ZAŠTO REKA DUNAV PONOVO POSTAJE FOKUS RUSIJE U SVETLU SUKOBA SA NATO PAKTOM!

Prema Patruševu Sjedinjene Države i njeni saveznici iz NATO-a žele u vojne svrhe da dobiju pristup Crnom moru preko Dunava, koristeći unutrašnje vode Evrope.

Reka Dunav ponovo je u fokusu Rusa od kada je o njoj ponovo progovorio Nikolaj Patrušev pomoćnik ruskog predsednika Vladimira Putina.

Čoveka koga na zapadu zovu sivom eminencijom Kremlja, osobom koja će možda naslediti Putina na čelu Rusije zaintrigirao je javnost jednom kratkom analizom.

Naime, Patrušev je progovorio o reci Dunav, drugoj najvećoj evropskoj reci i najznačajnijoj magistrali srednje i istočne Evrope u svetlu planova NATO pakta.

Prema Patruševu Sjedinjene Države i njeni saveznici iz NATO-a žele u vojne svrhe da dobiju pristup Crnom moru preko Dunava, koristeći unutrašnje vode Evrope.

“Zapad, u kontekstu svojih planova da nanese strateški poraz Rusiji, namerava da smanji njenu ulogu kao pomorske sile u Crnom moru. Razmišljaju kako da promene crnomorski režim uspostavljen Konvencijom iz Montrea. Oni svim silama nastoje da održe svoju dominaciju, uključujući i Svetskim okeanima”, dodao je Patrušev.

Reka Dunav oduvek je bila prioritet svih geopolitičara u 20 veku. Pomalo su svi izgubili interesovanje za ovu treću najveću reku u Evropi na početku 21 veka, smatrajući da je nebitna. I u Srbiji je bilo tako posebno od 2006. godine kada su jedino visoki oficiri mornarice posebno posle raspada Državne Zajednice Srbije i Crne Gore postali svesni značaja Dunava.

Sa izbijanjem rata u Ukrajini značaj Dunava postao je sve veći i sve bitniji. Posebno što se tiče potencijalne uloge i transporta žitarica rečnim brodovima od ukrajinskih luka na Crnom Moru do Severnog uključujući tu luke Reni i Izmail na Dunavu.

Sva američka vojna skladišta u Nemačkoj su direktno vezana za Dunav. Sa brodovima je moguće prebacivanje mnogo većih količina oružja i municije na istočne granice NATO bez korištenja drumskog i železničkog transporta.

Sve velike luke koje izlaze na Severno more Bremerhafen, Amsterdam, Roterdam, Flisingen, Zabrote su takođe ključne za iskrcavanje tereta, i borbene tehnike koja se u Evropu doprema iz SAD preko Atlanskog okeana.

Glavni tok naoružanja za Ukrajinu, koji dolazi iz Sjedinjenih Država ulazi u Evropu preko luka Holandije, Nemačke i Poljske nakon čega putuje železnicom i drumom do granice Poljske i Ukrajine koju prelazi. U nekim slučajevima teret će dalje ići uz vodu. Pre svega to se odnosi na teret koji stiže u Roterdam, odkale transport ide dalje uz vodu. Pre svega, to su tereti koji stižu u Roterdam, odakle često ide uz Rajnu.

Put je generalno isti: do Majne, pa do kanala Majna-Dunav od Bamberga do Kelhajma i dalje uz veliku evropsku reku skoro do njenog ušća. Na ovaj način se odmah uklaljaju mnoga ograničenja koja se redovno javljaju prilikom prevoza železnicom i drumom, gde se u Evropi često suočavaju sa uskim grlima.


Puti od Roterdama do donjeg toka Dunava, gde se može istovariti teret u Reniju i Izmailu je 10 do 14 dana. Čak i mali rečni brod može da prenese od 5 do 7 hiljada tona vojnog tereta.

U strategiji NATO Dunac je jedan od glavnih logističkih ruta, koja obezbeđuje brzo i bezebdno premeštanje velikih snaga sa severnog na južno krilo evropskog teatra ratnih operacija”. Zbog toga ruski izlazak na reku Dunav bi slomio tu njihovu strategiju.

Otuda brodovi mogu sa opremom da idu dalje kanalom Rajna-Majna. Na tom putu nalaze se i američke vojne baze i skladišta u zapadnom delu Nemačke još od vremena Hladnog rata.

Inače u blizini plovnog puta Rajna-Majna u jugozapadnom delu Nemačke nalazi se čak 11 američkih vojnih baza što vazduhoplovnih što skladišta što omogućava brzi utovar i transport Dunavom do Crnog mora i baze Mihail Kolgeničanu kod Kostance. Na taj pravac nadovezaće se i auto-put koji vodi iz grčke luke Aleksandropulis na Egejskom moru preko Bugarske Varna i Burgas do Konstance i Dunavkskog kanala koji je najisturenija tačka odbrane istočnog krila NATO pakta.

U ruskim planovina najveći fokus je na baze Mizau, Manhajm i Grafenhvor koja je mešovita američko-nemačka vojna baza. Tu su još i baze Landštul i Majnc und Vakernhajm.

Jedna od zanimljivih stvari jeste što na ucrtanoj mapi koju su objavili Britanci nema grčke luke Aleksandropulis koja je postala najvažnija luka za dopremanje NATO trupa na istok Evrope. Luka Aleksandorpulis.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *