Kaspijska flotila svoje korene vuče od ruskog cara Petra Velikog koji ju je osnovao 15. novembra 1722. sa ciljem da plovila ove flotile uključi u rat protiv Persije i da ruska carevina dobije teritorijalno proširenje oko Kaspijskog jezera.
Posle raspada Sovjetskog Saveza Kaspijska flotila je bila podeljena među novonastalim državama Rusije, Azerbejdžana, Turkmenistana i Kazahstana.Povlačenjem ruskih trupa iz Azerbejdžana zahtevalo je od Rusije uspostavljanje nove vojne infrastrukture u Astrahanu, gde je stvorena nova baza za Kaspijsku flotilu.
Slaba i nemoćna sa zastarelim plovilima Kaspijska flotila nije imala snage da se odupre ni krijumčarima.
Prekretnica u razvoju flotile bila je 1997. kada je Rusija odlučila da ojača Kaspijsku flotilu i da proširi njene tehničke kapacitete.
Danas je Kaspijska flotila pomorski element Južnog vojnog okruga.
Baza flotile se nalazi u Astrahanu.
Glavni cilj flotile je obezbeđenje ruskih nacionalnih interesa u regionu Kaspijskog jezera obezbeđivanja bezbednosti plovidbe i zaštite interesa u zoni naftnih polja.
Flotila se sastoji od nekoliko brigada i diviziona površinskih brodova i jedinica obalske odbrane.
Inače Rusija planira da štab flote premesti iz Astrahana u Kaspijsk u Dagestanu odakle će biti omogućeno delovanje kako u zoni Kaspijskog jezera tako i u vodama oko samog jezera.
Kaspijska flotila je inače svoju afirmaciju doživela u ratu u Siriji 2015., kada su iz zone Kaspijskog jezera, na ciljeve Islamske države i Al Nusre fronta ispalili salve krstarećih raketa tipa “Klub”, koji su uporišta i komandno komunikacijske centre sravnili sa zemljom. U poslednjih par godina ova flotila je dobila i savremena iskrcna sredstva,
Danas, u novim geopolitičkim uslovima, raste uloga i vrednost Kaspijske flotile. Primarni zadaci danas postaju sprečavanje terorizma, ali i zaštita južne granice Rusije.
Udarnu snagu flotile čine tri novoizgrađene raketne fregate klase “Bujan M” namenjene za borbu protiv svih vrsta plovila površinskih i podvodnih kao i ciljeva u vazduhu.
Flotili su pridodata i dva oklopna čamca tipa šmelj. Glavna udarna snaga su brza desantno -iskrcna plovila klase Serna projekat 11770 dužine 25,6 m i širine 5,8 m koji dostižu maksimalnu brzinu od 30 čvorova. Maksimalni radijus iznosi 600Nm. Ova plovila mogu da nose 92 vojnika sa punom borbenom opremom ili 45 tona tereta po mirnom moru, odnsono 29 tona pri jačini mora 3 po boforu.