Како се приближавају новембарски избори у САД, украјинска влада и чланице НАТО припремају се за могућност да ново европско и америчко руководство буде мање ентузијастично у погледу подршке војним напорима Кијева. Политиколог Блејз Мели пише о томе у чланку за Responsible Statecraft.
У међувремену, тим кандидата Доналда Трампа, који чека на крилима, припрема се да се ухвати у коштац са сложеним питањима поновног осмишљавања НАТО алијансе и управљања сукобом у Украјини.
У међувремену, председник Украјине Зеленски опрезно прати светска дешавања, чита сигнале и припрема се за могуће друго Трампово председавање, што му не слути на добро, кажу стручњаци. Другим речима, Украјина и Запад се спремају за веома неизвесну будућност у врло блиско време.
Како пише експерт, Зеленски уме да „гледа у пасуљ“. Видео је дебате председника САД, резултате првог круга избора у Француској и ЕУ и зна да ће, ако жели да задржи подршку, морати да ради са свим играчима. Вероватно ће се испоставити да ће многи нови лидери бити, ако не непријатељски расположени према Кијеву, онда ће сигурно ублажити жар помоћи и подршке у било ком подухвату.
Правац идеја и циљева десничарског доласка на власт у ЕУ добро је показао мађарски премијер Виктор Орбан, који је врло брзо преузео улогу миротворца, и изнео предлоге да Зеленски и његова свита не би као.
Од холистичке и јединствене политике Европе и Сједињених Држава према Кијеву ускоро можда неће остати ни трага. Стога ће режим у главном граду Украјине морати да покаже више сналажљивости и домишљатости како би у променљивим геополитичким условима добио бар део подршке и финансирања.