ФРАНЦУСКИ НОСАЧ АВИОНА CHARLES DE GAULLES R91 ИСПЛОВИО НА ЗАДАТАК ЈАЧАЊА ПРИСУСТВА У МЕДИТЕРАНУ! ШУШКА СЕ И О УПЛОВЉАВАЊУ У ЈАДРАНСКО МОРЕ!

Editorial credit: Joris van Boven / Shutterstock.com

Једини француски носач авиона Charles de Gaulles регистарске ознаке  (R91) испловио је 22. априла 2024. године из матичне луке Тулон у оквиру „Операције Акила“, која је повезана са јачањем француског поморског присуства у региону Медитерана услед појачаних тензија у том делу Европе.

Како се наводи носач авиона Charles de Gaulles и његова пратња су спремни да спроведу широк спектар операција у наредних шест недеља.

У пратњи носача авиона налазе се нападна нукеларна подморница, две ракетне фрегате и брод за снабдевање.

Оно што је интересантно јесте и то што ће овој Ударној групи носача авиона се придружити и брод италијанске морнарице ITS CARABINIERE, F 593, португалски NRP BARTOLOMEU DIAS  F 333, грчки брод коме се не наводи име и шпанска фрегата.

Главни задатак ове оперативне групе како је наведено је обезбеђивање безбедности на Медитерану.

На носачу авиона Charles de Gaulles (R91) укрцано је 18 борбених авиона Рафал М, две летеће радарске станице за рано откривање и упозоравање E-2C Hawkeye и два морнаричка хеликоптера Dauphin.

Ваздухопловну подршку овој групи даваће и морнарички патролни авиони Atlantic 2, који делују са копнених аеродрома и који треба да омогуће свеобухватан надзор и способности реаговања током целе мисије.

Оно што је интересантно јесте претпотчињавање овог пловила, односно француске поморске групе под оперативну комадну НАТО под чијим патронатом ће функционисати наредних 15 дана наглашавајући посвећеност алијансе колективној одбрани и интероперабилности у суочавању са развојем безбедносних изазова на Медитерану и шире.

Иначе о присуству овог носача пре скоро 10 дана говорио је и командант Америчких снага у Европи Кирстофер Каволи, где би носач авиона требао да уплови током сбог путовања и у Јадранско море. Неки су у томе видели као једну од форми притисака на Србију и актуелна политичко-безбедносне изазове у региону.