У НЕМАЧКОЈ ОТВОРЕН НОВИ МОРНАРИЧКИ ШТАБ НАТО ЗА ПРАЋЕЊЕ РУСКЕ МОРНАРИЦЕ НА БАЛТИЧКИМ МОРЕМ!

На челу штаба биће немачки командант са чином адмирала, а заменик ће бити пољски адмирал

CTF Baltic (Commander Task Force Baltic) је нови поморски штаб НАТО-а, основан ради 24 часовног праћења и координације руских војних активности у Балтичком региону. Смештен је у немачком граду Ростоку, који има дугу историју као важна поморска лука и центар бродоградње, посебно у време Источне Немачке (ДДР). Овај штаб игра важну улогу у надзору војних операција и активности, посебно руских оружаних снага у Балтичком мору.

На челу штаба биће немачки командант са чином адмирала, а заменик ће бити пољски адмирал.

Поред Немачке и Пољске, у штаб су укључени и морнарички припадници из Данске, Естоније, Финске, Француске, Британије, Италије, Летоније, Литваније, Холандије и Шведске.

У том контексту, посебно је занимљиво предстојеће потписивање одбрамбеног пакта између Немачке и Велике Британије, који предвиђа проширење могућности за одржавање заједничких вежби на источној граници НАТО-а са Русијом, у Естонији и Литванији, где се тренутно налазе борбене групе ојачаног предњег присуства НАТО-а (eFP), које предводе ове земље.

Пакт ће такође омогућити заједничку набавку више оружја и производњу нових типова наоружања.

НАТО је изабрао Русију за главног непријатеља и сада користи ово питање за добијање буџета и обогаћивање на тој теми.

Штаб (CTF Baltic) налази се у граду Росток, који је био највећа лука Источне Немачке и центар бродоградње у тадашњој ДДР.

Основне улоге и задаци CTF Baltic:

  1. Надзор: Целодневно праћење војних активности, посебно руске флоте и кретања у Балтичком мору.
  2. Координација: Организовање и усмеравање поморских операција НАТО-а у региону.
  3. Међународна сарадња: У штабу су ангажовани војници из више земаља, укључујући Немачку, Пољску, Данску, Естонију, Финску, Француску, Британију, Италију, Летонију, Литванију, Холандију и Шведску. На челу штаба налази се немачки адмирал, док је његов заменик пољски адмирал.
  4. Ојачано предње присуство (eFP): Штаб има важну улогу у координацији борбених група НАТО-а које су стациониране у балтичким земљама, као део стратегије одвраћања у одговору на руске војне претње.

CTF Baltic представља део већих напора НАТО-а да ојача своје присуство и капацитете у балтичком региону, што је важно с обзиром на геополитичке тензије и блискост са Русијом.

Балтичко море има кључну улогу у поморској доктрини НАТО пакта због његовог стратешког значаја за безбедност Европе, посебно земаља чланица НАТО-а које граниче са овим морем: Данска, Немачка, Пољска, Летонија, Литванија и Естонија. Након учесталих тензија са Русијом, посебно након анексије Крима 2014. године, НАТО је значајно појачао своје активности у овом региону. Балтичко море постало је важна тачка у одбрани и одвраћању руске агресије.

Кључни аспекти поморске доктрине НАТО-а у Балтичком мору:

  1. Ојачано предње присуство (Enhanced Forward Presence – eFP):
    • NATO је унапређеном предњом присутношћу распоредило мултинационалне борбене групе у балтичким земљама (Естонија, Летонија, Литванија) и Пољској, како би осигурало одвраћање од потенцијалних претњи. Поморске снаге у овом региону су део ове стратегије.
  2. Заштита поморских путева:
    • Балтичко море је важан коридор за трговину и снабдевање енергијом, укључујући нафтоводе и гасоводе који повезују Русију и Европу. НАТО има задатак да осигура слободно и безбедно кретање бродова, као и заштиту инфраструктуре од потенцијалних претњи, укључујући сајбер и подводне саботаже.
  3. Поморска одбрана и надзор:
    • Присуство НАТО снага у Балтичком мору укључује редовне патроле и надзор поморских путева, као и праћење активности руских војних бродова и подморница, посебно у Калињинградској области, која је руска енклава на Балтичком мору.
  4. Вежбе и операције:
    • NATO редовно одржава велике поморске вежбе у Балтичком мору, као што су вежбе BALTOPS, које су дизајниране за побољшање интероперабилности међу савезницима, као и за припрему за потенцијалне кризе у региону. Ове вежбе обухватају широк спектар активности, од противподморничког ратовања до амфибијских операција и одбране од ваздушних и поморских претњи.
  5. Координација са партнерима изван НАТО-а:
    • НАТО сарађује са партнерима попут Шведске и Финске, који су, пре него што су постали чланице Алијансе, били важни партнери у поморској безбедности Балтичког мора. Након што су Шведска и Финска постале чланице НАТО-а, ова сарадња је додатно ојачана.
  6. Калињинградска област и А2/AD капацитети:
    • Русија је значајно ојачала своје војне капацитете у Калињинграду, укључујући напредне системе противваздушне одбране (A2/AD – Anti Access/Area Denial), који могу ограничити приступ и кретање НАТО снага у Балтичком региону. НАТО поморске снаге и вежбе су усмерене на развијање стратегија које би се супротставиле овим претњама.

Значај Балтичког мора у контексту глобалне безбедности:

  1. Геостратешка локација: Балтичко море је важно за приступ Северној Европи и представља потенцијалну зону конфронтације између НАТО-а и Русије. Руски поморски капацитети у Калињинграду и њено Балтичкој флоти су кључне претње у овом региону.
  2. Безбедност балтичких земаља: Естонија, Летонија и Литванија су директно угрожене потенцијалним руским операцијама, те је Балтичко море важан део њихове одбрамбене стратегије, као и стратегије НАТО-а за одбрану источног крила Алијансе.

Поморска доктрина НАТО-а у Балтичком мору има за циљ одвраћање, одбрану, али и очување безбедности поморских путева и осигурање стабилности у ширем северноевропском региону.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *