UKRAJINCI OPET TVRDE DA JE U NAPADU KORIŠĆENA HIPERZVUČNA RAKETA 3M22 CIRKON I DA JE OBOREN PROJEKTIL! ISTINA ILI DIZANJE MORALA STANOVNICIMA?!

Ukrajina je inače sklona tim tvrdnjama da je obarala Cirkon i Kinžal ali konkretnih dokaza o tome nije bilo

Ukrajinski izvori slavodobitno su saopštili da je Rusija u napadu na Ukrajincu koristila hiperzvučne rakete 3M22 Cirkon koje su lansirane iz kopnenih lansera obalskog raketnog sistema Bastion koji se nalaze na Krimu.

Ukrajinski izvori navode da je ukrajinska PVO tom prilikom oborila jednu hiperzvučnu raketu 3M22 Cirkon, ali dokaza o tome nema još uvek, ni snimaka ni konkretnih dokaza ostataka ove hiperzvučne rakete.

Ukrajina je inače sklona tim tvrdnjama da je obarala Cirkon i Kinžal ali konkretnih dokaza o tome nije bilo, a i sami zapadni stručni vojni časopisi poput Securtiy and Defence iz juna meseca 2023. izrazili su sumnju u analizi na četiri strane i zaključak je bio teoretski je moguće, ali praktično ne.

U svakom slučaju ovu priču za sada je moguće posmatrati kao propagandnu u cilju dizanja morala stanovništva u trenutku kada je 70 posto zemlje bez struje, a odbrana na istoku Ukrajine kleca kao i u suludoj avanturi zvanoj Kursk.

Napad hiperzvučnim raketama Cirkon izveden je bio dva puta u 2024 godini. Ruski predsednik Vladimir Putin to je potvrdio 29. februara, da se prvi napad dogodio 7. februara, a drugi napad izveden je 25. marta 2024.

7. februar 2024.

Ruski predsednik Vladimir Putin 29. februara obraćajući se poslanicima Savezne skupštine potvrdio je Rusija u napadu na Ukrajinu koristila drugi tip hipersonične rakete tipa 3M22 „Cirkon“, koji je već u operativnoj upotrebi u ruskoj vojsci. Napad se dogodio 7. februara 2024 godine za vreme noćnog raketnog napada na ukrajinsku prestonicu. Meta napada bio je cilj u okolini Kijeva.

Britanski vojni obaveštajni izvori su tvrdili da je 3M22 Cirkon bila lansirana sa obalskog raketnog sistema K-300 Bastion 13. februara i da je u napadu na Ukrajinu “Cirkon” maksimalne brzine 8 maha i dometa 1.500 km (932 milje).

Međutim, teorija britanskih vojnih obaveštajaca nije bila tačna. Zapravo hipersonična krstareća raketa  3M22 „Cirkon“ nije lansirana kao što se tvrdi sa obalskog raketnog sistema K-300 Bastion. Cirkon je zapravo bio lansiran sa raketne fregate “Admiral Gorškov” koja je u noći 6. na 7. februar 2024. godine nalazila se u Belom moru na severu Rusije, što ukazuje da je u pitanju rastojanje od pozicije broda do Kijeva bilo tačno 1.500 km što je maksimalna daljina leta ove hiperzvučne rakete, koja je za svega nekoliko minuta pogodila svoj cilj.

25. mart 2024

Ukrajinski sajt Defense Expres objavio je informaciju da je ukrajinska PVO uspela da obori čak dve hipersonične rakete “3M22 Cirkon”, sa kojima je Rusija gađala širi centar Kijeva. Kako je pisao ovaj portal ovo je drugi put da je Rusija koristila ovu hipersoničnu raketu 3M22 “Cirkon) u napadu na Kijev. Kako je ovaj portal navodio tad je jedan projektil bio oštećen i pao je u okrugu Desanjan. Sajt Defense Expres se pozvao na sopstvne izvore i navodi da su hipersonične rakete oborene direktno iznad Kijeva, a to je kako je navedeno utvrđeno primarnom analizom fragmenata dve rakete koje su oborene.

