Iako je poslušao pozive SAD da se kloni nuklearne ili naftne infrastrukture, Izrael je u svojim udarima na Iran naneo ozbiljnu štetu iranskoj protivvazdušnoj odbrani i raketnim kapacitetima i ipak bi mogao da pokrene opsežniju akciju protiv Islamske Republike Iran, kažu analitičari.
Posle iranske salve raketa protiv Izraela od 1. oktobra meseca — zamišljene kao odmazda za izraelske napade u kojima su ubijene visoke ličnosti u grupama Hezbolah i Hamas koje podržava Iran — postojao je strah da će Izrael odgovoriti napadima na Iran u razmeri koji bi mogli izazvati globalni sukob.
Sjedinjene Države, imajući u vidu rizik od širenja sukoba, brzo su izvršile pritisak na svog saveznika da izbegne najeskalirajuće opcije napada na iransku nuklearnu infrastrukturu ili postrojenja za proizvodnju nafte i gasa.
Na kraju, prema medijskim izveštajima i analitičarima, Izrael se odlučio za napade 26. oktobra na iranske sisteme protivvazdušne odbrane, uključujući i one koji štite rafinerije nafte, kao i tri ključna postrojenja za proizvodnju raketa.
Dok su iranski zvaničnici u javnosti minimizirali značaj napada, u kojima su poginula četiri vojnika, sada postaje jasno da su napadi naneli značajnu štetu, kao i da sadrže implicitno upozorenje Izraela da bi moglo biti još više.
„Izraelski postavljeni cilj jasno sugeriše da namerava da naruši kritične kapacitete Irana za proizvodnju raketa i olakša dalju vojnu akciju ako sukob eskalira“, navodi se u analizi Instituta Hadson sa sedištem u Vašingtonu.
Rečeno je da je Izrael koristio oko 100 borbenih aviona i verovatno dronova u svom napadu, ciljajući iranske „sposobnosti za proizvodnju projektila i stratešku poziciju protivvazdušne odbrane“.
„Izrael je verovatno umanjio sposobnost Irana da proizvede vrhunske balističke rakete srednjeg dometa na čvrsto gorivo koje je Teheran koristio u svojim napadima od 1. oktobra“, dodaje se.
Akcija protiv proizvodnje raketa je utoliko važnija u trenutku kada Zapad optužuje Iran da isporučuje Rusiju jurišne dronove i projektile za njen rat protiv Ukrajine.
„Efekat preko spektakla“
Fabijan Hinc, naučni saradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS) sa sedištem u Londonu, rekao je da je Izrael pogodio tri iranska objekta u Šahrudu, Parčinu i Hodžiru koji prave čvrsto gorivo za rakete.
„Postoje indicije da su namerno ciljali na uska grla u proizvodnom procesu koja bi imala prilično velike implikacije na iransku proizvodnju raketa“, rekao je on.
„Ovi udari možda nisu proizveli najspektakularnije video snimke, oni su dizajnirani veoma pametno da proizvedu značajan efekat čak i sa ograničenim brojem meta. Dali su prednost efektu nad spektaklom.”
Satelitske slike koje je obezbedila Planet Labs iz objekta Parčin pokazuju očigledne posledice udara na snimku od 27. oktobra, u suprotnosti sa neoštećenim objektom 9. septembra.
Gađanje protivvazdušne odbrane je takođe bilo izuzetno značajno, dodao je Hinc.
„Oni šalju poruku da ako Izrael želi da ponovo udari, to bi bilo lakše i moglo bi biti sveobuhvatnije sledeći put”.
Izgleda da su izraelski udari oštetili ruske protivvazdušne sisteme S-300 koje je Iranu isporučila Moskva, prema američkom Institutu za proučavanje rata (ISW) koji kaže da bi potreba Rusije za takvim sistemima u ratu protiv Ukrajine ograničila njenu sposobnost snabdevanja Irana.
Zaista, informacije iz Izraela o napadima čak sugerišu da „Iran trenutno nema funkcionalne baterije S-300“, navodi ISW.
Iranski ministar odbrane Aziz Nasirzadeh rekao je da je Izrael “pokušao da ošteti i naše odbrambene i ofanzivne sisteme”, ali je insistirao da “nije bilo prekida u procesu proizvodnje ofanzivnih sistema kao što su rakete”.
„Jači poziv“
Ali najopasniji sukob između dva protivnika je daleko od kraja, a obe strane upozoravaju da bi mogao dalje eskalirati.
Mohamed Mohamadi Golpajegani, viši pomoćnik vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija i izuzetno uticajni zvaničnik koji retko govori u javnosti, upozorio je u četvrtak na „oštar i sa žaljenjem“ odgovor Irana.
„The New York Times“ je u petak citirao tri iranska zvaničnika koji su rekli da je Hamnei u ponedeljak dao instrukcije Vrhovnom savetu za nacionalnu bezbednost da se pripremi za dalji napad na Izrael jer je „obim izraelskog napada (bio)… prevelik da bi se ignorisao“.
Izrael bi tada mogao ponovo da uzvrati, gledajući sve na to da li bi mogao da odluči da udari na nuklearnu lokaciju, iako ostaju sumnje da li bi mogao da izvede takav napad razbijanjem bunkera bez pomoći SAD.Načelnik izraelske vojske general-potpukovnik Herci Halevi upozorio je da će Izrael uzvratiti „veoma jako” ako Iran uzvrati Izraelu.
Hinc je rekao da se izraelska strategija prema Iranu promenila nakon napada Hamasa koji podržava Iran 7. oktobra 2023. godine, a izraelsko rukovodstvo pod premijerom Benjaminom Netanjahuom nije bilo raspoloženo da odstupi od Islamske Republike Iran.
„Ako Iranci pokrenu još jedan udar, onda bi Izrael u suštini mogao da odgovori na to još jednim sopstvenim udarom. Ako to ne učine, mogli bi to videti kao još snažniji poziv na naredne štrajkove“, rekao je on.
Pozdrav svima,
Dobro, gde se može naći bilo šta što se može nazvati dokaz da je Izrael uništio iranske PVO sisteme? Tražim svuda po zapadnim portalima sa natpisima da je israel opustošio iransku PVO i tačno da ima par satelitskih snimaka sa nekoliko navodnih uspešnih udara, i sve je to u redu, ali nigde satelitski snimci o uništenju PVOa, ni jedan. Svima nam je jasno da Izrael i Amerika ne bi propustili tu priliku da pokažu svetu uništene sisteme koristići satelitske snimke. Takođe, ako su uzme u obzir da najbolji HARM projektil ima domet 300km, a izraelski lovci nisu ulazili u Iranski prostor, kako i čime su ih uništili? Ili je ovo nešto poput, “vidite li kako je ruska PVO neefikasna? Nemoj da ih kupujete, posebno obratite pažnju vi iz Indije”?
Da li može da vas zamolimo redakcijo da nam pokažete te dokaze gde se vide uništene PVO sisteme, pošto vi na početku teksta pišete da je Izrael uništio iransku PVO, znači da ste nešto videli. Postoje li satelitski snimci ili trebamo im verovati na reč? Meni više deluje da je Amerika doslovno očajna zbog činjenice da se je Iran i odbranio i uspešno prodreo na izraelsko tlo. Ali ipak bi sačekao možda neko bude priložio nešto više od reči.