Балканска војска била је састављена од 5. и 6. аустроугарске армије
Аустроугарска војска кренула је у напад правцем Лозница-Ваљево или јадарским правцем, чију главнину је чинила 5. армија.
Пред Церску битку Војска Краљевина Србије имала је 250.000 војника рацпоређених у три армије, 6 пешадијских дивизија првог позива, 5 пешадијских дивизија другог позива, Ужички одред и Коњичка дивизија.
Прелаз Дрине догодио се код села Амајлија и села Битара. Планом је било замишљено да 5. Аустроугарска армија наступи према Ваљеву, међутим због јаког отпора 3. српске армије продор је био спор и аустроугарска војска трпела је велике губитке. Аустоугарски официри замислили су да ће Ваљево бити заузето 18. или најкасније до 20. августа. Истовремено 15. и 16 копрпус 6. аустроугарске армије требали су у горњем току Дрине да крену према Ужицу.
Прелаз Дрине догодио се код села Амајлија и села Битара. Планом је било замишљени Међутим због јаког отпора 3. српске армије продор је био спор и аустроугарска војска трпела је велике губитке. Током наступања велике проблеме су имале 21. ландверска и 9. пешадијска дивизија које су чиниле 8. корпус аустроуграске војске. Долином реке Јадар надирао је 13. корпус који се сусрео 14. августа са Лозничким одредом када је наступила жестока битка у којој су кориштени и бајонети. У овој битци Лознички одред изгубио је 800 људи, а аустроугарски корпус 600 мртвих. Једина једница која је наступала без проблема била је “Одред генерала Летовског” који је код Бадовинаца прешао Саву и 14. августа укоракао у Шабац.
Српска Врховна команда убрзо је уочила правац главног удара и све снаге усмерила на 5. армију. Из рејона Уба 2. армија кренула је према Церу, Коњичка дивизија према Шапцу. У тешкој бици код села Текериш Комбинована дивизија је уз велике губитке поразила 21. аустроугарску дивизију. у тешким борбама које су трајале од 16-19. августа аустроугарска 5. армија је жестоко потучена и у нереду се повукла на леву обалу Дрине.
Церска битка је била прва победа савезника у Првом светском рату. Она је продубила самопоуздање код српског народа и војске и подигла морал код савезника. У Церској бити биле су ангажоване приближно исте снаге. Српска војска је однела тријумфалну победу захваљујући претходном ратном искуству и вештини командовања, познвању земљишта, храбрости и пожртвованости.
Српска војска у Церској бици из строја имала је избачено 259 официра, 16.045 подофицира и војника. Аустроугарски губици су процењени на 25.000 погинулих војника, подофицира и официра. Њих 4.500 је зраобљено, а заплењена су 43 топа, 5 хаубица 86 кара и велике количине другог ратног материјала.