КАКО ЈЕ 180 ВОЈНИКА ПОБЕДИЛО 80.000 БЕЗ ГУБИТАКА – БИТКА КОД КАЈАМАРКЕ

Битка код Кајамарке (1532) била је кључни догађај у шпанском освајању Перуа. Тада је мала група шпанских конкистадора под командом Франсиска Пизара успела да зароби цара Атахуалпу и практично уништи отпор моћног царства Инка. Чак 80.000 војника је имао цар Инка, али је у муњевитој борби изгубио скоро 9.000 људи, царство, а потом и живот. Ова историјска лекција нас учи колико технолошки јаз може бити пресудан у оружаном сукобу.

До сукоба је дошло током експедиције шпанских освајача у Андима, након што су чули за огромно богатство Инка. Атахуалпа (Авки Тупак Атау Валпа) је био на врхунцу моћи након што је поразио брата у грађанском рату, али је потценио претњу коју је представљала мала група од око 200 шпанских војника. У питању је била група конкистадора која је била наоружана ватреним оружјем и топовима. Цар је одлучио да се састане са Пизаром у граду Кајамарка, верујући да је његова велика војска довољна за заштиту. Наступила је битка код Кајамарке.

БИТКА КОД КАЈАМАРКЕ

На састанку, Пизарови људи су поставили заседу. Када је Атахуалпа одбио позив да се покори шпанском краљу и прихвати хришћанство, шпански војници су напали Инке користећи ватрену моћ и коњицу, што је за Инке било потпуно непознато. Пизаро и његови људи су са оружјем и на коњима, за вероватно личили на туђине са друге планете. Инке раније нису знали за коње. Добро увежбана европска војска, са моћним оружјем, оклопима и на необичним бићима је изазивала страх међу Инкама. Око самог града је било и до 80.000 ратника, а у близин цара између 3.000 и 8.000 гардиста. Шпанци су изабрали изловони град, дубоко у планинама, како Инке не би могле да маневришу са тако великим снагама. У војном смислу не треба потценити Инке. Били су то храбри ратници, који су управо победили у грађанском рату. У хаосу који је уследио, Атахуалпа је заробљен, док су хиљаде Инка рањене или убијене, углавном због панике.

Инке су покушале да спасу свог цара понудом огромног откупа у злату и сребру. Ипак, Европљани су задржали откуп, а Атахуалпа је погубљен 1533. године.

Битка код Кајамарке је отворила пут за пад главног града Куска и потпуну контролу над царством Инка од стране Шпаније. Овај рат и битка су симболизују моћ Европ. Сукоб је показао технолошку и тактичку супериорност шпанских конкистадора, али и слабости политичког система Инка у кризним ситуацијама.

Битка код Кајамарке остаје један од најпознатијих примера како је мала, али технолошки супериорна сила успела да сруши огромно царство.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *