УКРАЈИНЦИ ОПЕТ ТВРДЕ ДА ЈЕ У НАПАДУ КОРИШЋЕНА ХИПЕРЗВУЧНА РАКЕТА 3М22 ЦИРКОН И ДА ЈЕ ОБОРЕН ПРОЈЕКТИЛ! ИСТИНА ИЛИ ДИЗАЊЕ МОРАЛА СТАНОВНИЦИМА?!

Украјина је иначе склона тим тврдњама да је обарала Циркон и Кинжал али конкретних доказа о томе није било

Украјински извори славодобитно су саопштили да је Русија у нападу на Украјинцу користила хиперзвучне ракете 3М22 Циркон које су лансиране из копнених лансера обалског ракетног система Бастион који се налазе на Криму.

Украјински извори наводе да је украјинска ПВО том приликом оборила једну хиперзвучну ракету 3М22 Циркон, али доказа о томе нема још увек, ни снимака ни конкретних доказа остатака ове хиперзвучне ракете.

Украјина је иначе склона тим тврдњама да је обарала Циркон и Кинжал али конкретних доказа о томе није било, а и сами западни стручни војни часописи попут Securtiy and Defence из јуна месеца 2023. изразили су сумњу у анализи на четири стране и закључак је био теоретски је могуће, али практично не.

У сваком случају ову причу за сада је могуће посматрати као пропагандну у циљу дизања морала становништва у тренутку када је 70 посто земље без струје, а одбрана на истоку Украјине клеца као и у сулудој авантури званој Курск.

Напад хиперзвучним ракетама Циркон изведен је био два пута у 2024 години. Руски председник Владимир Путин то је потврдио 29. фебруара, да се први напад догодио 7. фебруара, а други напад изведен је 25. марта 2024.

7. фебруар 2024.

Руски председник Владимир Путин 29. фебруара обраћајући се посланицима Савезне скупштине потврдио је Русија у нападу на Украјину користила други тип хиперсоничне ракете типа 3М22 „Циркон“, који је већ у оперативној употреби у руској војсци. Напад се догодио 7. фебруара 2024 године за време ноћног ракетног напада на украјинску престоницу. Мета напада био је циљ у околини Кијева.

Британски војни обавештајни извори су тврдили да је 3М22 Циркон била лансирана са обалског ракетног система К-300 Бастион 13. фебруара и да је у нападу на Украјину “Циркон” максималне брзине 8 маха и домета 1.500 км (932 миље).

Међутим, теорија британских војних обавештајаца није била тачна. Заправо хиперсонична крстарећа ракета  3М22 „Циркон“ није лансирана као што се тврди са обалског ракетног система К-300 Бастион. Циркон је заправо био лансиран са ракетне фрегате “Адмирал Горшков” која је у ноћи 6. на 7. фебруар 2024. године налазила се у Белом мору на северу Русије, што указује да је у питању растојање од позиције брода до Кијева било тачно 1.500 км што је максимална даљина лета ове хиперзвучне ракете, која је за свега неколико минута погодила свој циљ.

25. март 2024

Украјински сајт Defense Expres објавио је информацију да је украјинска ПВО успела да обори чак две хиперсоничне ракете “3М22 Циркон”, са којима је Русија гађала шири центар Кијева. Како је писао овај портал ово је други пут да је Русија користила ову хиперсоничну ракету 3М22 “Циркон) у нападу на Кијев. Како је овај портал наводио тад је један пројектил био оштећен и пао је у округу Десањан. Сајт Defense Expres се позвао на сопствне изворе и наводи да су хиперсоничне ракете оборене директно изнад Кијева, а то је како је наведено утврђено примарном анализом фрагмената две ракете које су оборене.

У наставку текста пише и да су после удара 7. фебруара од “Циркона” остали остаци за чију идентификацију је требaло пет дана, као и да Русија призна да су употребили те ракете.

Према тадашњем писању сајта нови фрагменти омогићиће дубљу анализу, дати тачан одговор на тип мотора, систем навођења, употребљене материјале итд. Генерално, ово је прилично значајна количина информација која ће омогућити да се процене стварне могућности „Циркона“ и ниво технологије који Руска Федерација тренутно може да постигне за стварање своје најповерљивије ракете.

Овај сајт подсећа да до сада није било ниједне фотографије ракете ЗМ22 Циркон, већ само неквалитетни видео снимци лансирања .

“Његове карактеристике остају под знаком питања, јер су у Руској Федерацији у почетку најављивали домет од 400 км и брзину од 6 маха, касније око 600 км, затим око 1000 км и од 9 маха. Тежина борбене јединице у различитим изворима декларисана је на нивоу од 300 до 500 кг”, наводио је сајт Defense Expres .

Оно што је интересантно Украјина је до сада тврдила да је успела да обори неколико Кинжала и два Циркона, али од почетка рата ниједну ракету типа Х-22 из 1975 године која лети брзином од четири маха што је јавно и признао бивши портпарол Украјинског РВ и ПВО Јуриј Игнат, а онда касније се кориговала понајвише у последњем нападу.

О хиперзвучној ракети 3М22 Циркон

3M22 Циркон је прва руска противбродска хиперсонична крастарећа ракета брзине 9 маха и домета 1.500 км. Циркон је тестиран први пут 2020. година, а серија тестова изведена је и у периоду од 2020-2022.

Путин је тада „Циркон“ описао као „моћно оружје“ способно да пробије било коју постојећу противракетну одбрану летећи девет пута брже од брзине звука на удаљености већој од 1.000 километара.

Како је у почетку било замишљено Циркон је требао бити лансиран са руских бродова, али већ тада се причало о томе да ова ракета буде лансирана и из лансера обалских ракетних система попут К-300 Бастион.

Tактичко технички подаци

Ознака 3М22 „Циркон“

Тип: Противбродска ракета

Димензије: дужина 9 м, пречник 60 цм

Бојева глава: 400 кг

Максимални домет : 1.500 км

Максимална брзина: 9 маха (11.000 км/х)

Платформе за лансирање: ракетна фрегата, нападна нуклеарна подморница класе Јасен и противбродски обалски лансер Бастион К-300.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *