Виктор Беленко човек који се уписао у историју Хладног рата својим чином када је тог септембра далеке 1976. својим ловцем МИГ 25 побегао и слетео на острво Хокаидо у Јапану и тиме помогао да се разбије мит који је о том суперсонични ловцу до тад кружио.
Вест о Беленковој смрти донео је Њујорк Тајмс који је 18. новембра објавио текст о Беленеку. Из тог текста осим већ познате приче о пребегу могли смо да сазнамо да је Беленко преминуо.
Беленко, који се настанио у Сједињеним Државама, после пребега како пише Њујорк Тајмс умро је 24. септембра 2023. у центру за старије особе у близини Роузбуда, малог града у јужном Илиноису. Имао је 76 година. Његов син Пол Шмит је рекао да је његова смрт, о којој се тада није много извештавало, уследила након кратке болести.
Виктор Иванович Беленко је рођен 15. фебруара 1947. године у Наљчику, руском граду у подножју Кавкаских планина.
Отац му је радио у фабрици, мајка на фарми. Чак и по совјетским стандардима, имали су врло мало новца. Али Виктор се посветио студијама и активностима Комунистичке партије, поставши члан Младих пионира, омладинске групе која је обучавала будуће чланове партије. Имао је мало појма о животу у Америци, осим да је морао бити бољи од оног са којим се сусрео у Совјетском Савезу, пише Њујорк Тајмс.
Из текста Њујорк Тајмса сазнајемо да је амерички Конгрес 1980. године донео акт којим се Виктору Беленку даје амерички држављанство. У жељи да избегне пажњу, узео је презиме Шмит и често се селио, углавном живећи у малим градовима широм Средњег запада. Радио је као консултант за ваздухопловне компаније и владине агенције.
Његов брак са Корал Гарас завршио се разводом. Заједно са сином Пол Шмитом Беленко је остао поред још једног сина, Том Шмита, и четворо унучади. Иако су неки извештаји говорили да је оставио жену и дете у Совјетском Савезу, Беленко је свом сину рекао да је то неистина и да је резултат совјетске пропаганде.
Након завршетка Хладног рата, почео је да се повремено појављује на аеромитинзима и вратио право име Виктор Беленко. Њујорк Тајмс пише никада није покушавао да искористи свој тренутак међународне славе.
„Живео је најприватнијим животом“, рекао је његов син Пол.“Пролетео је испод радара, буквално и фигуративно.”, рекао је Беленков син Пол описујући живот свог оца који је се својим чином уписао у историју Хладног рата.
Уписао се у историју као издајник свог народа и државе!