БЕЗПОСАДНО ДАЉИНСКИ УПРАВЉИВО ПОВРШИНСКО ПЛОВИЛО „АМУР“ ЗАБОРАВЉЕНИ ЕКСПОНАТ САЈМА НАОРУЖАЊА „ПАРТНЕР 2023“!

Фото: Андреј Млакар/ТВ Фронт

Сајам наоружања „Партнер 2023“ се завршио пре нешто више од месец дана, али и даље се оговори о њему упркос свим силним дешавањима, посебно на Блиском истоку где постоји велика вероватноћа једног ширег регионалног рата.

Међутим сумирајући утиске са сајма и гледајући слике за око ми је запала фотографија првог српског беспосадног површинског пловила, чији експонат је био изложен у Хали 1 Београдског сајма.

Наиме ради се оводеном беспосадном површинском пловилу нзаваном „Амур“ који је развила компанија Југопимпорт СДПР. Заправо ово аутоматизовано, даљински управљиво пловило намењено је за патролне и борбене задатке на мору, рекама и језерима у приобалном појасу.

На Сајму наоружања и војне опреме „Партнер 2023“ по први пут је било приказано јавности у фази прототипа. За сада о овом беспосадном површинском пловилу има мало информација.

Оно што је познато јесте да се управљање овим беспосаданим површинским пловилом врши као и код копнене верзије из управљачке станице која се налази уграђена у лако теренско возило које може да се креће уз обални руб и тиме повећава радијус за не више од 10 км.

Фото: Андреј Млакар/ТВ Фронт

Главни део овог даљински управљивог беспосадног пловила је иста као и на првој верзији лаког беспосадног гусеничног возила „Милош“ које је јавности приказано на војној вежби „Челик“ у Никинцима 2017. године.

Основу ове плафтоме чини наоружање. прва верзија имала је митраљез калибра 7,62 мм М86 са пратећим борбеним комплетом који уместо 500 метака, садржи само 130. На пловило је интегрисан и савремени оптоелектронски систем са дневном и термовизијском камером промењивог зума и ласерским даљиномером, а све то је интегрисано са системом за управљање ватром

Пројектовани оперативни план превиђао је комуникацију на даљинама до 2 км. Аутономија рада возила износи 90 минута. Ове могућности остварене су итеграцијом савременог оптоелектронског система са дневном и термовизијском камером промењивог зума и ласерским даљиномером, а све то је интегрисано са системом за управљање ватром.

Саставни делови опреме безпосадног површинског пловила су:

Ласерски даљиномер, дневни нишански канал за опсервацију и нишањење- ЦМОС камера, ноћни канал за посматрање и нишањење-термална камера, оптоелектронски блок за посматрање: дневни видни канал за осматрање, ноћни канал за осматрање -термална камера, командни блок за управљање и радио комуникациона опрема.

Џет ски се превози у приколици коју вуче лако теренско возило са интегрисаним командним и комуникацијским склоповима и опремом (Ленд Ровер Дефендер 110, или лако оклопно возило Хамви, или Застава Терво 4х4).

Тактичко технички подаци:

Димензије: дужина 2800x 1200мм, ширина 1000 мм и висина 600 мм,

Тежина: 670 кг

Наоружање: пушкомитраљез калибра 7,62 ммх54 М86 домета 1.000 м

Систем за управљање: даљински заштићен бежичним путуем преко шифорване радио комуникације.