ГЕНЕРАЛ МОЈСИЛОВИЋ: НАСТАВЉАМО МОДЕРНИЗАЦИЈУ ТЕНКОВА И БВП И ЗАВРШАВАМО ПРОЈЕКАТ „СТРАТЕГИЈСКА ПВО КУПОЛА“

Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

ТВ Фронт/Политика

Начелник генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић подовом Дана Војске Србије 23. априла дао је интервју за Политику у коме је говорио о низу тема о недавно одржаној здруженој вежби Вихор 2024, поновоном увођњеу војног рока, али и опремљености и модернизацији.

На питање Политике подводом опремања Војске Србије новом борбеном техником и које би нове способности војске истакнуо, генерал Мојсиловић је рекао:

Као начелник Генералштаба Војске Србије, као војник и као грађанин ове земље изузетно сам срећан и поносан на резултате које смо остварили последњих година и на то колико је данас наша војска у сваком погледу боља и јача. Војска Србије је данас вишеструко опремљенија, боље плаћена, а у оперативном смислу способнија за успешно извршење задатака из све три мисије. То, јасно је, не би било могуће без чврсте и јасне подршке нашег врховног команданта, председника републике, али и разумевања владе, пре свега њене доскорашње председнице, министра финансија и, наравно, министра одбране.

Позитиван утицај на способности војске у протеклом периоду испољило је успостављање ефикасније организационе структуре јединица и, посебно, опремање савременим наоружањем и војном опремом које је по квалитету у самом светском врху.

У складу с Директивом врховног команданта Војске Србије и председника републике за развој способности, у првој фази је акценат био на ревитализацији и потом снажном јачању Ратног ваздухопловства и ПВО, на чему и даље радимо, док је сада фокус на опремању копнене компоненте Војске Србије, укључујући и специјалне снаге.

Увођењем у употребу нових борбених система и модернизацијом постојећих добили смо бројне нове способности и унапредили постојеће.

Истичем нове способности за извођење ваздухопловних операција у сложеним метео-условима и ноћу, с повећањем прецизности и даљине дејства по објектима у ваздушном простору и на земљи; могућност откривања радара, њиховог ометања, као и дејства по циљевима на земљи ласерски вођеним и противрадарским ракетама; повећана је прекривеност територије зонама ПВО, као и број циљева које је могуће једновремено гађати; добијена је нова офанзивна способност електронских дејстава; повећане су даљине извођења противоклопних дејстава, а род артиљерија је добио могућност аутоматизованог управљања ватром.

Унапређене су постојеће способности маневра, ватрене моћи и извођења напада из покрета пешадијских и оклопних јединица; пружања артиљеријске ватрене подршке, осматрања и уочавања у оклопним јединицама; способност заштите јединица; прикупљања обавештајних података; осматрања ваздушног простора и искоришћења информационог простора.

И у овој години очекује нас наставак пријема нових средстава: различитих оклопних возила из земље и иностранства, пешадијског наоружања, извиђачких и нападних дронова, термовизијских нишана, заштитне балистичке опреме; нових и модернизованих хаубица, артиљеријских ракетних система и осматрачких радара великог домета.

Настављамо модернизацију тенкова и борбених возила пешадије, ремонт и модернизацију хеликоптера Ми-35П, завршавамо пројекат „Стратегијска ПВО купола” (интегрисани систем ПВО), уводимо нови домаћи систем аутоматизације у јединицама ваздушног осматрања и јављања, а очекује нас и потписивање уговора за нови вишенаменски борбени авион.

Формираћемо и нови дивизион у саставу Мешовите артиљеријске бригаде, који ће бити наоружан вођеним дроновима веће убојне моћи.