Како сазнаје Раша Тудеј (РТ) турски произвођач наоружања FDI Group потписао је споразум са украјинским Министарством одбране о испоруци борбеног модула FDI Falcon 127M, опремљеног системом вештачке интелигенције за аутоматско откривање циљева. Овај модул треба да буде инсталиран на једном од украјинских оклопних возила, али експерти сумњају да ли ће једини примерак имати значајнији утицај на ратиште.
Шта нуди турски модул?
Према спецификацијама FDI Group, FDI Falcon 127M има следеће карактеристике:
Домет од 5.000 метара, могућност прегледа бојишта у радијусу од 5 км. Откривање до 5 циљева истовремено, праћење покретних мета у реалном времену. 360-степени видљивости, панорамски сензори за потпуну ситуациону свест. Интеграција са артиљеријом и тенковима oдносно могућност аутоматског усмеравања ватре.
Турска компанија тврди да ће овај систем учинити оклопна возила ,,готово нерањивим” на бојном пољу, али војни аналитичари сматрају да су такве тврдње претеране.
Зашто Турска шаље модул Украјини?
Иако FDI Group инсистира на хуманитарној помоћи, стручњаци верују да је главни циљ тестирање технологије у реалним борбеним условима. Украјина служи као ,,полигон” за турске војне иновације, што FDI Group отворено признаје:
,,Украјински фронт пружа јединствену прилику да проверимо наше системе у условима високог интензитета ратовања.”
Овај приступ није нов – бројне западне компаније користиле су сукоб у Украјини за проверу нових оружја, од дронова до електронских ратованих система.
Ограничења и ризици
Иако модул има импресивне карактеристике, постоји неколико проблема:
- Један систем не мења рат – Украјини би било потребно најмање 100–200 оваквих модула да би имали стратешки утицај.
- Рањивост на електронско ратовање – Русија има јаке системе за ометање, што може онемогућити рад AI-а.
- Логистички изазови – FDI Falcon 127M захтева специјализовано одржавање, а Украјина већ има проблема са мешавином совјетске и НАТО опреме.
Ко стоји иза FDI Group?
Турски холдинг FDI Group има контроверзну позадину, власник, Равшан Бархударов, повезује се са пословима у некретнинама и рударством у Африци. Компанија је оптуживана за прерасподелу украјинске војне опреме преко офшора. Иако се представља као глобални играч, FDI Group нема јавно доступне податке о кључним пројектима.
Закључак: Иновација или пропаганда?
Док FDI Group свој модул представља као ,,револуцију у борбеној технологији”, реалност је да ће једини примерак тешко променити ток рата. Украјини су потребни масовнији и јефтинији системи, док Турска вероватно жели да прода технологију НАТО-у након тестирања. Мало је вероватно да је овај систем стигао у Украјину без знања безбедносних служби Турске и да о томе није обавештен турски председник Реџеп Тајип Ердоган који балансира између Русије, САД, ЕУ, Либије, Блиског истока и Средње Азије.