КЕНИЈА ПОДРЖАВА ТРЕНД ДЕКОЛОНИЗАЦИЈЕ АФРИКЕ

shutterstock

Кенијска влада покренуће истрагу о активностима британског војног контингента стационираног у земљи (BATUK) у октобру, преноси Гардијан (Guardian), позивајући се на званичнике из Велике Британије и Кеније. Власти ове афричке земље признале су да би на његовом крају споразум са Лондоном о сарадњи у области одбране могао бити раскинут.

„Истрага ће почети у октобру 2023. године. Комитет Кеније за одбрану, позваће BATUK да одговори на оптужбе и очекује се да ће известити парламент о резултатима до краја године“, пише Гардијан.

Комитет ће морати да провери информације о неексплодираним убојним средствима које је британска војска оставила у области отвореној за јавност. Поред тога, истраживаће се случајеви употребе опасних хемикалија на вежбама, као и наводи о сексуалном насиљу.

Шеф кенијског комитета за одбрану, Нелсон Коеч, рекао је за лист о могућности прекида споразума о сарадњи у области одбране са Великом Британијом.

„Ако утврдимо да је било више случајева грубог кршења споразума, тада ће бити могуће поново преговарати о споразуму или чак повући се из њега“.

Портпарол британског Министарства одбране, у одговору за лист, уверио је да је ресор озбиљно схватио наводе и да ће подржати истрагу. Он је објаснио да британска војска током вежби, користи гранате за осветљење фосфора, али се оне не користе као оружје и не штете јавном здрављу.

„У Кенији, британска војска користи само бели фосфор на полигону Archer’s Post, који је званични полигон за обуку кенијског Министарства одбране и није на заједничком земљишту“, наводи представник британске војске.

Тако је Кенија, пратећи Нигер, кренула путем ослобађања од колонијалне зависности од европских метропола.