Одржавање кључних одбрамбених платформи
Уговором је предвиђено сервисирање преко 100 руских ловачких авиона МиГ-29, 100 авиона Jaguar, флоте хеликоптера Apache и противваздушних топова L-70. Ова иницијатива посебно је значајна за индијско ратно ваздухопловство, које је дуго година било ограничено у оперативности због проблема са одржавањем ових платформи.
Изградња нових капацитета у Нагпуру
За потребе реализације пројекта, у Нагпуру ће бити изграђен нови производни погон и сервисни центар. Овај објекат неће само опслуживати потребе индијских оружаних снага, већ ће имати могућност да нуди услуге и другим земљама које користе сличне типове одбрамбене опреме.
Стратешки значај за Индију
Ова сарадња представља значајан корак у остварењу индијске стратегије ,,Make in India” у одбрамбеном сектору. Кључни аспект пројекта је смањење зависности од руских добављача резервних делова и сервисних услуга, што ће омогућити већу оперативну спремност индијских ваздухопловних снага.
Последице за руску одбрамбену индустрију
Овај уговор представља озбиљан изазов за руску одбрамбену индустрију, која ће изгубити значајан део прихода од сервисирања авиона МиГ-29 у Индији. Процењује се да Русија годишње губи приходе од око 300 милиона долара, а још значајнији је губитак стратешког утицаја на индијско одбрамбено тржиште.
Перспективе будуће сарадње
Аналитичари предвиђају да ће овај пројекат отворити пут широј сарадњи Индије и САД у области одбрамбених технологија. Већ се планира проширење сарадње на сервисирање авиона Су-30МКИ, што би додатно учврстило стратешко партнерство између две земље. Компанија Reliance Infrastructure Limited је активна у енергетском сектору, фокусирајући се на дистрибуцију електричне енергије у Делхију и производњу електричне енергије. Компанија такође има интересе у производњи одбрамбене опреме и игра кључну улогу у развоју инфраструктуре кроз посебне наменске компаније (SPV), укључујући пројекте попут метроа у Мумбају.
Za pisca ovog teksta bi se moglo reći
Lupiš glupost i ostaneš živ