БАУК, РУСКЕ ПОМОРСКЕ БАЗЕ У ЛИБИЈИ КРУЖИ ЗАПАДОМ! СТРАХ ОД ОПКОЉАВАЊА ЕВРОПЕ С МОРА НИКАД ВЕЋИ!

Foto: Shutterstock

Баук, баук, руске војне поморске базе у Либији кружи Европом. Од када је објављена вест да би Русија могла да закључи споразум са владом у Бенгазију да на истоку ове државе формира своју војнопоморску базу.

Америчка агенција Bloomberg известила је са детаљима о томе шта се дешава. Агенција напомиње да Русија и источни део Либије намеравају да закључе одбрамбени споразум. Либија је заправо подељена на две зараћене половине и нема ни једну владу. Западни део земље је у савезу са Турском, а крхко примирје у скоро деценијском грађанском рату на снази је већ трећу годину.

Foto: Shutterstock

Истовремено, Руска Федерација жели да прошири своје војно присуство у региону и под контролом 79-годишњег врховног команданта Либијске националне армије (ЛНА), маршала Халифе Хафтара, који је посетио Москву 26. септембра на позив Министарства одбране Русије. То би могло довести до тога да ће Руска Федерација имати поморску базу на либијској обали, што ће јој омогућити да се снажно учврсти у близини јужне Европе и представља нови изазов за Вашингтон и његове европске партнере.

“Ескалација руске активности у Либији представља нови изазов за Сједињене Државе и њихове европске савезнике, који су већ у сукобу са Кремљом око рата у Украјини и потенцијалне улоге земље у широј блискоисточној кризи која проистиче из рата између Израела. и Хамас”, наводи ова агенција.

То је код одређеног броја западних аналитичара изазвало страх. У случају да се то деси како они наводе руски бродови који су до сада имали само једну луку на истоку Средоземља лука Тартус у Сирији виуше неће бити једина, већ ће друга бити створена на либијској обали.

Министерство обороны Российской Федерации

То ће значити са ће руски ратни бродови пре свега ракетне фрегате иумати способност да оперативно делују на средини Средоземља и у близини Сицилије одакле оперишу америчке беспилотне летелице и моранрички патролни и противподморнички авиони, а често се то рутом крећу и амерички носачи авиона, подморнице, разарачи из састава ударних група носача авиона и 6. флоте.

У том случају, руски бродови ће бити близу Италије и Грчке, они ће контролисати југ Европе. То значи да ће Русија војно опколити Европу и извршити максимални притисак.

Иначе Либија има веома повољан географски положај у Средоземном мору дакле може да се контролише комплетни саобраћај у Средоземљу.