ЗБОГ ИЗРАЕЛСКОГ НАПАДА НА ИРАН, ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋА НОВА ЕСКАЛАЦИЈА?

Иако је послушао позиве САД да се клони нуклеарне или нафтне инфраструктуре, Израел је у својим ударима на Иран нанео озбиљну штету иранској противваздушној одбрани и ракетним капацитетима и ипак би могао да покрене опсежнију акцију против Исламске Републике Иран, кажу аналитичари.

После иранске салве ракета против Израела од 1. октобра месеца — замишљене као одмазда за израелске нападе у којима су убијене високе личности у групама Хезболах и Хамас које подржава Иран — постојао је страх да ће Израел одговорити нападима на Иран у размери који би могли изазвати глобални сукоб.

Сједињене Државе, имајући у виду ризик од ширења сукоба, брзо су извршиле притисак на свог савезника да избегне најескалирајуће опције напада на иранску нуклеарну инфраструктуру или постројења за производњу нафте и гаса.

На крају, према медијским извештајима и аналитичарима, Израел се одлучио за нападе 26. октобра на иранске системе противваздушне одбране, укључујући и оне који штите рафинерије нафте, као и три кључна постројења за производњу ракета.

Док су ирански званичници у јавности минимизирали значај напада, у којима су погинула четири војника, сада постаје јасно да су напади нанели значајну штету, као и да садрже имплицитно упозорење Израела да би могло бити још више.

Израелски постављени циљ јасно сугерише да намерава да наруши критичне капацитете Ирана за производњу ракета и олакша даљу војну акцију ако сукоб ескалира“, наводи се у анализи Института Хадсон са седиштем у Вашингтону.

Речено је да је Израел користио око 100 борбених авиона и вероватно дронова у свом нападу, циљајући иранске „способности за производњу пројектила и стратешку позицију противваздушне одбране“.

Израел је вероватно умањио способност Ирана да произведе врхунске балистичке ракете средњег домета на чврсто гориво које је Техеран користио у својим нападима од 1. октобра“, додаје се.

Акција против производње ракета је утолико важнија у тренутку када Запад оптужује Иран да испоручује Русију јуришне дронове и пројектиле за њен рат против Украјине.

„Ефекат преко спектакла“

Фабијан Хинц, научни сарадник на Међународном институту за стратешке студије (IISS) са седиштем у Лондону, рекао је да је Израел погодио три иранска објекта у Шахруду, Парчину и Хоџиру који праве чврсто гориво за ракете.

Постоје индиције да су намерно циљали на уска грла у производном процесу која би имала прилично велике импликације на иранску производњу ракета“, рекао је он.

Ови удари можда нису произвели најспектакуларније видео снимке, они су дизајнирани веома паметно да произведу значајан ефекат чак и са ограниченим бројем мета. Дали су предност ефекту над спектаклом.”

Сателитске слике које је обезбедила Planet Labs из објекта Парчин показују очигледне последице удара на снимку од 27. октобра, у супротности са неоштећеним објектом 9. септембра.

Гађање противваздушне одбране је такође било изузетно значајно, додао је Хинц.

„Они шаљу поруку да ако Израел жели да поново удари, то би било лакше и могло би бити свеобухватније следећи пут”.

Изгледа да су израелски удари оштетили руске противваздушне системе С-300 које је Ирану испоручила Москва, према америчком Институту за проучавање рата (ISW) који каже да би потреба Русије за таквим системима у рату против Украјине ограничила њену способност снабдевања Ирана.

Заиста, информације из Израела о нападима чак сугеришу да „Иран тренутно нема функционалне батерије С-300“, наводи ISW.

Ирански министар одбране Азиз Насирзадех рекао је да је Израел “покушао да оштети и наше одбрамбене и офанзивне системе”, али је инсистирао да “није било прекида у процесу производње офанзивних система као што су ракете”.

„Јачи позив“

Али најопаснији сукоб између два противника је далеко од краја, а обе стране упозоравају да би могао даље ескалирати.

Мохамед Мохамади Голпајегани, виши помоћник врховног вође ајатолаха Алија Хамнеија и изузетно утицајни званичник који ретко говори у јавности, упозорио је у четвртак на „оштар и са жаљењем“ одговор Ирана.

The New York Times“ је у петак цитирао три иранска званичника који су рекли да је Хамнеи у понедељак дао инструкције Врховном савету за националну безбедност да се припреми за даљи напад на Израел јер је „обим израелског напада (био)… превелик да би се игнорисао“.

Израел би тада могао поново да узврати, гледајући све на то да ли би могао да одлучи да удари на нуклеарну локацију, иако остају сумње да ли би могао да изведе такав напад разбијањем бункера без помоћи САД.

Начелник израелске војске генерал-потпуковник Херци Халеви упозорио је да ће Израел узвратити „веома јако” ако Иран узврати Израелу.

Хинц је рекао да се израелска стратегија према Ирану променила након напада Хамаса који подржава Иран 7. октобра 2023. године, а израелско руководство под премијером Бењамином Нетањахуом није било расположено да одступи од Исламске Републике Иран.

Ако Иранци покрену још један удар, онда би Израел у суштини могао да одговори на то још једним сопственим ударом. Ако то не учине, могли би то видети као још снажнији позив на наредне штрајкове“, рекао је он.

Један коментар на “ЗБОГ ИЗРАЕЛСКОГ НАПАДА НА ИРАН, ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋА НОВА ЕСКАЛАЦИЈА?

  1. Pozdrav svima,
    Dobro, gde se može naći bilo šta što se može nazvati dokaz da je Izrael uništio iranske PVO sisteme? Tražim svuda po zapadnim portalima sa natpisima da je israel opustošio iransku PVO i tačno da ima par satelitskih snimaka sa nekoliko navodnih uspešnih udara, i sve je to u redu, ali nigde satelitski snimci o uništenju PVOa, ni jedan. Svima nam je jasno da Izrael i Amerika ne bi propustili tu priliku da pokažu svetu uništene sisteme koristići satelitske snimke. Takođe, ako su uzme u obzir da najbolji HARM projektil ima domet 300km, a izraelski lovci nisu ulazili u Iranski prostor, kako i čime su ih uništili? Ili je ovo nešto poput, “vidite li kako je ruska PVO neefikasna? Nemoj da ih kupujete, posebno obratite pažnju vi iz Indije”?

    Da li može da vas zamolimo redakcijo da nam pokažete te dokaze gde se vide uništene PVO sisteme, pošto vi na početku teksta pišete da je Izrael uništio iransku PVO, znači da ste nešto videli. Postoje li satelitski snimci ili trebamo im verovati na reč? Meni više deluje da je Amerika doslovno očajna zbog činjenice da se je Iran i odbranio i uspešno prodreo na izraelsko tlo. Ali ipak bi sačekao možda neko bude priložio nešto više od reči.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *