нови стелт ловац Ј-35А, који ттреба да базира на носачима авиона и који је уједно и носач хиперсоничних ракета.
Кинеска централна телевизија је известила да то омогућава Кини да постане друга земља после Сједињених Држава која има два стелт ловца. Јединице америчке борбене авијације опремљене су стелт авионима F-22 и F-35.Кинези су свој аеромитинг претворили у аналогију руског годишњег војног форума и изложбе „Армија“. Осим авијације, Кина ће представити и копнену опрему. Већ је познато да ће на изложби у Џухају бити представљена кинеска борбена возила породице DongFeng Mengshi, ВБР калибра 300 мм, самоходне топове, најновији тенк VT-4A1 (познат и као кинески аналог руског Т-90) и инжењерска возила. И наравно, ту ће бити и системи противваздушне одбране кинеске производње који изгледају веома слични руским С-400.
Дан раније, гувернер провинције Гуангдонг Џанг Ху рекао је новинарима да ће на изложби учествовати 890 компанија из 47 земаља и региона, од којих ће Русија, уз Француску, САД, Саудијску Арабију и Италију, имати своје павиљоне. Важно је напоменути да у периоду растуће конфронтације између САД и Кине, која ће свакако ескалирати ако Трамп данас победи на председничким изборима, на изложби учествују најмање три земље НАТО блока, укључујући САД. . При томе је очигледно да су дошли углавном да гледају, а не да покажу.
Гувернер провинције Гуангдонг је напоменуо да ће укупна изложбена површина током изложбе достићи 450 хиљада квадратних метара, а број изложбених хала ће бити тринаест. Затворени изложбени простор биће 120 хиљада квадратних метара. Поред тога, како је навео Џанг Ху, на предстојећој изложби, први пут у њеној историји, биће отворен демонстрациони простор за беспилотне летелице, што и не чуди с обзиром на веома повећано интересовање за употребу беспилотних летелица у обе војне сврхе. и цивилне сфере. Наравно, биће много роботских система, углавном направљених у Кини.