Украјински лидер Володимир Зеленски поздравио је у понедељак „отпор“ и „херојство“ своје земље на трећу годишњицу руске инвазије, пошто су европски лидери стигли у Кијев у знак солидарности.
Одлука руског председника Владимира Путина да покрене, како је рекао, „специјалну војну операцију“ покренула је највећи сукоб у Европи од Другог светског рата.
Десетине хиљада војника — са обе стране — и украјински цивили су убијени, градови широм југа и истока земље су сравњени, а милиони приморани да напусте своје домове.
Али три године након што се Запад окупио иза Украјине и Зеленског, Трампов повратак у Белу кућу запретио је да угрози ту коалицију подршке и довео је у питање виталну војну и финансијску помоћ у критичном тренутку рата.
Руске трупе и даље напредују на истоку, а Москва је охрабрена Трамповим дипломатским дометом и његовим скептицизмом у погледу дугорочне подршке Кијеву.
Зеленски је у понедељак поздравио „три године отпора. Три године захвалности. Три године апсолутног херојства Украјинаца“, додајући: “Захваљујем свима који то бране и подржавају“.
Стигавши у Кијев возом, шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да се Украјина бори „за опстанак“ и да је „судбина“ Европе у питању у Украјини.
„Данас смо у Кијеву, јер је Украјина Европа. У овој борби за опстанак није у питању само судбина Украјине. То је судбина Европе“, рекла је она у објави на мрежи Х.
Брисел је у понедељак “напао” Русију новом рундом санкција усмерених не само на „руску флоту у сенци, већ и на оне који подржавају рад несигурних нафтних танкера, контролоре видео-игара који се користе за управљање беспилотним летелицама, банке које су заобилазиле наше санкције и пропагандне куће које су шириле лажи“, рекла је висока дипломата Европске уније Каја Калас.
У очигледном прекору Трамповим потезима да Кијев макне из преговора о томе како да се оконча рат, председник Савета ЕУ Антонио Кошта је рекао: „У Украјини, о Украјини, са Украјином“.
Председници или премијери Канаде, Данске, Естоније, Финске, Исланда, Летоније, Литваније, Норвешке, Шпаније и Шведске стигли су у понедељак ујутру у Кијев, према њиховим објавама на друштвеним мрежама и украјинском јавном сервису Suspilne.
‘Прекретница’
Зеленски је рекао да ће 13 лидера бити у Кијеву у понедељак, а да ће се још 24 придружити специјалном састанку на мрежи.Украјински лидер је рекао да се нада да ће то бити “прекретница“.
Он позива на безбедносне гаранције од присталица Кијева како би се осигурало да Русија не користи никакав прекид ватре за поновно наоружавање и напад касније.
У недељу је понудио да поднесе оставку ако би то значило да би Украјина могла да добије чланство у НАТО.
Кремљ је уочи годишњице поновио став Русије да се неће одрећи територије коју је заузела на истоку и југу Украјине.
Москва је такође рекла да неће прихватити пријем Украјине у НАТО.
Трамп гура и Украјину и Русију за брзи завршетак рата.
Покренувши узбуну у Кијеву и широм Европе, поново је покренуо дипломатију са Москвом, позивајући Путина на 90-минутни телефонски разговор и пославши државног секретара Марка Рубија у Саудијску Арабију на састанак са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом.
На бојном пољу, руске трупе су напредовале, док је Украјина у понедељак тврдила да је погодила руску рафинерију нафте југоисточно од Москве у свом најновијем нападу дроном дубоко иза линије фронта.
‘Не желим да одустанем’
Француски председник Емануел Макрон требало је касније у понедељак у Вашингтон на састанак са Трампом.
Рекао је да планира да каже републиканцу: „Не можете бити слаб пред председником Путином”.
Европа је остављена да се труди да одговори јер Трамп и његов тим не само да доводе у питање подршку Украјини, већ и деценију трансатлантске безбедносне сарадње између Сједињених Држава и њихових кључних европских савезника.
Украјински војници на истоку рекли су за AFP да су нервозни због Трампове понуде за брзи прекид ватре.
„То ме више плаши. Зато што најкрвавији тренуци увек долазе пре примирја“, рекао је Андрии, 25-годишњак који служи у украјинској војсци на истоку.
„У овом рату не бројите дане, недеље, бројеве или било какве датуме“, рекао је Никола, 38-годишњи командант оружја стациониран у источном региону Доњецка.
„Не желим да одустанем од украјинских земаља… ми се толико дуго боримо“, рекао је он за AFP уочи годишњице.
“Али сви су уморни од рата.”