АСИМЕТРИЧНИ РАТ У ВАЗДУХУ НА ИРАНСКИ НАЧИН: КАКО ЈЕ ИЗВИЂАЧКА БЕСПИЛОТНА ЛЕТЕЛИЦА „КАРАР“ ПОСТАЛА ПРЕСРЕТАЧ ДРОНОВА И ХЕЛИКОПТЕРА! ВИДЕО

Исламска Република Иран, земља која је недавно свој ракетни и дроновски потенцијал приказала на Сајму наоружања „Партнер 2023“ извела је своје масовне вежбе дроновима.

Неко ће се питати, па какве то везе има са нама? Утолико што је дрон који је учествовао на овој вежби, додуше као макета приказан био на „Партнеру 2023“, али овај пут не као извиђачка верзија, него наоружани дрон који је у ваздуху лансирањем ракете типа ваздух-ваздух АД-08 оборио мету, односно други дрон.

О тој првој употреби иранског дрона у мисији ваздух-ваздух објављен је снимак који се прво појавио на иранским државним медијима, а онда и на друштвеним мрежама.

На смику се види тренутак полетања дрона типа Карар који је био овог пута наоружан ракетама АД-08 и намењен за мисију SHORAD (short range air defence) чије ракете се монитрају на носач испод трупа дрона „Карар“ и може се користити за обарање беспилотних летелица и хеликоптера.

Иранци сматраји да је употреба беспилотне летелице „Карар“ као пресретача сасвим исплатива јер су добили јефитну варијанту пресретача за задатке за које не морају да користе ловачке авионе типа Ф-5, Ф-4 и Ф-14.

Млазна беспилотна летелица типа „Карар“ може се лако и брзо лансирати са било ког места, односно локације.

Иранци су дали спецификацију колико је наоружани „Карар“ јефтинији за употребу од класичног ловачког авиона. Па тако наоружани „Карар“ је 8 пута јефтинији за рад од Ф-5, 4 пута јефтиније од Ф-4 Фантом и 3 пута јефтиније од Ф-14

„Једноставно речено: ако се спора ваздушна средства попут ISR платформе приближе вашој ваздушној граници, не користите ловац као пресретач, већ Карар. У мирнодопско време то значи да можете да урадите такву акцију пресретања упозорења за 200-400 долара“, закључују Иранци.

Тактичко технички подаци Карар

Карар је извиђачки дрон на млазни погон, који је заправо копија много мања од совјетске верзије Ту-141 Стриж којој је рат у Украјини удахнуо нови живот, али као дрона-камиказе. Овај дрон производи Иранска ваздухопловна индустрија, односно Конструкциони биро за лаке летелице.

Што се тиче података максимални радијус лета дрона је 200 км. Максимална брзина је 800 км/х, а крстарећа 600 км/х.

Време лета без спољњег резервоара 55 минута, а са спољним резервоаром 90 минута.

Висина лета дрона „Карар“ максимална је 10.668 метара, а минимална 1.219 метара.

Дрон Карар је дужине 5,8 метара , а распон крила 3 м.

Максимална тежина 800 кг, минимална тежина 300 кг.

Оперативни температурни режим рада од -40 до +55 степени целзијусових.

Фото: ТВ Фронт/Андреј Млакар

Противаздухопловни систем „АD-08 Мајид“

Противваздухопловни ракетни систем АD-08спада у ракетне системе малог домета за гађање циљева на малим висинама. У питању је ПВО систем искључио иранске производње који може да гађа истовремено 4 циља са 4 ракете. Овај ПВО систем је конструисан и намењен за пресретање беспилотних летелица, крстарећих ракета, хеликоптера и ниско-маневарских циљева.

ПВО систем AD-08 састоји се од:

Електро-оптичког система за откривање и праћење мета под ознаком АD-08SТО домета 15 км по азимуту захват циља од 0 до 360 степени, а по елевацији од 0 до 48 степени, систем за контролу ватре командира АD-08CC, лансера са четири контејнера АD-08L и ракета АD-08. Број гађања циљева одједном 4.

Фото: ТВ Фронт/Андреј Млакар

Тактичко техничке карактеристике ракетног система AD-08

Минимални домет по даљини: 700 м,

Макисмални домет по даљини 8 км;

Минимални домет по висини 200м;

Максимални домет по висини 5 км;

Пречник: 156 мм

Тежина бојеве главе 14 кг

Дужина ракете: 2670 мм

Број контејнера на лансеру 4 (верзија за лансирање са земље);

Максимална тежина: 75 кг

Систем вођења ракете: пасивни, IIR