Битка на Березини се одиграла од 26. до 29. новембра 1812. године, током Наполеоновог повлачења из Русије у оквиру његове катастрофалне кампање. Река Березина, која се налази у данашњој Белорусији, била је поприште напетог и трагичног догађаја за Наполеонову Велику армију. Руска армија није у потпуности уништила француску војску, не желећи да на тај начин пружи примат у Западној Европи Великој Британији.
Након неуспешне инвазије на Русију и катастрофалног повлачења из Москве, Наполеон је био приморан да пређе реку Березину како би се извукао од опкољавања од стране руске војске. Прелазак преко реке Березина је био изузетно тежак због хладноће, слабости војске и напада руске војске која га је гонила. Наполеонова инжењерија је подизала понтонске мостове дубоко у леденој реци, а Козаци су константно нападали Французе у повлачењу. Наполеон је успео да завара руску команду и постави импровизоване мостове код села Студјанка. То му је омогућило да изведе значајан део војске преко реке.
Руске снаге, под командом генерала Чичагова, Кутузова и Витгенштајна, покушале су да спрече прелазак и затворе Наполеоново окружење. Ипак, нису успеле да координишу нападе довољно ефикасно. Кутузов је са својом армијом такође био у близини али се није укључио у битку. Велики број војника и цивила, који су пратили Велику армију, страдали су у хладној реци или током напада. Наполеон је изгубио значајан део већ ослабљене војске. Треба напменути да су обе стране имале велике губитке. Највише су у Великој Армији страдали такозвани “војници у повлачењу”. Међу њима је било и цивила, разбојника, војника без опреме. Заједно са регуларном војском, Француска је имала и до 50.000 губитака. Русија око 15.000. Наполеонова La Grande Armée била је мултинационална сила састављена од војника из многих европских земаља. Иако је Наполеон избегао потпуно уништење, битка на Березини је представљала симболичан крај његове инвазије на Русију. Губици су били огромни, а прелазак је оставио дубок траг у колективном сећању Француске, где је израз „Березина“ постао синоним за катастрофу.
ПОСЛЕДИЦЕ
Битка је такође означила значајан преокрет у Наполеоновим ратовима, након чега је Француска почела да губи своју доминацију у Европи.Битку прате и контроверзе, везане за британски приговор Русима да је Наполеонова војска могла бити у целости уништена. Британске дипломате су биле присутне у свити генерала Кутузова. Они су апеловали на њега да напад подржи са својим људима. Његова армија је имала око 40000. Наводно је Кутузов одговорио да Французи не смеју бити у потуности уништени, јер би онда Британија лако доминирала целом Западном Европом.