КОЈЕ ХЕЛИКОПТЕРЕ НАБАВЉА ПРИШТИНА: ДИЛЕМА UH-60 BLACKHWAK ИЛИ OH-58D KIOWA?!

Foto: Shutterstock

Такозвани министар одбране, такозваних власти у Приштини Ејуп Маћедонци најавио је да ће такозване Косовске безбедносне снаге, прве хеликоптере купити између 2025. и 2028. године.

Из његове изјаве може се закључити да такозване власти у Приштини имају озбљину амбицију да купе једну ескадрилу вишанаменских или борбених хеликоптера, али чак можда и обе, јер Маћедонци говори у множини и спомиње фазе.

Заправо прва фаза је била школовање пилотског кадра, хеликоптера што је рађено у турским војним академијама како би се најпре створило језгро пилота који ће бити основа за ове летелице. Друга фаза је набавка хеликоптера, трећа изградња хангара и радионица за смештај и одржавање набављених хеликоптера. Једна од последњих фаза је оспособљавање посада за оперативне активности.

Маћедонци је споменуо да би то била у почетку четири хеликоптера који би како је навео били „мултифункционални“. У преводу на наш речник „вишенаменски што указује на намеру Приштине да купи пре свега транспортне хеликоптере.

Сада се поставља питање који тип хеликоптера би могла да купи или добије Приштина. О овом случају не треба искључити набавку, односно куповину нових или набавку, па и донацију половних хеликоптера из вишкова америчке војске.

Иначе за време једне посете САД Кадри Весљи док је обилазио базу Национане гарде Ајове обишао је и један од приказаних хеликоптера УХ-60, док су пилоти већ увелико били на школовању, а први кадет изашао са турске ваздухопловне академије.

Некако већ сада се назире, да би такав хеликоптер могао да буде управо управо УХ-60 Блек Хок (Црни јастреб) – ишенаменски транспортно борбених хеликоптер САД, који у свом наоружању има Хрватска, а која ће набавити оперативну ескадрилу оваквих летелица уместо старих совјетских Ми-8 и руских Ми-17 који су већином уступљени Украјини.

Фото: Принтскрин Јутјуб

У овом случају да се заиста набави УХ-60 Блек Хок Приштина би била други корисник.

Из изјаве Маћедонција наслућује се да би то највероватније били нови вишенаменски хеликоптери, највероватније УХ-60, с обзиром да се ове летелице и даље серијски производе. Осим за транспорт, ове летелице могу да се претворе и у борбене хеликоптере инсталирањем на њих тешких митраљеза калибра 12,7 мм или гетлинг топова калибра 30 мм и по потреби мобилни лансер за противоклопне ракете АГМ-114 Хелфајер.

Што се тиче цене хеликоптера УХ-60 Белк Хок износи 38 до 40 милиона по комаду. Треба додати да је у питању само хеликоптер без пратеће опреме и резервних делова, што значи да се цена као и у случају код Хрватске, ако буду у питању нови хеликоптери може попети и на цифру од преко 100 милиона долара. Хрватска је своја два половна платила укупно 50 милиона долара од чега за два хеликоптера 35 милиона плус пратећа опрема.

За упоређивање цена у односу на руски Ми 17 В5 који има у свом наоружању Србија кошта између 20 и 25 милиона долара.

Набавка УХ-60 је стара идеја Приштине, која и даље не одступа од наоружаваља и у једном тренутку прикључења НАТО савезу. Као што је познато главни снабдевачи такозваног КБС су Турска (беспилотне летелице Бајрактар, оклопна возила Кобра, Јавуз противоклопне ракете, артиљерија, мниобацачи;  Хрватска, униформе, балиситичка заштита шлемови, панцири, САД оклопна возила, тешки митраљези, Немачка тешка транспортна возила ро-ро конфигурације, инжењеријска опрема, камиони за транспорт и теренска возила. Од Француске као и САД набавља се комуникациона опрема.

Foto: Shutterstock

За шта би ове хеликоптере Приштина могла да користи?

У случају да се набаве УХ-60 Приштина би ове хеликоптере могла да користи у првим фазама због наступа према јавности за ткз „хуманитарне активности“ помоћ становништу у услучлају елементарних непогода , мисије трагања и спасавања, а у каснојој фази ће ти хеликоптери вероватно да добију у наоружање са којим би могли да борбено делују. Иначе хеликоптери су ефикасни за показивање „меке моћи“, техника коју су Американци примењивали у Ираку за време герилске побуне 2004-2011 лебдење изнад масе и растеривањем уз помоћ елиса. Тај принци кориштен је и за разбијање нереда у САД током немира 2019-2020.

Шта је циљ куповине?

Циљ куповине је козметичке природе и тежња приштине да постане члан НАТО и планови који су развијани још у време Рамуша Харадинаја док је био пример у Приштини и Тачија на фунцкцији ткз председника који су замисли прављење Средње батаљонске борбене групе за учешће у мисијама НАТО.

Формирање војске Косова има много већу политичку тежину него војну. То је пут ка државности, али и ка стварању још једне НАТО земље у региону.

Што сетиче неких импликација према нама два или четири вишенаменска УХ-60 Блек хок неће генерално имати неки утицај на нас с обзиром на нашу транспортну флоту хеликоптера Ми-17В и борбену са 4 Ми-35 и 11 Ми-35П које смо купили од Кипра, који имају већу убојну моћ него УХ-60 чији је капацитет потпуно занемарљив.

Међутим, крајем 2018. жеља Приштине је била да хеликоптери које набаве да то буду америчке „кајове“, које је набавила и Хрватска. Према замислима власти у Приштини, четири хеликоптера би требало да буду испоручена у наредне две године (по два примерка сваке године) од тренутка када се уговор потпише, а користили би их и такозване снаге КБС и КПС.

Недоумицу о ком хеликоптеру се ради је изазвала посета Кадрија Весељија бази Националне гарде Ајове „Камп доџ“, где су му, осим оклопних возила точкаша МРАП, показани и хеликоптери УХ-60.

Foto: Shutterstock


Хеликоптер „кајова“

„ОХ-58Д кајова вориор“ је једномоторни лаки извиђачки борбени хеликоптер који је опремљен напредним нишанским системима. Најчешће је наоружан митраљезом калибра 12,7 мм, невођеним ракетама домета од шест до девет километара, противоклопним ракетним системом и ракетама ваздух-ваздух. Основна намена хеликоптера је извиђање и напад. У борбеним условима може се користити за противоклопну борбу, пратњу и заштиту конвоја, корекцију и навођење артиљеријске ватре.

Foto: Shutterstock

„Црни соко“

„УХ-60 блек хок“ (црни соко) главни је транспортни хеликоптер средње носивости у америчкој војсци. Косовска војска би могла да добије верзију А, која може да превезе 11 опремљених војника. Иако УХ-60 нема посебни систем за наоружање, хеликоптер је опремљен с два носача, на које је могуће поставити пушкомитраљезе. УХ-60А може бити опремљен са до 16 противоклопних ракета, као и ракетама ваздух-ваздух ФИМ-92 стингер.