УКРАЈИНА СЕ БОРИ ДА ОБЛИКУЈЕ “ПОЧЕТНЕ ПОЗИЦИЈЕ” ЗА БИЛО КАКВЕ ПРЕГОВОРЕ ПОСЛЕ ТРАМПОВОГ ПОВРАТКА

Док изборна победа Доналда Трампа приближава изгледе за преговоре о окончању руског рата у Украјини, Кијев се бори да се стави у најјачу позицију за било какве преговоре, укључујући обезбеђивање више оружја и задржавање на бојном пољу.

Високи украјински званичник рекао је да ће наредних четири до пет месеци бити кључно, сигнализирајући како Трампов повратак у Белу кућу фокусира умове у Кијеву на могући завршетак рата. Трамп, који ће 20. јануара положити заклетву као председник САД, рекао је да ће брзо окончати рат, али није рекао како.

Ова зима је критична тачка… Надам се да се рат ближи крају. Управо сада ћемо дефинисати позиције за обе стране у преговорима, почетне позиције,” рекао је званичник за Reuters, тражећи анонимност како би разговарали о осетљивим безбедносним питањима.

Званичници чекају да виде кога ће Трамп изабрати за своје најважније послове у области безбедности и одбране да би сазнали како ће обликовати политику Украјине. Он је искључио бившег државног секретара Мајка Помпеа, кога у Кијеву сматрају проукрајинским.

Русија напредује најбржим темпом од 2022. године упркос великим губицима, а Украјина је прошле недеље саопштила да се сукобила са неким од око 11.000 севернокорејских војника распоређених у руској области Курск.

Оптерећене недостатком људства, украјинске снаге су изгубиле део земље коју су заузеле у августовском упаду на Курск за који је председник Володомир Зеленски рекао да би могао да послужи као монета за преговарање.

Украјински енергетски систем за сада држи упаљена светла како наступа зима, али опасност од још једног великог руског напада на мрежу остаје.

Дронови нападају Кијев скоро сваке ноћи, иако Русија можда неће желети да отуђи долазећи Трампов тим уништавањем система.

Након што је у среду увече одржао, како је рекао, „одличан“ телефонски разговор са Трампом, Зеленски је следећег дана рекао да је уверен да ће брзи завршетак рата значити да Кијев прихвата велике уступке.

Ако је само брзо, значи губитке за Украјину. Само још не разумем како би то могло бити другачије. Можда нешто не знамо, не видимо“, рекао је Зеленски.

Он је такође критиковао разговоре о прекиду ватре без да Украјина претходно добије снажне безбедносне гаранције које би спречиле Русију да касније покрене још већу офанзиву.

То је веома застрашујући изазов за наше грађане: прво прекид ватре, па ћемо видети. Ко сте ви? Да ли вам деца умиру?” Зеленски је рекао у коментарима који су очигледно били усмерени на мађарског премијера Виктора Орбана, који је предложио прекид ватре.

Црне слутње

Кијевски званичник је рекао да је било “мање вероватно” након Трампове победе да ће бити позива у НАТО за Украјину и признао да постоји ризик да ће Трамп смањити помоћ.

Надам се да ће Бајденова администрација покушати да избегне овај ризик убрзавајући брзину (своје) помоћи“, рекао је званичник.

Кремљ је у петак саопштио да је председник Владимир Путин спреман да разговара о Украјини са Трампом, али да то не значи да су се ратни захтеви Москве променили.

Путин је у јуну изнео своје услове за окончање рата: Украјина би морала да одустане од својих НАТО амбиција и да повуче своје трупе са свих територија четири региона на које Русија полаже право, нешто што Кијев види као капитулацију.

Украјинска јавност је скептична да је Русија заинтересована за преговоре, али њен главни захтев ако до њих дође јесте да Украјина добије одговарајуће безбедносне гаранције, рекао је Антон Грушецки, извршни директор анкете KIIS.

Украјинци су нагињали ка томе да желе да демократа Камала Харис победи на изборима, али фрустрација због оклевања администрације одлазећег председника Џоа Бајдена да повећа подршку значила је да су све спремнији за коцкање са Трампом, рекао је он.

Људи су веома разочарани што су иза веома јаких речи Бајденове администрације стварни кораци били много слабији, посебно током прошле године“, рекао је он.

Покушавајући да ојача своју позицију у септембру, Зеленски је изложио „план победе“ Бајдену, поновивши свој захтев за дозволу да удари војне циљеве дубље у Русији, добије позивницу за НАТО и набави моћније оружје.

План је, како је рекао, био потребан да би се Русија у доброј намери приморала за преговарачки сто. Било је мало знакова напретка у било којој од пет тачака плана.

Расположење у Украјини је прилично мрачно. Можете видети растућу фрустрацију у недавним изјавама Зеленског“, рекао је високи дипломатски извор са седиштем у Кијеву.

Украјински званичник је изразио скептицизам да ће Бајден испоручити нешто значајно за Украјину, као што је укидање ограничења на ударе на даљину.

Ко је сада Бајден? Изгубио је доста кредибилитета. Надам се да ће бити довољно храбар да нешто уради. Али немам велике наде. Било би сјајно. Веома смо му захвални на помоћи. Учинио је много , много више него што смо очекивали“, рекао је званичник.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *