Na brodu “Kej” na beogradskom “Ušću” održana je promocija autobiografske knjige našeg najpoznatijeg podmorničara mornaričko-tehničkog pukovnika Milana Komara “Jednom podmorničar..”
Na promociji okupio se veliki borj članova Udruženja “Podmorničar” iz Beograda, penzionisanih pripadnika Jugoslovenske ratne mornarice JRM, Ratne mornarice VJ i SCG, odnosno nekadašnjih pripadnika 88, diviziona podmornica jedne od najelitnijih jednica koja je branila i čuvala istočnu obalu Jadrana sve dok je reformatori nisu ukinuli 31. marta 2005 godine posle 77 godina postojanja.
O kovoj knjizi govorili su autor Milan Komar koji je prepričao neke najzanimljivije događaje iz same knjige i naveo da je knjiga jedan kroz jedan što se tiče autentičnosti samih događaja koji su precizno napisatni od trenutka kada je Komar kao mladi mornaričko tehnički pukovnik kročio na podmornicu, zatim kao direktor Tivatskog “Arsenala”, odnosno Remontnog zavoda Sava Kovačević ili poznatiji nekad kao SAKO. Komar je naveo da jer kao podmorničar proveo više od 5.000 dana i da ima materijala za još nekoliko ovakvih knjiga i da je u ovoj zanimljivoj autobiografskoj knjizi izdvojen samo deo događaja bilo privatnih i ono što se ticalo same struke.
O knjizi je govorio i jedan od recezenata knjige mornaričko-tehnički pukovnik u penziji Novica Conić dilomirani inžinjer i jedan od članova posade podmornice 831 koja je kasnije izrezana.
Conić je prisutnima rekao da se kroz knjigu može videti kako se razvijala autorova karijera, a da je vrednost ove knjige to što se kroz autorove beleške može sagledati kako je izgledao život i rad Diviziona podmornica, i pripadnika ovih jednica na svakodnevnim zadacima. Conić je naveo isto tako da je autor kroz knjigu prikazao kako je napredovalo podmorničarstvo, ali i da vidi kako izgledaju dobre i loše strane podmorničarskog života.
Conić se osvrnuo i na samu monografiju “Podmorničarstvo na Jadranu” kako je nastajalo ovo kapitalno delo sa kojom je spaseno sećanje na podmorničarstvo i na elitnu jedinicu.
Na promociji knjige govorio je Petar Đorđević kapetan unutrašnje plovidbe i kao čovek koji je punih 5 godina svakog dana bdio i gledao diverzantsku podmornicu P-911 koja je kao muzejski eksponat čuvana u vojnom zimovniku na “Ušću”.
Na promociji se moglo čuti i da je remon diverzantske podmornice P-911 pri kraju, ali najveći problem pred udruženjm “Podmorničar” je briga na koju lokaciju postaviti ovu podmornicu kao javno dobro koje bi posećivali učenici osnovnih i srednjih škola, strani turisti koji bi se upoznali sa podmorničarstvo i kako izgleda biti u podmornici i epopejom najslavnije elitne jedinice.
O samoj podmornici P-911 ukratko je govorio i Milan Komar i podsetio kako je Slovenija uspešno realizovala i dobro zarađuje na ovom muzejskom eksponatu.
O knjizi govorio je i urednik TV Front Andrej Mlakar koji je rekao da mu je čast što je dobio priliku da govori na promociji knjige Milana Komara . Mlakar je napomenuo da je knjiga izuzetno važna jer je ovo važan istorijski dokument za buduće generacije o tome kako je izgledalo podmorničarstvo na Jadranu i da se sačuva sećanje na elitnu jedinicu kakva je bila 88 divizion podmornica.
Takođe Mlakar se osvrnuo da je u knjizi izneto mnogo nepoznatih detalja koji do sada nisu bili poznati javnosti što čini knjigu veoma bitnim istorijskim dokumentom.
Takođe na promociji knjige pročitani su najzanimljiviji detalji o knjizi.
Sama knjiga ima 304 strane prepuna je tabela, skica, fotografija iz života pripadnika 88. flotile podmornica u vreme najvećeg uzelta ove jedinice, pa sve do nesrećnih 1990 tih i vremena propadanja kada više nije bilo nerazumevanja za podmornice i podmorničarstvo, pa je sve rađeno na se ono uništi. Komareva knjiga je važan istorijski dokument o propadanju ove jedinice i o tome kako vojna birokratija nije imala ni smisla i želje da očuva podmorničarstvo i tehniku.
Kao što smo napomenuli lične fotografije autora su velika istorijska vrednost ove knjige, ali i svedočanstvo kako su podmronice pre svega 822, 823, 831 i 832 isečne o čemu se govorilo i na samoj promociji knjige detanjno.
Po prvi put u Komarevoj knjizi stoje tačni podaci o podmornicama koje su oborile rekord u zaranjanju na svetu i kakvu sudbinu su doživele ta podvodna plovila. Misli se na dve ruske podmornice o kojima je bilo reči u knjizi. Vredno je videti i retku sliku iračke fregate koju je projektovao nekadašnji Borodarski institut, koji takođe više ne postoji. Ta fregata je postala uzor za VPBR 33 i 34 (Veliki patrolni brod tipa Kotor) .
Knjiga “Jednom podmorničar” je nezaobilazno štivo za sve ljubitelje podmornica, mornarice, ali i onih koji žele da se upoznaju sa podmorničarstvom na Jadranskom moru, ali i da vide kako je izgledalo propadanje u ratnom vihoru 1990-tih i posle 2000 godine.Knjiga je za svaku preporuku da se pročita jer će čitalac bez obzira imao ili ne neko znanje o podmornicama naći nešto za sebe. Isto tako knjiga je nezaobilazni priručnik za sve one novinare i analitičare koji pričaju o aktuelnimratnim dešavnjima gde podmornice, pre svega nuklearne strateške i napadne igraju veoma važnu ulogu.