Bitka na Berezini se odigrala od 26. do 29. novembra 1812. godine, tokom Napoleonovog povlačenja iz Rusije u okviru njegove katastrofalne kampanje. Reka Berezina, koja se nalazi u današnjoj Belorusiji, bila je poprište napetog i tragičnog događaja za Napoleonovu Veliku armiju. Ruska armija nije u potpunosti uništila francusku vojsku, ne želeći da na taj način pruži primat u Zapadnoj Evropi Velikoj Britaniji.
Nakon neuspešne invazije na Rusiju i katastrofalnog povlačenja iz Moskve, Napoleon je bio primoran da pređe reku Berezinu kako bi se izvukao od opkoljavanja od strane ruske vojske. Prelazak preko reke Berezina je bio izuzetno težak zbog hladnoće, slabosti vojske i napada ruske vojske koja ga je gonila. Napoleonova inženjerija je podizala pontonske mostove duboko u ledenoj reci, a Kozaci su konstantno napadali Francuze u povlačenju. Napoleon je uspeo da zavara rusku komandu i postavi improvizovane mostove kod sela Studjanka. To mu je omogućilo da izvede značajan deo vojske preko reke.Ruske snage, pod komandom generala Čičagova, Kutuzova i Vitgenštajna, pokušale su da spreče prelazak i zatvore Napoleonovo okruženje. Ipak, nisu uspele da koordinišu napade dovoljno efikasno. Kutuzov je sa svojom armijom takođe bio u blizini ali se nije uključio u bitku. Veliki broj vojnika i civila, koji su pratili Veliku armiju, stradali su u hladnoj reci ili tokom napada. Napoleon je izgubio značajan deo već oslabljene vojske. Treba napmenuti da su obe strane imale velike gubitke. Najviše su u Velikoj Armiji stradali takozvani “vojnici u povlačenju”. Među njima je bilo i civila, razbojnika, vojnika bez opreme. Zajedno sa regularnom vojskom, Francuska je imala i do 50.000 gubitaka. Rusija oko 15.000. Napoleonova La Grande Armée bila je multinacionalna sila sastavljena od vojnika iz mnogih evropskih zemalja. Iako je Napoleon izbegao potpuno uništenje, bitka na Berezini je predstavljala simboličan kraj njegove invazije na Rusiju. Gubici su bili ogromni, a prelazak je ostavio dubok trag u kolektivnom sećanju Francuske, gde je izraz „Berezina“ postao sinonim za katastrofu.
POSLEDICE
Bitka je takođe označila značajan preokret u Napoleonovim ratovima, nakon čega je Francuska počela da gubi svoju dominaciju u Evropi.
Bitku prate i kontroverze, vezane za britanski prigovor Rusima da je Napoleonova vojska mogla biti u celosti uništena. Britanske diplomate su bile prisutne u sviti generala Kutuzova. Oni su apelovali na njega da napad podrži sa svojim ljudima. Njegova armija je imala oko 40000. Navodno je Kutuzov odgovorio da Francuzi ne smeju biti u potunosti uništeni, jer bi onda Britanija lako dominirala celom Zapadnom Evropom.