БЕЛГОРОД НОЋНА МОРА ВЛАДИМИРА ПУТИНА: КАКО РУСИ МОГУ ЗАУСТАВИТИ УКРАЈИНСКО РАКЕТИРАЊЕ ГРАДА?!

Foto: Shutterstock

Десет мртвих и 45 рањених је биланс крвавог напада Украјина на ценат Белгорода главног града белгородске области који се повремено налази на удару Украјине од почетка рата 24.02. 2022 године. Суботњи напад се сматра једним од најкрвавијих и украјински одговор на петково ракетирање централне и западне Украјине.

За сада се не наводи с чим је Украјина напал Белгород. Неке информације указују да су у питању дронови камиказе који су се обрушили на град, а које ПВО која је размештена у Белгородској области није успела да уништи.

Према другој верзији у питању су ракете испаљене из вишецевног лансера ракета. Е ту сада се крије мистерија да ли је за напад искориштена ракета Град калибра 122 мм, да ли је у питању ракета за ВБР БМ-27 Ураган или понеки преживели БМ-31 Смерч.

Међутим, велики проблем за Украјину би могао да буде ако се употребе ракете М-29, М-30 и М-31 за америчке лансере МЛРС М-270 или Х-142 Химарс. Наиме, ради се о америчкој донацији, а један од услова био је да се та средства не кристе у рату против Русије, односно за гађање територије Русије (не и источне делове Украјине под руском контролом).

Москва је упозорила да би у том случају одмазда била стравична, а и САД би сносиле косеквенце.

За сада не непознато које ракете су кориштене.

Постоји и трећа, украјинска верзија која тврди да су руске ПВО ракете попадале по граду и да су цивили страдали од напада руских ПВО ракета. Украјинци наводе да су у питању модификоване ракете 5В55 са система С-300 које су наводно лансиране на Харков, али су пале на градско језгор Белгорода.

У последњем нападу удари су били усмерени на цивилну инфраструктуру – Саборни трг, локални тржни центар, Централну пијацу и универзитет. Запаљени су аутомобили, оштећени су споредни колосеци, разбијени прозори. Ракетна претња у граду је већ укинута.

Како је саопштило Министарство за ванредне ситуације, сви пожари у граду су угашени.

У гранатирању оштећено је више од 40 зграда и 60 возила, укључујући путничке аутобусе.

Hапади на Белгород кренули су још од самог почетка руске инвазије на Украјину. Околни аеродроми близу руске границе су нападнути тактичким балистiчким ракетама Точка-У које су прва четири месеца рата биле масовно кориштене, док ресурси нису уништени или исцрпљени.

Затим више пута нападан је хеликоптерима МИ-24П са којима су уништили складиште нафте.

Од почетка руске инвазије на Украјину Белгород је 3. јула 2022. доживео био најтежи напад. У том нападу погинуло је пет особа, четворо је рањено, оштећено је 11 стамбених зграда и 39 приватних кућа од којих су неке биле сравњене са земљом. Украјина је навела да је то било освета за напад на Кијев, Харков, Кременчук и Одесу.

Белгородка област у септембру и октобру нападана је све учесталије пре свега хаубицама М-777 са специјалним пројектилима Екскалибур, али прави покршај уследио је за викенд 15- и 16. октобар када су на велики аеродором у близни тог града ланисиране противрадарске ракете типа ХАРМ са украјинских авиона МиГ-29 и Су-27.

Због учесталих напада на град и само област руска војска је појачала ПВО.

После тога у пролеће 2023. у Белогородску област упадале су диверзантске терористичке групе неколико пута, а онда је уследило затишје до петка 29. децембра увече када је град Белгород поново нападнут.

У Белгороду је оштећена 61 зграда , укључујући 55 приватних кућа, једну стамбену зграду, две помоћне зграде и три друштвена објекта (укључујући приватни вртић и фудбалску арену). Осим тога, оштећено је 27 аутомобила, а оштећени су водоводи и гасоводи у пет области.
Оружане снаге Украјине су у петак увече такође извеле артиљеријске, минобацачке и минобацачке нападе на Журавлевку, Лозовају Рудку, Староје, Уразов, као и на села у Грајворонском и Шебекинском градском округу Белгородске области.

Пре више од годину дана Бошко Јовановић, који је коментарисао са аутором овог текста на тему Белгорода на питање када ће Русија решити проблем гранатирања Белгорода, рекао је следеће:

„Руси морају да реше Харков због близине Белгорода. За Русе су два града стратешки војно интересантна Дњепропетровск или како га Украјинци зову Днипро, јер се тамо налази Конструкциони биро (КБ) „Југ“ који је направио балистичку ракету „Војвода“ илити како је зову Сатана. Ако Русија хоће да се осигура да Украјина не добије нуклеарно оружје и пројектиле дугог и средњег домета.

Трећи град по значају је и Николајев где се налази и највеће бродоградилиште. Бродоградилиште у Николајеву је могло једино да гради бродове дугог газа , попут носача хеликоптера и носача авиона. Па сад ако Руси стварно хоће да имају флоту морају да имају Николејв. А то би им добро дошло ако турска задржи блокаду Босфора и Дарданела, онда Русија неће моћи да уведе попуну црноморске флоте, а овако ако држе Николајев моћи ће да граде бродове за црноморску флоту“.