U nastavku teksta piše i da su posle udara 7. februara od “Cirkona” ostali ostaci za čiju identifikaciju je trebalo pet dana, kao i da Rusija prizna da su upotrebili te rakete.

Prema tadašnjem pisanju sajta novi fragmenti omogićiće dublju analizu, dati tačan odgovor na tip motora, sistem navođenja, upotrebljene materijale itd. Generalno, ovo je prilično značajna količina informacija koja će omogućiti da se procene stvarne mogućnosti „Cirkona“ i nivo tehnologije koji Ruska Federacija trenutno može da postigne za stvaranje svoje najpoverljivije rakete.

Ovaj sajt podseća da do sada nije bilo nijedne fotografije rakete ZM22 Cirkon, već samo nekvalitetni video snimci lansiranja .

“Njegove karakteristike ostaju pod znakom pitanja, jer su u Ruskoj Federaciji u početku najavljivali domet od 400 km i brzinu od 6 maha, kasnije oko 600 km, zatim oko 1000 km i od 9 maha. Težina borbene jedinice u različitim izvorima deklarisana je na nivou od 300 do 500 kg”, navodio je sajt Defense Expres .

Ono što je interesantno Ukrajina je do sada tvrdila da je uspela da obori nekoliko Kinžala i dva Cirkona, ali od početka rata nijednu raketu tipa H-22 iz 1975 godine koja leti brzinom od četiri maha što je javno i priznao bivši portparol Ukrajinskog RV i PVO Jurij Ignat, a onda kasnije se korigovala ponajviše u poslednjem napadu.

O hiperzvučnoj raketi 3M22 Cirkon

3M22 Cirkon je prva ruska protivbrodska hipersonična krastareća raketa brzine 9 maha i dometa 1.500 km. Cirkon je testiran prvi put 2020. godina, a serija testova izvedena je i u periodu od 2020-2022.

Putin je tada „Cirkon“ opisao kao „moćno oružje“ sposobno da probije bilo koju postojeću protivraketnu odbranu leteći devet puta brže od brzine zvuka na udaljenosti većoj od 1.000 kilometara.

Kako je u početku bilo zamišljeno Cirkon je trebao biti lansiran sa ruskih brodova, ali već tada se pričalo o tome da ova raketa bude lansirana i iz lansera obalskih raketnih sistema poput K-300 Bastion.

Taktičko tehnički podaci

Oznaka 3M22 „Cirkon“

Tip: Protivbrodska raketa

Dimenzije: dužina 9 m, prečnik 60 cm

Bojeva glava: 400 kg

Maksimalni domet : 1.500 km

Maksimalna brzina: 9 maha (11.000 km/h)

Platforme za lansiranje: raketna fregata, napadna nuklearna podmornica klase Jasen i protivbrodski obalski lanser Bastion K-300.

2 komentara na “UKRAJINCI OPET TVRDE DA JE U NAPADU KORIŠĆENA HIPERZVUČNA RAKETA 3M22 CIRKON I DA JE OBOREN PROJEKTIL! ISTINA ILI DIZANJE MORALA STANOVNICIMA?!

  1. Oni ne mogu da obore Kalibar, a obaraju hipersonične. Cilj je da se degradira rusko moderno oružje. Ne vjeruju im više ni sami Ukrajinci i pored toga što im je lepo čuti takvu vest. Zar nisu govorili i kako obaraju 8 od 8, 12 od 12 kinzhala i to kako Patriot presreće sa 90% učinkom, pa je general Sirski izneo ‘navodno prave’ rezultate rada njihovih PVO sistema koje nisu imale blage veze sa onome što je Zelenski obnavljao.
    Mislim da se na ove njihove objave i ne treba davati nešto previše pažnje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *