Данас се у Ираку и Сирији налази отприлике 4.500 америчких војника и они представљају потенцијално значајну стратешку рањивост за САД.
Припадници америчке војске стационирани су у Сирији од почетка 2016. године, а трупе су у земљи држали и изабрани председник Доналд Трамп током свог првог мандата, а сада председник Џо Бајден у оквиру мисије борбе против терористичке групе Исламска држава током грађанског рата у Сирији. Али сада када је Асадов режим пао, америчка војска треба у потпуности да се повуче.
Бајден је једном рекао да никада неће „тражити од америчких трупа да се боре бескрајно у другом — у грађанском рату друге земље“. Требао би да усклади акцију са тим речима и одмах прекине ово бесмислено распоређивање у Ираку и Сирији, пре него што му мандат истекне 20. јануара.
Саветник за националну безбедност Џејк Саливен, међутим, тврди не само да те трупе имају вредност за Сједињене Државе, већ и да њихово присуство треба да траје чак и након доласка Трампа. На Одбрамбеном форуму Роналда Регана раније овог месеца, Саливан је тврдио да су америчке трупе у Сирији „ту да раде руку под руку са локалним партнерима, да наставе да потискују претњу коју је ISIS (група Исламска држава) представљала, сежући много година уназад .“
Та изјава о мисији је главна црвена застава. „Потиснути“ противника је двосмислен термин који може значити скоро све што политичко руководство жели да значи. Ако изузмемо једну цифру Исламске државе средњег нивоа месечно, то би се могло протумачити као „сузбијање“ и тиме успешна војна операција. Ипак, нигде у Саливановом говору – нити било где другде у америчкој политици од пре 2019. године – нема појма о томе како би требало да изгледа коначно стање овог „гушења“ Исламске државе.
Резултат је да присуство војника постаје само себи циљ. Јасно је да је намера да се никада не повуче. Чак и не предложивши крајње стање које се може идентификовати, нема критеријума према којима би администрација икада могла да прогласи мисију успешном. Исто тако, одсуство објективних критеријума значи да они никада не могу бити оптужени за неуспех мисије.И ако „сузбијање ISIS“ никада не елиминише групу, ово распоређивање никада неће повећати америчку националну безбедност. Истина је да је Исламска држава била јако ослабљена када су јој 2019. године одузети њени територијални поседи у Ираку и Сирији. Она је љуштура самог себе и не представља претњу Сједињеним Државама која се не може носити са нормалним глобалним средства за борбу против тероризма на која се већ ослањају саме САД како би се сачувале.
Задржавање америчких трупа у Сирији и Ираку, дакле, представља грубу злоупотребу и непотребан ризик за њихове припаднике. Упркос свим јавним тврдњама Беле куће и Конгреса да им је стало до сопствених трупа, да су сви хероји, поступци сугеришу да амерички лидери не обраћају много пажње на мушкарце и жене које шаљу у опасност у Сирији и Ираку.
Већ су изгубили америчке војнике у Јордану ове године због регионалне нестабилности, а десетине више их је рањено последњих година. Замолити америчке војнике да наставе да ризикује животе и тела за мисију која има нејасну вредност за њихову земљу је обешчашћење несебичне службе коју пружају мушкарци и жене из Оружаних снага САД.
За добробит САД, за добро њихове војске, Бајденова администрација би требала да преокрене курс, чак и у ограниченом времену пре него што Бајден напусти функцију, и да извуче америчке војнике са пута бесмислене штете. Ако они неће учинити праву ствар, надајмо се да ће је Трамп учинити.
jel ko sto je napustila siriju ruska, hahahahha
…
po metodu
…
bezte noge da vas ne u…..mo
…
hhahahahahhahaha
И горе од тога, отићи ће усрани до грла и у лименим сандуцима.
kazi ti nama, jesi li video snimke na kojima Sirijci kamenjem gadjaju kolonu ruskih vozila koja BEZE!!!
…
ej, kamenjem!!!!
…
Evo za tvoju informaciju, od 2014 pa do danas US army je izgubila 51 vojnika i 6 civila, to jest to su ubijeni vojnici.
Tako da od tvojih fantazija nema nista.
Kakvi ustaški smradovi, neviđeno.