Drugog februara 1943. godine, kapitulacijom nemačke 6. armije pod komandom feldmaršala Fridriha Paulusa, zvanično je okončana bitka za Staljingrad – jedna od najkrvavijih i najznačajnijih bitaka u istoriji čovečanstva.
Poslednji dani borbi
Do početka februara, situacija unutar opkoljenih nemačkih snaga bila je katastrofalna. Vojnici 6. armije bili su na ivici gladi, bez dovoljno municije i medicinske pomoći, a temperatura je padala ispod -30°C. Sovjetske snage, predvođene generalom Vasilijem Čujkovom i maršalom Georgijem Žukovom, nastavile su sa sistematskim uništavanjem neprijateljskih položaja. Feldmaršal Paulus, koji je dan ranije zarobljen u jednom od staljingradskih podruma, odbio je da izda naređenje preostalim nemačkim jedinicama da nastave otpor. Drugog februara, poslednje grupe nemačkih vojnika u severnom delu Staljingrada položile su oružje, čime je bitka za Staljingrad konačno završena.
Posledice bitke
Sovjetske snage odnele su ogromnu pobedu, zarobivši preko 90.000 nemačkih vojnika, uključujući 24 generala. Procenjuje se da su nemačke snage u Staljingradu izgubile oko 300.000 vojnika, a ukupni gubici na obe strane premašili su 2 miliona ljudi.
Ova pobeda označila je prelomni trenutak u Drugom svetskom ratu. Nemačka armija nikada se nije u potpunosti oporavila od ovog poraza, a inicijativa na Istočnom frontu prešla je u sovjetske ruke. Bitka za Staljingrad postala je simbol herojskog otpora i snage sovjetskog naroda. Početak operacije odlikuje čuvena ruska “maskirovka” i potpuno iznenađenje za Nemce usled siline ruskog napada, na najslabijim linijama fronta.