Украјина је током своје две неуспешне офназиве изгубила велики број јединица оклопне технике. Током летње офанзиве на Запорожје 2023. године ОСУ је изгубила доста тенкова Leopard, оклопних возила Bradley. У нападу на Курску област је страдала поново западна техника, уз модернизовану совјетску. Читаве бригаде су уништене – 72 механизована код Угледара, 153. механизована је постала пешадијска.
Спекулације које се тичу броја и стања јединица технике коју зараћене Русија и Украјина могу да испоруче на фронт су честе и природне. У низу текстова анализирамо тенковске и оклопне резерве РФ. Сада ћемо видети у каквом је стању украјинска оклопна техника.
Русија је у првој фази рата имала велике губитке, несвакидашње, услед напуштања једница технике. Неке су остајале без горива, неке су оштећене чекале евакуацију, неке јединице су једноставно сувише далеко зашле у противничку територију. Нравно, Руси су много технике изгубили и у борбама.
Украјинци су тенкове губили приликом својих офанзива, природно, али су део оклопоних снага губили и током дефанзивних задатака. Готово половина Abrams тенкова је уништена у покушају да спрече колапс фронта код Авдејевке. Преко 40 тенкова Leopard је уништено.
НА КУРСК СУ КРЕНУЛЕ СНАГЕ САСТАВЉЕНЕ 80% ОД ЗАПАДНЕ ТЕХНИКЕ
Од укупне технике коју су ОСУ користиле у нападу на Курск, око 80% је била страног порекла. Очевидно је 40% искључиво западне технике. Између осталих ту су Challenger 2, Leopard 2, Bradley, Rochel Senator, VAB, MaxxPro, Marder, и прежаљени Stryker. Ипак, поред ове чистокрвне западне технике, у напад је полазила и модернизована совјетска техника са запада – борбена возила пешадије из Пољске и Чешке, тенкови PT-91 Twardy из Пољске и друго. Умеров, министар Одбране Украјине је изјавио – „80% наше оклопне технике чине иностране јединице“.
Проценти уништених оклопних возила и борбених возила пешадије јесу велики, али Украјина ту још увек може рачунати на помоћ са Запада. У слчају тенкова постоји постоји проблем. Скоро 1000 тенкова је Украјина изгубила. Макар рачунали да испоручивање није толики логистички проблем, тенкови трба да буду редовно ремонтовати, а треба обучавати и посаду за њих. О недостатку делова, сложености логистике због разноврстоности модела не треба трошити речи. Русија активно гађа и ремонтне заводе. Када се подвуче црта – ситуација се тенковском флотом је прилично тешка.
У следећој анализи ћемо се осврнути на бројно стање украјинске артиљерије. Тамо је ситуација драматично лошија.
Meeeeeeee🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐meeerrrrrrrrreeeee🐐🐐🐐🐐🐐🐐lindaevans🐐🐐🐐🐐🐐🐐polukoza-polisiptar-smece nakazno🐐🐐🐐🐐🐐🐐🐐